hwb 9S KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE VOETBALBOND knvb FEYENOORD; DE WEG NAAR DE SUPERCUP... Feyenoord begon de verdediging van de ook in 1994 al gewonnen KNVB-beker op de namiddag van woensdag 5 oktober 1995. Voor 8.841 toeschouwers was FC Gronin gen de tegenstander en een uur lang zag het er naar uit dat de eerste de beste hobbel voor Feyenoord meteen al te hoog zou zijn. Al na vier minuten immers passeerde Harris Huizingh via een straf schop doelman Ed de Goey. Toen Henk Fraser in de 60ste minuut van de wed strijd ook nog eens zijn tweede gele kaart kreeg voorgehouden door scheids rechter Blankenstein, leek de Feyenoord- droom voorbij. Invaller Henrik Larsson dacht er echter anders over. Zeven minuten nadat hij Scholten (nu Ajacied I!) was komen ver vangen zorgde hij met zijn gelijkmaker voor een ommekeer in de wedstrijd, john van Loen scoorde kort erop Feyenoord's tweede en toen tien minuten voor tijd bij Groningen ook nog eens joop Gall werd weggestuurd (ook twee keer geel) was het duidelijk dat Feyenoord niets meer kon gebeuren. Bijna twee maanden later (30 november) was Ed de Goey dé held bij het bereiken van een plaatsje in de kwartfinales. Nadat de wedstrijd in Tilburg tegen Willem II in 1-1 was geëindigd (eerst scoorde Trustfull en vervolgens, 20 minuten voor tijd, Laros) moesten straf schoppen uiteindelijk de beslissing bren gen. Het verloop was zinderend: Van Loen 0-1, Laros 1-1, Larsson 1-2, Van Gas tel 2-2, Witschge (mist), Van Geel 3-2, Trustfull 3-3, Bouchlal 4-3, De Wolf 4-4, Sylla (mist), Bosz 4-5, Feskens 5-5, Schol ten 5-6, Van Hintum 6-6, Refos 6-7, Bo- gers 7-7 Maas 7-8, Smits (mist). Extra veel emotie was er die avond bij john de Wolf. Hij speelde voor 12.950 kij kers zijn laatste wedstrijd voor Feyenoord. Ook op 8 maart 1995 moest Feyenoord een uit-wedstrijd spelen. Tegen kampioen Ajax nog wel, de club die Feyenoord zo vaak had afgetroefd de afgelopen jaren. Dit keer zou het voor ruim 37000 kijkers anders gaan. Ronald de Boer zette Ajax (na 26 minuten) nog wel op voorsprong, maar nadat Ruud Heus tien minuten voor tijd een strafschop achter doelman Van der Sar had gemikt was duidelijk, dat de strijd in het Olympisch Stadion weer ge heel open lag. Hoe open bleek wel in de eerste minuut van de verlenging, toen Mike Obiku - met veel doorzettingsver mogen - de gehele Ajax-verdediging pas seerde en scoorde. Die treffer betekende meteen het einde van de wedstrijd. De KNVB immers had aan het begin van het seizoen het systeem van "sudden-death" ingevoerd. De halve finale op 22 maart was voor Feyenoord de vierde uit-wedstrijd op rij. Dit keer voor 13.500 fans in Heerenveen, die een kostelijke avond hadden, maar uiteindelijk geen overwinning konden vie ren. Die ging namelijk naar Feyenoord waarvoor Regi Blinker, drie minuten voor tijd, de winnende treffer op zijn naam bracht! De finale op 25 mei werd - tot groot ongenoegen van FC Volendam - weer wèl in De Kuip gespeeld. Terwijl el ders in Nederland Ajax het winnen van de Europa Cup vierde, deed Feyenoord voor 48.146 man wat het moest doen; van Volendam winnen om Europacup voetbal veilig te stellen. Gaston Taument, langdurig geblesseerd geweest, gaf in de 10de minuut de aanzet. Toen Wasiman kort na rust voor een ge lijkmaker zorgde, leek de Cup voor Feye noord (de vierde