geest bewaart om zijn shirtje, zoals vooraf afgesproken, om te draaien. Opdat de hele wereld de naam van de match winner voor altijd zal onthouden. Patrick Kluivert. "Ik kan me moeilijk voorstellen dat de blijdschap ooit nog een keer zo groot zal zijn. Het lijkt me, dat zo'n eerste keer het aller mooiste is. Als ik een hoogtepunt van de festiviteiten ach teraf moet noemen, kies ik voor de rondvaart door Amster dam. Dat was echt helemaal te gek, abnormaal. Veel meer mensen en een veel grotere vreugde dan ik ooit had durven dromen. Zoals ik in Wenen ook al kippevel kreeg toen ik zag dat het halve stadion vol met de Ajax-fans zat. Maar wat we in Nederland zelf hadden losgemaakt, dat besefte ik nauwe lijks. Totdat we op die rondvaartboot zaten..." EM NU HET VERVOLG Nu de rood-witte storm is gaan liggen, heeft de euforie plaatsgemaakt voor concentratie op het komende seizoen. Kluivert zegt amper te kunnen wachten. "Want ik voel me sterk, zit lekker in m'n vel. Ik ben toe aan een vaste basis plaats, dat is voor mij persoonlijk de grote uitdaging van dit seizoen. En proberen minimaal evenveel te scoren als vorig seizoen. Verder in de toekomst kijken wil ik niet. Mijn con tract loopt nog twee jaar door, dat dien ik uit. Het kiopt dat ik dat contract niet wilde openbreken en verlengen. Ik volg mijn gevoel en dat zei dat het op dit moment nog niet no dig is om bij te tekenen. En als mijn gevoel dat zegt, hoef ik daar geen seconde over na te denken. Het belangrijkste is, dat ik op dit moment met heel veel plezier bij Ajax voetbal. Ja, ik heb er nog net zo veel lol in als in de jeugd. De belan gen zijn natuurlijk veel groter nu, maar de vreugde van het voetballen zelf is niet veranderd. Op straat voetbal ik niet meer, maar dat is niet zo erg. Voetvolleyen op straat en op je hotelkamer is lachen, maar ik hunker nu alweer naar het echte werk. Het grote werk." Tom Wesselink Patrick Kluivert, een jaar geleden tijdens een van de oefenwedstrijden aan de vooravond van het seizoen 1994-1995. Kluivert is in meer opzichten groter geworden. Foto: Louis van de Vuurst "Daar was ik goed ziek van. Ik weet heus wel dat die men sen ook hun werk moeten doen, maar laat ze dat dan wel op een fatsoenlijke manier doen. Ja, mijn moeder heeft al die bladen opgebeld, om te zeggen dat ze geen leugens over mij moeten verspreiden. Daar ben ik blij om. Ik ga er van uit dat het nu is afgelopen, dat het eens maar nooit weer was. Althans, dat hoop ik." Het is allemaal snel gegaan. Nog maar ruim een jaar gele den hevelde Louis van Gaal de topscorer van de A-junioren over naar de A-selectie. Een groeibriljantje tussen de Grote Jongens. Scorend bij zijn eerste wedstrijd in de hoofdmacht, een oefenpotje bij FC Zwolle. Scorend in zijn eerste officiële wedstrijd, om de Super Cup tegen Feyenoord. Even later tweemaal scorend in een oefenduel tegen Lazio Roma, de tegenstander van vanavond. En scorend tijdens zijn competi tiedebuut, thuis tegen RKC, na dertien minuten al. De teller zou blijven steken op achttien competitietreffers, daartus sendoor vierde Kluivert nog even zijn debuut in Oranje. Kluivert, glimmend: "Het ging zo ontzettend snel, dat ik amper de tijd had om er over na te denken. Ik rolde van de ene uitdaging in de andere. Daarom was die vakantie in Amerika ook zo lekker. Ik was effe toe aan wat rust, in een land als Amerika kan je nog lekker anoniem zijn. Daar was ik na dat eerste jaar, met alle belangstelling, wel even aan toe." Denkend aan Patrick Kluivert komt vooral dat ene mo ment bovendrijven. Een mo ment, dat het unieke karak ter van zijn bliksemdoor- braak, zijn moeiteloze aan passing aan het hoogste ni veau tijdens de competitie, enigszins ondersneeuwt. En tegelijk onderstreept. Dat ene moment. Het inspelen van Frank Rijkaard. De ba laanname, de ogenblikkelij ke draai richting Milan-doel. De sliding van Boban, waar door de bal voor zijn linker voet stuitert. En dan, het tik je. Gevolgd door de ultieme ontlading. Een onbeschrijflij ke explosie van vreugde, waarin hij de helderheid van Patrick Kluivert... vastbe sloten om opnieuw een belangrijke rol te spelen in het Ajax van nu. Foto: Louis van de Vuurst

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 22