Clemens Zwijnenberg komt gemotiveerd naar de Kuip KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE VOETBALBOND SUPERCUP AJAX FEYENOORD special 1995 - 39 kn/b Tekst Glenn Duijzer en Dave Grondel Na Ronald Koeman, Aurelio Vidmar en Tomeck Iwan is Clemens Zwijnenberg de vierde aanwinst dit jaar van Feyenoord. De 25- jarige "Turbo van Enschede" wil er alles aan doen om te slagen in Rotterdam. Hij zoekt zijn revanche na een aantal conflicten bij zijn vorige werkgever FC Twente. „De technische staf hoeft mij in ieder geval niet meer te motiveren dit eizoen. Dat heb ben ze in Ensche de al voldoende gedaan." Zolang zijn huis in Barendrecht nog niet is opgeleverd verblijft Clemens Zwijnen berg, samen met zijn nieuwe Australische ploeggenoot Aurelio Vidmar overigens, in het Savoy-hotel in de buurt van 'De Kuip'. En dat bevalt de in Losser geboren speler voorlopig opperbest. In de zware voorbe- reidingsweken is het immers altijd lekker wanneer alles geregeld wordt. De Tukker' blijkt de eerste week van de voorbereiding niet helemaal schadevrij te zijn doorgekomen. Een pijnlijk spiertje in zijn nek voorkwam zelfs een optreden in de allereerste oefenwedstrijd van het sei zoen, een ontmoeting met een selectie van Goeree Overflakkee in Dirksland. Ondanks deze pijnlijke nek zit de rossige speler toch op zijn praatstoel en heeft al le tijd voor een gesprek. Voor iemand die verdedigen eigenlijk maar iets minderwaardig vond, ben je nog aardig terechtgekomen. „Af en toe moet je op bepaalde momen ten ook geluk hebben. Toen ik voor het eerst door mijn toenmalige Twente-trainer Theo Vonk als rechtsback werd opgesteld was ik daar niet blij mee. Ik herinner me nog goed hoe dat in zijn werk ging. Wilfried Elzinga was gebles seerd en Vonk probeerde mij uit als rech tervleugel-verdediger tijdens een oefen wedstrijdje. Dat ging echter zo goed dat hij me daarna gewoon rechtsachter liet staan. Waarschijnlijk heb ik daardoor mijn bestaan als profvoetballer aan die beslis sing van Vonk te danken. Want tot aan dat moment speelde ik als rechtsbuiten weinig opvallend. Van aanvaller naar verdediger heb ik best een grote omschakeling gevonden. Als rechtsbuiten had ik eigenlijk nooit ook maar één meter hoeven mee te verdedi gen. En nu moest ik opeens achter een mannetje aan gaan, moest ik lopen, po sitie kiezen en ook 'knijpen'. Ik heb alles opnieuw moeten leren. Ik had er tot dat moment nooit bij nagedacht wat er alle maal bij komt kijken om goed te kunnen verdedigen." je bent wel een snelle leerling gebleken. „Misschien heeft dat met die rechtsach- ter-positie te maken; dat is niet bepaald de moeilijkste positie binnen een elftal. Vooral in het begin, toen ik nog moest wennen, heb ik door mijn snelheid veel weten te corrigeren. Wat ik nog steeds absoluut niet in me heb, is het geven van 'een doodschop'. Dat heb ik nog nooit gedaan. Afgelopen seizoen had ik in totaal twee gele kaar ten en die kreeg ik nog voor hele lullige dingen. Het jaar daarvoor was het er zelfs maar één. Dat komt ook - denk ik - omdat ik niet ie mand ben die kort op de man dekt." Anderhalf jaar geleden vroeg FC Twente nog een ontslag-vergunning voor je aan „Dat speelde toen Rob Baan nog trainer was van FC Twente. Ik had in een inter view gezegd dat het, na de zes jaar dat we onder Theo Vonk hadden getraind, écht niet had uitgemaakt wie er voor de groep had gestaan. Zelfs als het mijn va der was geweest, dan waren we toch nog wel gretig geweest. Dat zag Baan als een persoonlijke aanval op hem, terwijl ik dat helemaal niet zo had bedoeld. Maar na dat interview kon ik in zijn ogen geen goed meer doen. Dat interview werd op woensdag gepubliceerd en 's avonds speelden we een oefenwedstrijd. Daarin haalde hij me al na een kwartier naar de kant en toen is vervolgens alles in de kleedkamer geëscaleerd. Daar had den we een behoorlijke woordenwisse ling. Sindsdien was er van een goede werkre latie geen sprake meer. Ik kon in zijn ogen werkelijk niets meer goed doen; verschrikkelijk was dat. k was echt enorm blij dat Baan vertrok. De ontslag-aanvraag was toen al de deur uit. Het was mijn geluk dat Issy ten Donke laar verleden jaar trainer werd en mij een laatste kans gunde. Anders was het toen met mij afgelopen geweest." Toch is het diezelfde Ten Donkelaar die het nu overdreven vindt, dat Feyenoord negen ton voor jou heeft betaald „Nu moet ik op gaan passen met wat ik zeg.... Ik denk dat niemand bij FC Twente had verwacht dat het zö met mij zou aflopen. fotoStanley Gontha knA>

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 71