WERELDKAMPIOEN DE MEER NU AL THUIS IN AMSTERDAM MARCIO SANTOS KICK OFF NR. 2 - 10 Er is een wereldkampioen neergestreken in de Watergraafs meer. Zijn naam is Roberto Marcio dos Santos, hij is 41-vou- dig Braziliaans international en verkoos de eredivisie boven de Serie A. Dat wisten we. Maar verder? Marcio Santos (25) stelt zich voor. De wereldkampioen, in vloeiend Italiaans. "Waar het alle maal is begonnen? In Sao Paolo, in een ziekenhuis. Daar ben ik namelijk geboren. Mijn jeugd onderscheidde zich niet van die van andere jongetjes bij mij uit de buurt. We hadden het redelijk goed thuis, ik en mijn drie broers en ene zusje. Ik was de hele dag op straat te vinden, het bekende verhaal, hè. Ik voetbalde altijd met een groep oudere jongens, dat is een goeie leerschool geweest. Een harde ook. Op de Brazili aanse pleintjes lopen zo ontzettend veel goeie voetballers rond dat je alles, echt alles moet geven en keihard moet zijn om te overleven." "Pas op m'n zestiende werd ik lid van een club, Novorizon- to. Via Porte Alegre en Botafogo kwam ik in 1992 in Europa terecht, bij Bordeaux. Het eerste jaar daar was moeilijk, ik had veel last van heimwee. Het tweede jaar ging beter, ook omdat ik toen naar het WK kon uitkijken. Dat WK, ja, wat moet ik daar nog over zeggen... Een absoluut hoogtepunt. SPELVREUGDE Ik beschouw de wedstrijd tegen Nederland trouwens nog steeds als de zwaarste van het hele toernooi. Met name de aanval en het middenveld maakten indruk op me. De verde diging stelde me eerlijk gezegd teleur. De buitenspelval mis lukte vaak en we begrepen er niets van dat Romario en Be- beto zo veel ruimte kregen. Maar verder, de open manier van spelen, de balcirculatie, dat zijn elementen van het voetbal waar ik erg veel van hou. In mijn Franse periode viel het me al op dat Ajax op die manier speelde. Wat ik van Ajax zag leverde niet alleen resultaat op, maar straalde ook nog een hoop spel vreugde uit. Daarmee ge confronteerd hoopte ik ooit in een dergelijk aanvallend team te spelen." Maar niet voordat hij zijn geluk had beproefd in de Serie A, bij Fiorentina. Dat afgelopen seizoen, met San tos in de gelederen,teleur stellend presteerde. Liefst 57 tegendoelpunten, alleen Brescia en Padova maakten het bonter, dat is veel, heel veel. "Klopt, maar Santos kan ik niets verwijten", zegt Fiorentina-trainer Ranieri desgevraagd. "Hij is het Het favoriete shirt van Mar cio is en blijft het gele Brazi liaanse shirt. Marcio dos Santos voor Bra zilië in actie tijdens het WK in Amerika. De wedstrijd te gen Nederland maakte op hem de meeste indruk. slachtoffer geworden van de onevenwichtigheid bin nen het elftal. Ons zwakke punt vorig seizoen was het middenveld, daardoor kreeg hij voortdurend een over macht van aanvallers op zich af. Maar dat wilde de pers hier niet inzien, die gaven hem als grote buitenlandse aankoop, als wereldkam pioen, de schuld van het grote aantal tegendoelpun ten. Onterecht. Santos is een uitstekende voetballer, en daarnaast ook nog eens een voorbeeldig professional. In een uitgebalanceerd elftal als Ajax zal hij veel beter tot zijn recht komen. Jullie zul len de echte Santos te zien krijgen." Hij zegt Italië niet te zullen missen, Marcio Santos. Daar was de sportieve armoede in zijn vorige elftal te groot voor. En het leven te hectisch bovendien. "Florence was erg be nauwd, ik had er totaal geen privé-leven. Als ik een keer naar een restaurant ging, zag ik onmiddellijk om me heen mensen hun zaktelefoontje pakken. Om vrienden te waar schuwen, of de club in te lichten. Daar werd ik wel eens moedeloos van." Nee, dan Amsterdam. "Dat is een stad waar je je gelijk op je gemak voelt. Met veel leven op straat. Veel jonge mensen ook, in Bordeaux en Florence zie je veel meer oudere men sen op straat. Amsterdam lééft, nodigt uit om deel te ne men aan dat leven. Aan het voedsel ben ik nog niet ge wend, vooral van jullie manier van ontbijten begrijp ik niets. Een sneetje brood en daar moetje het de hele ochtend mee doen. Geeft niks, je kan in Amsterdam van alle soorten voedsel krijgen, ik red me wel. In zo'n sfeer voel ik me thuis. Ik heb een persoonlijke ranglijst van favoriete wereldsteden. Rio staat bovenaan, maar Amsterdam heeft zich in die korte

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 10