AJAX - FC UTRECHT Op zondag 20 augustus opende Ajax het seizoen 1995/96 met een thuiswedstrijd tegen FC Utrecht. Een ploeg met een to taal andere spelopvatting, maar wel eentje die er dit sei zoen onder trainer Simon Kistenmaker stevig in wil klappen. Stevig, vooral in de persoonlijke duels om daarna met veel temperament en kracht naar de aanval over te schakelen. Een speelwijze die in de eerste helft goed naar voren kwam en die Utrecht ook het betere van het spel gaf. Toch zou die fysieke manier van voetballen na rust de ploeg uit de Dom stad opbreken. De bezoekers hadden in een snikheet stadion De Meer name lijk heel veel energie gestoken in het ontregelen van de Ajax opbouw. FC Utrecht blies zichzelf zo min of meer op. Mede daardoor kon de landskampioen op haar beurt de wedstrijd overnemen. Razendsnel en effectief werd vervolgens de 0-0 ruststand omgezet in een royale 4-0 eindstand. Via prachtige KICK OFF NR. 3-21 Aanvoerder Danny Blind zet te met een prachtige lob keeper Jan Willem van Ede van FC Utrecht op het ver keerde been. doelpunten van Edgar Davids, Patrick Kluivert, Danny Blind en invaller Martijn Reuser kwamen zo de eerste drie punten van de nieuwe jaargang op de teller en was het publiek ge tuige geweest van een bijzonder leuk en boeiend duel. Zoals gezegd slaagde FC Utrecht er de eerste 45 minuten uitstekend in om de Ajax opbouw te ontregelen. Dankzij het storende werk van de spitsen Peter Hofstede, Driss Boussatta, Hans Visser en Erik van Kessel kreeg Ajax geen gelegenheid om de bal rond te spelen. Doordat de li nies van FC Utrecht goed op elkaar aansloten kon er met succes ver van de eigen goal af worden verdedigd. Een ma nier van spelen die een optimale concentratie vroeg, maar die er wel voor zorgde dat Ajax met veel weerstand te ma ken kreeg. Een ander sterk punt bij de ploeg van de eigen zinnige Kistenmaker was het positie kiezen bij balverlies. Waar de bal zich ook bevond, altijd zat er wel een Utrechter bovenop die zich bovendien in de rug gedekt wist door spe lers als Marcel van der Net, Erik Ten Hag en David Nascimen- to. Met als gevolg, dat de organisatie goed in elkaar stak en de afspeelmogelijkheden voor Ajax beperkt bleven. Aange zien de titelverdediger in die fase met minimale inspanning een maximum aan resultaat wilde halen kon de nummer twaalf van het vorig seizoen goed volgen en dat stemde de bezoekers bij het ingaan van de rust tot tevredenheid. Te vredenheid die na de verplichte onderbreking als sneeuw voor de zon zou verdwijnen. De energieke manier van spe len eiste onmiddellijk zijn tol gezien het feit dat de spitsen van Utrecht het niet meer konden belopen. Ook Danny Blinds bespeler Hans Visser liet blijken niet meer zo fris te zijn. De van MVV overgenomen aanvallende middenvelder kon niet meer de concentratie opbrengen bij het uitvoeren van zijn verdedigende taak, waardoor Blind diverse keren vrij kwam te staan en veel sneller dan voor de rust op de speelhelft van Utrecht verscheen. ATRTRACTIEVE HUISSTIJL Eindelijk kon de balcirculatie in gang worden gezet en kwa men diverse Ajacieden los van hun directe tegenstander. Het niet meer kunnen storen van de spitsen had direct tot gevolg dat de Utrecht-verdedigers Ten Hag, van der Net en Nascimento in hun centrale positities gedwongen werden om keuzen te maken. En aan dat feit alleen al had het nu wel scherpe Ajax voldoende om de wedstrijd te beslissen. Drie minuten na rust sneed Davids al goed naar binnen en lag op aangeven van Finidi George het eerste doelpunt in het net. Daarmee veranderde de houding van de bezoekers in die van een aangeslagen bokser en verdween ook het laatste beetje organisatie en dus weerstand. Voor Ajax een reden om de aanvallen op te zetten over de as van het veld. De snelheid waarin dat gebeurde en het effect van die aan vallen waren voor de 19.600 aanwezigen een lust voor het oog. Geheel volgens de attractieve huisstijl schoten Patrick Kluivert, Danny Blind en Martijn Reuser nog eens drie fraaie treffers achter de kansloze Jan Willem van Ede. Daarmee waren de eerste drie punten van dit seizoen binnen. En dan te bedenken dat er in de ploeg van trainer Louis van Gaal een aantal spelers niet in vorm was. Hun inbreng bleef die zondag "beperkt" tot het uitvoeren van hun taak. Een taak die er op gericht was om anderen beter te laten functione ren en het collectief te steunen door in de positie te blijven spelen Daarmee werd veel kracht bespaard, tewijl dit niet ten koste ging van het rendement. En juist daarin school voornamelijk het klasseverschil tussen Ajax en FC Utrecht. Jurrien Offerman

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 20