in vijfjaar) alsnog in ge vaar te komen. Mike Obiku echter - weer hij - maakte in de 80ste minuut aan alle onzekerheid een einde: FEYENOORD WON DE BEKER! De opstelling in deze wedstrijd was: FEYENOORD: De Goey Van Gobbel, Schuiteman, Fraser, Heus Bosz, Trustfull, Witschge Taument (90. Kiprich), Larsson (71. Obiku), Blinker. AJAX; DE WEG NAAR DE SUPERCUP Niet Feyenoord, niet PSV maar het Lim burgse Roda |C bleek het afgelopen sei zoen uiteindelijk Ajax enige concurrent op weg naar de 25ste - en misschien wel makkelijkste - landstitel uit de historie. Al na twee speeldagen moet het de con currentie duidelijk zijn geweest dat Ajax waarschijnlijk wel weer een maatje te groot zou zijn. Na een 3-1 in de ope ningswedstrijd tegen RKC volgde op 11 september een 5-0 tegen Vitesse, een club die eigenlijk tot de "sub-top" van Ne derland behoort maar in Amsterdam voor 19.122 kijkers al na 45 minuten met 3-0 achter stond. Frank de Boer, Kluivert, Ge orge, Rijkaard en Van Vossen maakten de goals. Toen Ajax tien dagen later in Kerk- rade op bezoek was bij Roda |C was nie mand zich in Amsterdam bewust van het feit, dat het hier een "vier punten wed strijd" betrof. De 15.000 in Kerkrade be seften dat ook niet, anders zouden ze nog wel heel wat harder hebben gefeest bij de openingstreffer van Huiberts. Na rust maakte Kluivert echter toch nog ge lijk. Het was uiteindelijk nog de moeilijk ste wedstrijd voor Ajax dat daarna zeven keer op rij zou winnen. De "zoetste" zege was op 23 oktober in Eindhoven waar PSV - dankzij goals van Ronald de Boer, Davids, Seedorf en Van Vossen met 1-4 werd weggespeeld. Even leek Ajax - vooral dankzij de Cham pions League - het nog moeilijk te krijgen. Liefst vier van de vijf uitwedstrijden (bij FC Utrecht, bij FC Volendam, bij NAC en bij RKC) konden niet in een overwinning worden omgezet. Toen echter PSV (voor het eerst onder leiding van Dick Advocaat) op 22 januari dankzij een strafschop van Kluivert kon worden overmeesterd, lag de weg naar de landstitel alsnog helemaal open. De 4-1 tegen Feyenoord (12 febru ari; George, Frank de Boer, Van Vossen en Blind scoorden) bevestigde dat alleen nog maar. Achteraf bezien kende Ajax op woensdagavond 15 februari in De Meer tegen Roda jC nog de moeilijkste mo menten van het seizoen. Via Graef was Roda in de eerste helft al aan de leiding gekomen; een treffer die de ploeg van Huub Stevens zo inspireerde dat lang, heel lang, een tweede en beslissende treffer in de lucht hing. Uiteindelijk scoor de Kluivert alsnog een gelijkmaker en daardoor bleef de enige Ajax-concurrent op een veilige afstand. Zonder problemen speelde Ajax zich daarna naar de landstitel, die op 10 mei officieus (2-1 tegen FC Utrecht) en op zondagmiddag 14 mei officieel kon wor den gevierd. Voor 42.000 man won Ajax van FC Volendam (4-1, dankzij goals van Frank de Boer, Blind, Ronald de Boer en Litmanen) en kon na afloop op het Leidseplein feest worden gevierd. Na ook nog met 0-5 te hebben gewonnen in De Kuip en na in Wenen de Champions League in de wacht te hebben gesleept, was op 28 mei tenslotte in De Meer het slotaccoord. De wedstrijd tegen FC Twen te zal echter niet door de 3-1-zege in de herinnering blijven voortleven, maar wèl door het afscheid van Frank Rijkaard. special 1995 - 47

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 79