EEN SCHUIT VOL VOETBAL KICK OFF NR. 19 - 7 STAP OMHOOG IGerrie Mühren en Arnold team van Ajax uit het sei- Mühren, twee Volendamse zoen 1973-1974. broers samen in het sterren- Doelpunten van Pelk en Thijs Bond (twee keer) maakten de treffers van Ajacied Henk Groot nutteloos. En ook in het daaropvolgende seizoen sloeg Volendam een bres in de Am sterdamse hoop. Het werd toen 3-2 voor Volendam en Dick Tol knalde twee keer raak. Het betekende voorlopig de laat ste Volendam-zege in De Meer. Degradatie en promotie wis selden elkaar af, met in de Eredivisie vier Ajax-zege's op rij. In 1977 had Volendam weer eens aangelegd aan de Eredivi siekade en in Amsterdam verblufte het Ajax en zichzelf door met 2-1 te winnen. VOLENDAMSE AJACIEDEN Ajax had inmiddels al een heerlijke greep uit het Volendam- talent gedaan. Gerrie Mühren was de eerste Volendammer in het Ajax-shirt en hij werd al snel gevolgd door broer Ar nold. De namen van beide spelers staan met gouden letters in het Ajax-boek vermeld. Ook van verdediger Keje Molenaar en Wim Jonk beleefde Ajax (in latere tijden) veel plezier. Die twee Volendammers traden niet alleen als Ajacied, maar ook als international in de voetsporen van de gebroeders Mühren. Inmiddels verblijft Volendam voor alweer het zevende ach tereenvolgende seizoen in de hoogste afdeling van het be taald voetbal. Sommigen vragen zich af of de "Heen en Weer" is gezonken. Maar hij is er nog steeds. Dat klinkt als een waarschuwing voor de Volendammers; en dat is het ook voor één van de traditioneelste, uniekste en daardoor kleur rijkste clubs uit het Nederlandse voetbal. Ben Tornato Het bereiken van de nationale Bekerfinale in 1958 -die met 4-3 van Sparta werd verloren-, was de voorbode voor de grote dingen die komen zouden. In 1959 bleef Volendam naaste belager Leeuwarden vier punten voor en promoveer de naar de Eredivisie. Het was het begin van een traditie. Want Volendam is ook onlosmakelijk verbonden aan het be grip "Heen en Weer", de botter die model staat voor pro motie en degradatie. Het "heen" van 1959 werd al meteen gevolgd door de "weer" want het eerste jaar op het hoogste niveau bracht slechts tien overwinningen. Daar tegenover stonden drie ge lijke spelen en 21 nederlagen. De zwaarste leed Volendam in De Meer waar Ajax met maar liefst 9-0 over de oranje hemden heendaverde. Weer twaalf maanden later was het feest in Volendam. Het vissersdorp vierde het kampioen schap van de 1e divisie, waar deze keer het bolwerk van Amsterdam noord, De Volewijckers, werd afgetroefd. Het betekende dat Volendam opnieuw naar De Meer mocht. De bedoeling was ongetwijfeld het beter te doen dan twee sei zoenen eerder, maar dat lukte maar ten dele. Het was dat het Volendammerkanon Dick Tol (luisterend naar de schitte rende bijnaam De Knoest) tegenscoorde, anders was de uit slag identiek geweest aan de eerste schipbreuk aan de Mid denweg: 5-1. Ondanks die grote nederlaag handhaafde Volendam zich wel in de Eredivisie en een seizoen later lachten de gasten. 'Victoria' heette de voetbal club die in 1920 in Volendam werd opgericht. Aan de boorden van de Zuiderzee schopte men tegen een bal. En goed ook. Aanvankelijk voetbalde de voorloper van 'Volendam' in de Rooms Ka tholieke Voetbalbond en be haalde daarin enige succes sen. Het grootste wapenfeit was het kampioenschap in 1935. Inderdaad, u leest het goed: In 1935 was Volendam Rooms Katholiek kampioen van Nederland. Zover kwam het nadien niet meer. Zeker niet nadat Volendam in 1940 was toegetreden tot de grote voetbalbond. In eerste aanleg speelde Vo lendam jarenlang in de tweede klasse, voordat het betaalde voetbal haar intrede deed in Nederland. In het seizoen 1955-1956 kwam Volendam uit in de 1e klasse C waarin het achter KFC en Helmondia de derde plaats be reikte. De grootste zege's in dat seizoen werden behaald op illustere grootheden uit het verleden als Oldenzaal (6-0 thuis) en Zwartemeer (uit 7-3).

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 7