WEINIG VOETBAL 'OM DE LOL' i CONFRONTATIES AJAX CONTRA ITALIË: Ajax-aanvoerder johnny van winst op onder andere het 't Schip toont het publiek de Italiaanse Sampdoria. Amsterdam-713 trofee na op het Amsterdam-708-toernooi. Hetzelfde resultaat: 3-1 winst voor de Romeinen, die zwaargewichten als Faicao, To- ninho, Cerezo en Graziani in de ploeg hadden. De laatste twee scoorden. REVANCHE Aan het eind van het seizoen 1987-88, werd een bezoek ge bracht aan het bescheiden Palermo, waartegen Ajax, als Eu- ropa-Cup-2-finalist, een vernederende 4-0 nederlaag leed. Sampdoria, in het Amsterdam-713-toernooi tegenstander van de Amsterdammers, deed nauwelijks onder voor hun collega's: een vlotte 3-0 overwinning door twee doelpunten van Vialli en eentje van Mancini. In 1991 was Sampdoria te rug in het Amsterdamse toernooi, maar nu waren de ver houdingen totaal anders. Via Mancini was er een snelle Itali aanse voorsprong, maar doelpunten van Groenendijk, John ny Hansen en Van Loen (de laatste tweemaal) leverden voor Ajax een 4-1 zege EN toernooiwinst op. In 1992 was Ajax te gast op het Ceravolo-toernooi in Catan- zaro, waar de gastclub met 4-0 werd opgerold. De finale te gen het Milaanse Internazionale leverde een fraai staaltje voetbalkunsten op: tweemaal werd een achterstand recht getrokken, waarna Inter de sterkste bleek vanaf de penalty stip. Curieuze kanttekening: de missende Ajacied was Den nis Bergkamp. In augustus 1993 was het toneel van een Ajax-ltaliaanse ont moeting andermaal een toernooi; Lazio Roma werd in de verliezersfinale van het Makita-toernooi- dat jaar gespeeld op White Hart Lane- verslagen met twee snelle goals: bin nen acht minuten hadden Litmanen en Van der Brom de eindstand gecreëerd. Ajax speelt vanavond voor de vierde maal tegen Lazio Ro ma. Met een balans die geheel in evenwicht is: eenmaal winst, eenmaal verlies, eenmaal gelijkspel, met een totaal score van 7-7. Bekers zijn er niet te verdienen, maar wel een psychologische voorsprong voor het nieuwe seizoen. Evert Vermeer KICK OFF NR. 1 -26 Voordat Nederland betaald voetbal kende, was de afstand tot Italië niet alleen letterlijk, maar ook figuurlijk te groot: de profs uit het zuiden hadden weinig behoefte om tegen een amateurclub uit het onbetekenende Nederland als spar ring-partner te fungeren. Het duurde lang voordat Ajax te gen een Italiaanse club in het veld verscheen. Pas in maart 1949 was het zover: Legnano, een club uit de lagere regio nen van het profvoetbal, bracht een bezoek aan Nederland. Eerst werd DOS geklopt met 5-1Enkele dagen later speel den de Italianen in fraaie lila shirts in De Meer. Na een kwartier namen de gasten de leiding. Michels zorgde voor rust voor de gelijkmaker. In de tweede helft keek Ajax op nieuw snel tegen een achterstand aan. Een overtreding op Huis leverde de Amsterdam mers een strafschop op die Van der Hart tot 2-2 promo veerde, tevens de voor Ajax verdienstelijke eindstand. Pas in 1968 kwam Ajax weer eens in Italië. In het kader van een Europese zo mercompetitie georganiseerd door het Intertoto-comité moest Ajax aantreden tegen Torino. In Amsterdam werd To rino - met onder meer Nestor Combin - met 3-1 verslagen (doelpunten van Danielsson, Cruijff en Groot), in de return werd het 1-1. Omdat Ajax ook tegen Atletico Madrid drie punten pakte, eindigde het als groepswinnaar. Ondanks dat de internationale reputatie van Ajax groeide, bleef het aan tal wedstrijden tegen Italiaanse clubs lange tijd beperkt. In 1969 werd een bezoek gebracht aan Juventus (2-1 verlies), maar daarna duurde het tot het eind van het seizoen 1982- 83 voor Ajax weer vriendschappelijk naar Italië toog. De te genstander was Lazio Roma. Al na enkele minuten werden de Italianen door Bosman op achterstand gezet, maar door drie doelpunten van Giordan wist het toch met 3-1 te win nen. Twee maanden later was stadgenoot AS Roma te gast De komst van Lazio Roma naar Amsterdam betekent een tegenbezoek van de Italianen. Ajax was immers in de aanloop naar het vori ge seizoen bij de Romeinen te gast, als tegenstander in de wedstrijd om de 'Samso- nite-trofee'. Die wedstrijd werd een prachtige happe ning. Ajax leidde na amper een half uur met 3-0, maar zag in de tweede helft Lazio langszij komen en zelfs met 4-3 de leiding nemen. Het was uiteindelijk Jari Litma nen die drie minuten voor tijd voor de, zeker in Italië, ongebruikelijke 4-4 eind stand zorgde. Vervolgens kwam er een demonstratie straf schoppen benutten, waarbij Kanu en Chamot beiden pas de negende penalty misten. De Sio had daarna geen antwoord op Van den Broms treffer, zodat Ajax uiteindelijk als win naar het Stadio Olimpico verliet.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 25