De Meerdoop Nostalgie Herinneringen aan De Meer Fans van De Meer I december 1970 was de dag -L waarop de FC Utrecht, die zomer geboetseerd uit de zieltogende betaald-voetbalafdelingen van DOS, Elinkwijk en Velox, voor het eerst de busreis ondernam naar het stadion, waarin het vandaag voor het laatst een competitiewedstrijd afwerkt: het Ajax-stadion in De Meer. Ofschoon de Utrechters zich geen overdreven illusies maakten over de winstkansen, gaven de alleszins bevre digende resultaten tot dusver dat sei zoen (een zevende plaats met 16 uit 14) een licht optimisme. Utrecht be gon dan ook verrassend met een aan vallend concept. Zes minuten lang sneed de Ajax-aanval aan alle kanten door de Utrechtse defensie. Sjaalc Swart sloeg de eerste barst in het zelf vertrouwen met een schuiver die door een haag van maaiende verdedigers achter doelman Van Ledden plofte: 1-0. Halverwege de eerste helft was het opnieuw de uitblinkende rechtsbuiten die, ditmaal uit een vrije trap van Ger- rie Mühren, scoorde: 2-0. Tot dan toe was de Utrecht-verdediging -met enig kunst- en vliegwerk- redelijk overeind gebleven onder het Ajax-geweld. De volgende treffer viel aan de Utrechtse kant. Jan Groenendijk zorgde met een hard schot voor 2-1. Maar daarna was het afgelopen met Utrecht. Om de zo veel minuten was het raak: Dick van Dijk benutte een pass van Cruijff, Cruijff deed dito met een pass van Van Dijk, en strafte vervolgens nog een blunder van Co Adriaanse af (dezelfde, ja), zodat bij rust de score tot 5-1 was opgeschroefd. De duizelende Utrecht trainer Bert Jacobs paste daarna zijn ploeg enigszins aan en gaf in de twee de helft wat minder ruimte weg, ter wijl Ajax een tandje lager schakelde. Pas in de laatste minuten werd het sal do nog wat opgewreven: een combina tie tussen Van Dijk en Neeskens be landde bij Swart, die zijn derde treffer bewerkstelligde. Even later stuurt hij Cruijff weg die de eindstand op 7-1 be paalt. Het eerste optreden in De Meer gaf voor Utrecht alle ruimte tot verbe tering in de volgende jaren, maar het duurde tot het seizoen 1992-93 voor de club althans met de halve winst naar huis ging. Het werd toen 1-1. Het gelijkspel van toen is tot op heden het enige punt dat door Utrecht in De Meer veroverd werd. Uitblinker Sjaak Swart Het Ajax-stadion in zijn huidige vorm Henk van Houten (55 jaar) "Vijfjaar geleden ben ik in de WW te recht gekomen. Sindsdien kom ik iedere dag naar de trainingen van Ajax. Op ons vaste stekkie vlakbij de kleedkamers discussiëren we dan met een groepje mannen over voetbal. Het is weieens gebeurt dat er na een nederlaag een aantal mannen stonden te janken. Dat kan allemaal in De Meer, want dit is ons terrein. Samenstelling: Evert Vermeer en Reina Hemmes KICK OFF NR. 2-21

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 21