TERUGBLIK GEBREKKIGE WEERSTAND VAN LAZIO ROMA AJAX-LAZIO ROMA Op vrijdag 11 augustus presenteerde Ajax zich voor de eerste maal dit seizoen aan de eigen aanhang in het duel met Lazio Roma. Een tegenstander die op voorhand een sterke graad meter zou moeten vormen, maar dat door een drietal facto ren nooit werd. Zo miste de nummer twee van de serie A maar liefst zes basisspelers, had trainer Zdenek Zeman een abnormale tactiek klaar liggen waarin drie spitsen stonden opgesteld en liep bovendien de totale selectie conditioneel twee weken achter bij de winnaar van de Champions League. Daardoor was Ajax die avond in een half gevuld Olympisch Stadion heer en meester en kon de ploeg van Louis van Gaal via een 4-0 ruststand eenvoudig finishen op 5-0. Door de gebrekkige Italiaanse weerstand behoefde Ajax zich nauwelijks extra in te spannen en was het basisconcept van de Amsterdammers al ruim voldoende voor de winst. Een concept dat begon bij Danny Blind. Deze kon altijd door Frank de Boer, Michael Reiziger en Winston Bogarde rond de middenlijn worden vrijgespeeld, zodat de balcirculatie gewaarborgd bleef. Daarna kon de aanvoerder ongehin derd besluiten om de circulatie door te zetten met een strakke pass over de grond richting centrumspits Patrick Kluivert of het spel te verplaatsen middels een dieptepass op Marc Overmars of Finidi George. In beide gevallen bleef Lazio miste duidelijk in de aanval topschutter Giuseppe Signori. Signori hier temid den van Franco Baresi (links) en Paolo Maldini na de ver loren WK-finale tegen Brazi lië. de defensie van Lazio het antwoord schuldig. Zo kon Klui vert dikwijls "los komen" van zijn bewakers Paulo Negro en Alessandro Nesta om de inkomende derde man op tempo aan te spelen. Een wijze waarop de eerste Ajax-goal na 21 minuten tot stand kwam. Even wist Kluivert zich van zijn dubbele bewaking te ontdoen om een pass van Frank de Boer in een keer te verwerken voor diens broer Ronald. De ze was op tijd binnendoor gekomen bij Roberto di Mateo, zodat de rechtshalf van Ajax oog in oog kwam te staan met Luca Marchegiani en dat duel kon omzetten in een doel punt; 1-0. Ook bij de tweede goal kon Kluivert over de grond worden aangespeeld. Nu was Danny Blind de aange ver en kon de negentienjarige topscorer van vorig seizoen negen minuten later zelf het strafschopgebied ingaan om met een lage schuiver de stand op te voeren naar 2-0. VARIANT De andere variant was zoals gezegd de lange pass richting Overmars of George en ook dit basispatroon had op "una giornata particolare" succes. Daarbij maakte het door de precisie van de pass niet uit of de verdediging van Lazio op 25 of op 16 meter van Marchegiani stond. Altijd viel de bal in de hoek van het veld met de meeste ruimte en altijd kwam daar een Ajacied als eerste aan de bal. Dat leverde nog twee doelpunten op. Een lange bal van Blind kon door Mare Overmars worden meegenomen naar de achterlijn. Zijn voorzet werd slecht verwerkt door de vermoeide Nesta, waarna Finidi in de 37e minuut de bal eenvoudig voor het intikken had; 3-0. De Nigeriaan stond een minuut voor rust aan de basis van Ajax vierde treffer. Met een heerlijke voet beweging werd Kluivert op de middenlijn aangespeeld en lag de rechtsbuiten van Ajax meteen op snelheid. Weer werd de bal acher de defensie geplaatst en kon Finidi de mee aangesloten Edgar Da vids in het zestienmeterge bied aanspelen. Deze legde de bal snel breed op Mare Overmars die daarna kon doen en laten wat hij wilde en de hoek voor het uitzoe ken had; 4-0. Na rust kwa men Arnold Scholten en Nordin Wooter Danny Blind en Finidi George aflossen. Later bracht Louis van Gaal ook nog Sonny Silooy en Ki- ki Musampa binnen de lij nen. De laatste tekende acht minuten voor het eindsignaal van scheidsrechter Dick Jol met een fraaie individuele actie voor het slotaccoord; 5-0. Daarmee werd de directeur be taald voetbal van Ajax echter niet veel wijzer, al liet zijn ploeg in de eerste helft zien dat het basisniveau ondanks het stoppen van Frank Rijkaard en de vertrokken Peter van Vossen, John van den Brom, Clarence Seedorf en Tarik Ouli- da zeker niet minder is geworden. Jurrien Offerman KICK OFF NR. 2

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 24