SIMPLY THE BEST EDWIN VAN DER SAR De schijnwerpers zijn veelal gefocust op de doelpuntenma ker, de dartele aanvaller, de stoere aanvoerder. Geen enkel probleem, vindt Edwin van der Sar. Hij voelt en proeft de waardering voor zijn werk, van medespelers, trainers en supporters. En dat zijn nou juist de mensen voor wie hij het doet. Cijfers mogen dan kil zijn, in het geval van Edwin van der Sar vormen de statistieken een perfecte weergave van het fraaie seizoen '94-'95 dat de veelzijdige doelman van Ajax heeft doorgemaakt. Samen met Ruud Hesp de minst gepas seerde keeper van de eredivisie, met voorsprong de minst gepasseerde keeper in de Champions League. En na de com petitieduels tegen Utrecht en NEC staat de teller van Sar dit lopende seizoen nog steeds op nul. De hoogste tijd voor een gesprek met de voormalige stand-in van Stanley Menzo. Ed win van der Sar, 24 jaar, 1.97 meter hoog, 85 kilo zwaar, over: Leiderschap: "Het is duidelijk dat we aan routine hebben ingeboet, dus het is nu aan andere jongens om het voor touw te nemen. Ja, de trainer heeft ook mijn naam in dat verband genoemd. Al moetje het natuurlijk niet zien alsof Van Gaal even een paar mensen aanwijst, die vanaf dat mo ment leidertje moeten gaan spelen. Het is veel meer een na tuurlijk proces. Danny Blind is natuurlijk al jaren een van de voortrekkers en de Boertjes manifesteerden zich ook al een KICK OFF NR. 3 - 10 tijdje steeds nadrukkelijker. En bij mij begint dat ook te ko men. Ik speel nu toch ook al tweeëneenhalf jaar in de basis en ik voel me sterk, dus dan ga je je vanzelf wat meer met coaching en zo bezig houden. Van Gaal heeft ook nooit be doeld om bepaalde spelers als leider te bestempelen, hij heeft gewoon gesignaleerd dat sommige jongens wat meer op de voorgrond beginnen te treden. We hebben allemaal bij PSV kunnen zien dat het niet werkt om iemand het eti ket van de nieuwe leider op te plakken. Dat hoort vanzelf te gaan. En gelukkig hebben we bij Ajax genoeg spelers bij wie het vanzelf groeit. De defensie van Ajax: "Het is de verdienste van de hele selectie dat ik vorig seizoen zo weinig ben gepasseerd. Hoe wel ik persoonlijk inderdaad ook kan terugkijken op een goed seizoen. Als ik dan kijk naar de verdedigers die ik de meeste keren voor mijn neus had staan, kan ik zeggen dat het heel prettig keepen is bij Ajax. Ondanks het vertrek van Frank Rijkaard hebben we ook dit jaar weer een goeie ver dediging staan. Ik ben blij dat Danny Blind afgelopen zomer uiteindelijk besloot bij Ajax te blijven, die had ik niet graag zien vertrekken. Waren we in één klap ons centrale verdedi gingsduo kwijtgeweest... Dat er nu wat veranderingen en verschuivingen hebben plaatsgevonden in de defensie maakt voor mij niet zo veel uit. De taakomschrijving voor el ke positie is duidelijk, dan maakt het niet zo veel uit welke speler het uitvoert, als het maar goed gebeurt. En je went snel genoeg aan nieuwe spelers voor je. Op de training spe len we vaak een partij van zes tegen zeven, de aanvallers te gen de verdedigers. Voor mij een goeie oefening om inge speeld te raken met 'mijn' verdedigers. En de rest moet toch in de wedstrijden groeien. Na de wedstrijd van vandaag moeten we woensdag Europees gelijk flink aan de bak, en dan heeft bij voorbeeld Santos nog niet echt veel in de basis gespeeld. Jammer, want dat is echt een hele goeie. Tweebe nig, ijzersterk in de lucht. Geloof mij nou, dat komt hele maal goed met die jongen." De Champions League: "Het is inderdaad opvallend dat het speelschema zo veel overeenkomsten heeft met dat van vorig seizoen. Weer groep D, beginnen met de kraker in ei gen huis, eindigen met een thuiswedstrijd tegen een outsi der. Ikzelf hecht daar verder niet zo veel waarde aan, als je het over bijgeloof hebt. Ik was meer verrukt over het feit dat we niet in groep B terecht kwamen. Dat was wel even spannend toen we naar de loting zaten te kijken en werd geloot of wij of Juventus bij Borussia Dortmund en Glasgow Rangers in de groep zou komen. Gelukkig werd het Juven tus. Over Grasshoppers en Ferencvaros weet ik niet zo veel, daar zal de trainer ons tegen die tijd uitgebreid over gaan inlichten. Op papier moeten we het redden, dat zijn we als bekerhouder eigenlijk ook aan onze stand verplicht. We zijn in elk geval vroeg in vorm, dat geeft een goed gevoel. Ikzelf ben ook tevreden over mijn start, normaal gaat het mij wat minder in de voorbereiding. Ik weet niet precies waar dat aan ligt, ik denk dat ik voorheen wat meer tijd nodig had om warm te draaien. Kwestie van routine, denk ik." Real Madrid: "Aan die oefenwedstrijd van vorige week woensdag moeten we niet al te veel conclusies verbinden. Real had veel belangrijke spelers uit het elftal gelaten en wij speelden door die rooie kaart van Frank de Boer een gedeel-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 10