AJAX-ROT WEISS ERFURT DE REUS TEGEN DE DWERG BflHH ANGMi C ABNAMRO w*- wStSmm Rot-Weiss Essen, de tweede tegenstander van Ajax op weg naar de UEFA-Cup, had een wat merkwaardige sta tus. De Europese debutant was als derde geëindigd in de laatste competitie van de DDR. Inmiddels was de volksrepubliek opgegaan in Bondsrepubliek Duitsland. In één klap waren onze Oosterburen door maar liefst tien clubs in Europa vertegenwoordigd. De Oostduitse clubs werden geïn tegreerd in de Bundesliga. Maar de meeste clubs kwamen te recht in de regionale competities. Rot-Weiss was vooralsnog ingedeeld in de tweede Bundesliga -de Duitse tegenhanger van onze Eerste Divisie-, afdeling Zuid, maar speelde daar een bijrol. Met slechts vier punten uit veertien wedstrijden stond de club troosteloos onderaan. Degradatie naar de Oberliga Siidost leek onvermijdbaar. Voor het voetbaltechnisch vernuft van de Thuringse club hoefde Ajax dan ook niet echt te vrezen. Maar toch had Rot-Weiss in de eerste ronde tegen Groningen bewezen aan één kans genoeg te hebben om een wedstrijd te beslissen. Meer vrees bestond er voor de aanhang van de Duitsers. Er furt was één van de steden waar na de 'Wende' nogal wat neo-nazi's onder hun stenen vandaan gekropen waren, en deze lieden hadden al direct na de loting luidkeels laten we ten het 'joodse' Ajax weieens met de grond gelijk te zullen maken. Het Duitse gebral bleek gelukkig weinig meer in te houden dan wat grootspraak en het negentig minuten lang maken van, overigens ergerlijke, oerwoudgeluiden zodra een van Ajax' donkere spelers aan de bal was. Verder esca leerde de zaak niet, al werden wel acties aangekondigd voor de return in Düsseldorf. De nieuwbakken coach Van Gaal had van John van 't Schip te horen gekregen dat die geen zin meer had op de rechts buitenplaats. Hij ambieerde een plaats op het middenveld. In Schips plaats werd Bergkamp opgesteld, Pettersson op 'de tien' geposteerd en Van Loen als ouderwetse midvoor be dacht. Alhoewel Ajax negentig minuten lang de wedstrijd Het Rheinstadion was het toneel van de 'thuiswed strijd' van Ajax-Rot Weiss Ertfurt. Eindstand: 3-0. KICK OFF NR. 2 - 19 A J A' AJAX IfP GROET A2AX3 XX* w i ya. - IK beheerste lukte het allemaal niet echt in het Steigerwald- stadion. Er waren kansen: voor Jonk, twee kopballen voor Van Loen, en uitschie ters van Frank de Boer en Danny Blind, maar echte uit gespeelde momenten deden zich niet voor. Zes minuten voor rust gebeurde waar ieder een voor gewaarschuwd had: de eerste de beste Duitse kans leverde een doelpunt op. Schmidt sprintte Vink eruit, en speelde op rechts de 33-jarige Heun aan. Deze passeerde De Boer kinderlijk eenvoudig. De voorzet werd gemist door Winter, maar niet door Schulz: 1-0. Na de hervatting had Ajax welgeteld 32 seconden nodig om gelijk te komen. Een combinatie tussen Pettersson en Wou ters ketste enigszins toevallig voor de voet van Jonk, die met een droge knal zijn enige echt aansprekende actie van de wedstrijd uitvoerde: 1-1. Binnen een minuut had Ajax de lei ding kunnen nemen, maar Bergkamps schot eindigde op de vuisten van de Hongaarse doelman Disztl. Na twintig minu ten zette Van Gaal alsnog Van 't Schip in. De tot dan fleg matieke Bergkamp keerde terug op zijn geliefde plekje ach ter de spits. Dit bracht enige verbetering, die tien minuten later tot uiting kwam op het scorebord. Pettersson speelde diep op Bergkamp, deze passeerde kalm pjes Linke en Disztl en schoot daarna beheerst met de lin kervoet 1-2 in. Voor de return hanteerde Rot-Weiss Erfurt de enige tactiek die het kende: afwachten en counteren. Even leek dat met een al te lukken, maar Menzo redde, toen Schulz een beoor delingsfoutje van Winter leek af te zullen straffen. Met Wouters op de plaats van de geblesseerde Jonk in het cen trum van de verdediging en Groenendijk als linkshalf bouw de Ajax andermaal een fiks overwicht op. Het duurde tot de 28e minuut voor dat een doelpunt opleverde. Pettersson ontving de bal van Bergkamp en rondde bekwaam af: 1-0. In de tweede helft kon Ajax de wedstrijd afmaken. In de 58e minuut poeierde Blind de bal van dertig meter af stand op het doel, waar Disztl de door het natte veld door schietende bal verkeerd be oordeelde en vervolgens uit het net mocht halen. Daar na verscheen Van 't Schip weer in de ploeg. Het naar Düsseldorf meegereisde Ajax-publiek tracteerde hem bij het veld opgaan op een fluitconcert. Van 't Schip zorgde voor een aantal goede voorzetten en zorgde zo voor volop gevaar in de Duitse verdediging. Eén voorzet van 'Schippie' werd vijf minuten voor tijd ingekopt door Van Loen. De 3-0 was een bevredigende uitslag, maar de wedstrijd zelf stemde de technische leiding van Ajax niet vrolijk. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 19