BOUWJAAR 1970 FC UTRECHT KICK OFF NR. 2 - 5 Voor FC Utrecht is dit pas begonnen voetbaljaar een jubi- leumseizoen. Vijfentwintig jaar geleden maakte de Galgen waardclub namelijk haar entree in het betaalde voetbal. FC Utrecht was een samensmelting van drie roemruchte clubs uit de Domstad. Velox, DOS en Elinkwijk waren echter kwij nende verenigingen geworden die met moeite het hoofd bo ven water konden houden. In 1970 ging de kogel door de kerk en werd er besloten om tot fusie over te gaan. Met eni ge angst en vreze werd de legering van de drie clubs, die ie der immers een zo geheel eigen historie met zich meedroe gen, tegemoet gezien. Hoe zou het publiek reageren op één Utrechtse club. En hoe zou de trainer, ene Bert Jacobs, de uit drie componenten bestaande spelersgroep aaneen weten te smeden tot een sterk geheel? Een groot voordeel was dat vrijwel iedereen in Utrecht er van overtuigd was dat alleen een fusie het betaald voetbal kon redden. DOS speelde in de Eredivisie maar wist met moeite het vege lijf te redden in het seizoen 1969-1970. Elinkwijk speelde een bescheiden rol in de Eerste divisie en Velox speelde in de kelder van het betaald voetbal. Bovendien bleek de keuze van Bert Jacobs, die voorheen Ve lox onder zijn hoede had, een gouden greep. De trainer leg de een aanstekelijk enthousiasme én kunde aan de dag. Zijn ploeg speelde van meet af aan energiek en offensief voet bal. Dat sprak de Utrechtse tribuneklant aan, men zag de vrijbuiters in de Galgenwaard graag stoeien met hun tegen standers. HET BEGIN Het FC Utrecht van het eerste uur was een mooie ploeg met spelers als de latere "Mister FC Utrecht" Leo van Veen sa men met Jan Groenendijk in de spits. Met middenvelders als Ries Coté, Leen van der Merkt en vormgever John Steen Ol- Een elftalfoto van het nieuwbakken FC Utrecht uit 1970. sen en met in de verdediging naast Ed van Stijn en Cor Hil- debrand ook de huidige Direkteur Opleidingen van Ajax, Co Adriaanse, die in 1970 van De Volewijckers was gekocht. De avontuurlijke eerste jaren maakten van FC Utrecht een volwaardige Eredivisieclub. De tijden van kommer en kwel waren voorbij en Utrecht kon trots zijn op haar rood-witten. Tien jaar na de oprichting stapte FC Utrecht "Europa" bin nen. Het paspoort voor internationaal voetbal werd verwor ven via een positie op de ranglijst die recht gaf op deelname aan het UEFA Cup-toernooi. Na eerst het Roemeense Arges Pitesti te hebben uitgeschakeld dolf FC Utrecht in de tweede ronde het onderspit tegen Eintracht Frankfurt. Ook in het daaropvolgende seizoen, 1981-1982 was FC Utrecht Euro pees van de partij. Het waren hoogtijdagen voor FC Utrecht dat veel ervaring had in mannen als Aad Mansveld, Leo van Veen, Gerard van der Lem en in types als Jan Wouters, Hans van Breukelen, Frans Adelaar en Jan Monster gretige jonge lingen bezat. Opnieuw zat een Duitse club de Utrechtse club dwars. Na een sensationele 1-0 overwinning in Duitsland verloor FC Utrecht in Nederland met 6-3 van Hamburger SV. De eerste echte prijs veroverde FC Utrecht in 1985. In een kolkende Galgenwaard werd de nationale beker veroverd. In een zeer enerverend duel werd Eerste divisionist Helmond Sport met 1-0 verslagen. Het doelpunt werrd in de slotfase van de wedstrijd gemaakt door een nieuw Utrechts talent, John van Loen. Het internationale vervolg van die zege was weinig gelukkig. De latere winnaar van de Europa Cup voor Bekerwinnaars, Dinamo Kiev, was ronduit te sterk. Toch schreef FC Utrecht een beetje geschiedenis want het klopte de wonderploeg van coach Lobanovski in de Galgenwaard met 2-1. In Kiev trok Dinamo de zaken recht (4-1). Een greep naar de nationale macht heeft er tot op heden nooit ingezeten voor FC Utrecht. De ambitie is wel aanwezig maar de middelen niet. De laatste jaren toont FC Utrecht een grote instabiliteit. Niet alleen op het gebied van de prestaties op het veld maar ook op het bestuurlijke en trainersvlak. Soms zijn er perioden van voorspoed (zoals in het vo rig seizoen toen FC Utrecht een uitstekende start ken de), dan zijn er weer tijden waarin FC Utrecht schijnbaar identiteitsloos door de PTT Telecompetitie liep. In dit jubileumjaar lijkt het er sterk op dat er van een identiteitscrisis geen enkele sprake is. De nieuwe trainer Kistemaker heeft zijn man nen er van overtuigd dat er gewonnen, gelijkgespeeld of zelfs verloren kan wor den, maar dat er ten allen tijde geknokt moet worden. Ben Tomato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 5