Patrick Kluivert een jaar later (avt> KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE VOETBALBOND SUPERCUP AJAX FEYENOORD special 1995 - 7 ky\vi> De Supercup wedstrijd tegen Feyenoord bete kende voor Ajax vorig jaar het begin van een fantastisch seizoen. Toen daarbij ook nog een nieuweling één van de drie Ajax-treffers op zijn naam bracht was er in één klap opnieuw een helder stipje aan het firmament te bewonderen. In de loop van het jaar werd het stipje groter en groter en was Nederland - en later Europa - getuige van de geboorte van een nieuwe ster. Zijn naam? Patrick Kluivert. Binnen een jaar veranderd van een groentje tot een voetballer die al bijna alles heeft meegemaakt. Kon hij vorig jaar voor de Supercup zijn zenuwen nauwelijks de baas, dit jaar pompt de adre naline een veel meer gedoseerde hoeveelheid door zijn bloed. „Ik stond vorig jaar echt stijf van de ze nuwen. Ik had er al wel een paar oefen partijen op zitten, maar dit was toch mijn eerste wedstrijd in een vol stadion. Pro beer dan je zenuwen maar eens in be dwang te houden. Ik bleef gapen, want dat moet ik altijd als ik nerveus ben; dan is het net alsof ik drie weken niet heb ge slapen. Na het eerste balcontact viel de spanning van me af. Mijn doelpunt was natuurlijk een leuke binnenkomer. Het is fijn dat je het publiek kunt laten zien dat je niet voor niets bij de selectie zit, want als spits sta je tenslotte in het veld om te scoren. Toch heb ik niet lang met mijn hoofd in de wolken gelopen. Mijn ploeg genoten hielden me met beide benen op de grond door te zeggen dat het wel leuk was, maar dat ik niet te lang bij die goal moest blijven stilstaan. Dat kan ook niet, want voor je het weet, staat er een an dere belangrijke wedstrijd voor de deur." „Dit jaar leef ik op een heel andere ma nier toe naar de wedstrijd om de Super cup. De zenuwen zijn verdwenen, want dit is maar één van de vele wedstrijden waarin ik er zal moeten staan. Tuurlijk ligt er elke wedstrijd een bepaalde druk op mijn schouders, maar ik kan daar goed mee omgaan, omdat ik weet dat ik niet meer kan doen dan mijn best. Het zit niet in mijn aard dat ik mezelf zorgen ga ma ken om een wedstrijd. Ik neem de din gen zoals ze zijn en ga het leven niet onnodig ingewikkeld maken." Ie bent net 19 en eigenlijk heb je alles al meegemaakt wat een voetballer in zijn carrière hoopt te bereiken. „Achteraf is het allemaal heel snel ge gaan, maar daar heb ik nooit zo bij stil gestaan. In de jeugd speelde ik altijd al een elftal hoger dan mijn leeftijdsgeno ten. Het ging lekker en dan ga je maar door. Het is overigens niet zo ik geen doel meer heb. Ik ga gewoon door met wat ik wil bereiken en dat is hogerop komen, ja, wat is nog hoger? Een basisplaats bij Ajaxvaste kracht van het Nederlands elftaldat soort dingen. Het is goed voor mij dat ik sterke concurrentie heb bij Ajax. Die strijd heb ik nodig, anders word ik veel te gemakzuchtig. Een volgende stap is het buitenland. Ik wil weieens over de grens kijken. De sfeer van een andere club inademen. Voorlopig trouwens nog niet, hoor. Ik ben pas 19 en de eerste twee jaar blijf ik ze ker nog hier, voorlopig heb ik het bij Ajax nog ontzettend goed naar mijn zin. Daar na zou het goed zijn voor mijn ontwikke ling als ik naar een ander land ga. En waar ik dan straks naar toe wil? Ik weet het niet. Italië lijkt me leuk, Enge land en Spanje ook... Ik wacht wel af." Ajax wilde vorig seizoen je contract open breken en verlengen tot 2000. Waarom ben je hier niet op in gegaan? Financieel had je je flink kunnen verbeteren. „Ik was zeker meer gaan verdienen als ik had getekend, mijn B-contract zou zijn omgezet in een A-contract. Dat kon al leen als ik vijf jaar zou blijven, jammer, maar dat vind ik te lang. Bovendien kost ik dan erg veel geld als er tussentijds be- Kluivert is zonder zekerheid aan het nieuwe seizoen begon nen. Wie komt er in de spits7 Hijzelf of Kanu. (foto: Stanley Gontha)

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 40