HEMELSBLAUWE HOOP LAZIO... KICK OFF NR. 1 - 7 In Nederland kennen wij de tegenstander van vanavond, La- zio, vooral als de club van Aron Winter. Na de UEFA Cup- triomf van Ajax in 1992 vertrok Wintertje naar Rome en vond daar een club die meedraait met de besten van het Appenijns schiereiland. Zo op het eerste gezicht is Lazio de tweede club van de hoofdstad Rome. Roma is de nummer één, al zul len de Lazio-supporters daar anders over denken. En de eer lijkheid gebiedt te zeggen dat het verschil in traditie en prestatie niet zo geweldig groot is. De hemelsblauwen van Lazio wonnen in 1974 het landskampioenschap en kwamen daarmee op gelijke hoogte met de rood-gele concurrent. In 1983 nam Roma echter weer een voorsprong en die tracht Lazio nu in te lopen. De geschiedenis van Lazio strekt zich verder naar het verle den uit dan die van Roma. De club aanschouwde het levens licht in hetzelfde jaar als waarin Ajax werd opgericht, 1900. Vanaf het einde van de jaren twintig voetbalde Lazio regel matig in de Serie A. In de jaren dertig werd de aanval geleid door één van de beroemdste Italiaanse voetballers aller tij den, Silvio Piola. Piola was topschutter van de club en van het nationale elftal waarmee hij in 1934 en 1938 wereld kampioen werd. In de Serie A kwam Piola tot de geweldige productie van 290 doelpunten en daarvan maakte hij er 143 voor Lazio. Bovendien kende hij een zeer lange carrière. Hij hing zijn schoenen aan de wilgen toen hij 39 jaar was. TERUGVAL EN SCUDETTO In het begin van de jaren zestig zakte de club enigszins af. Het verblijf in de Serie A werd afgewisseld met af en toe een seizoen in de Serie B. In 1972 keerde Lazio weer eens te- Een Lazio-formatie uit de ja- rechts het fenomeen Silvio ren dertig met staand uiterst Piola. Trainer Zdenek Zeman die j aan zijn tweede jaar bij Lazio begint. I rug naar de hoogste afde ling. In het eerste terug- keerjaar eindigde Lazio op een voortreffelijke derde plaats. En een seizoen later werd de landstitel binnen gehaald. De grote man ach ter het succes was voorzit ter Umberto Lenzini die in trainer Maestrelli de uit voerder van zijn ideeën zag. De vaderfiguur Maestrelli kon putten uit een flink aantal uitstekende voetbal lers. De spits Giorgio Chi- naglia (ooit nog eens aktief op het Blauw Wit Pinkster- toernooi als speler van Swansea) scoorde er op los. Chinaglia's robuuste gestal te maakte hem tot een ver vaarlijke stormram. Andere grote Lazio-spelers van dat kampioensteam waren aan voerder Giuseppe Wilson, het jonge talent Vincenzo d'Amico, Mario Frustalupi, Luigi Martini en Luciano Re Cecconi. De scudetto werd pas op de laatste speeldag veilig gesteld en zorgde voor een blauw-witte vreugde-uitbarsting in Rome. Lazio werd een vaste klant in de hoogste divisie. Maar in het seizoen 1979- 1980 werd er een zwarte bladzijde geschreven in de Lazio-geschiedenis. De be ruchte totonero werd ont manteld en omdat bleek dat verschillende wedstrij den door een aantal spelers "verkocht" waren, werd de club door de Italiaanse voetbalbond teruggezet. De bekendste "slacht offers", beter "schuldigen" in de affaire waren de nog jonge talenten Bruno Gior dano en Lionello Manfredo- nia. Zij werden voor lange tijd geschorst. Het duurde tot 1983 eer Lazio de weg naar de top weer terugge vonden had. Een seizoen la ter degradeerde Lazio al weer. In 1988 klom Lazio weer omhoog om er tot aan heden te blijven. De recente geschiedenis van Lazio wordt gemarkeerd

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 7