daar is inmiddels een hoop veranderd. Niet in de speelwijze, die zal altijd hetzelfde blijven. Het grootste verschil zit 'm in de individuele vorm van de topspelers. Juist de mensen met meerwaarde, Savicevic is natuurlijk het beste voorbeeld, ma ken het nu weer waar. Dat soort spelers maken het verschil in het internationale voetbal. Maar we hebben kunnen zien wat er gebeurt als die jongens niet thuis geven. Ajax is min der afhankelijk van de grillen van één bepaalde topper, we kunnen tegenwoordig terugvallen op ons collectief." En op het voor Italiaanse begrippen buitenaardse spelsys teem, niet te vergeten. Op Milanello snort de video-recorder met opnames van Ajax al weken, weet Blind. "De manier waarop wij de aanval zoeken, dat zijn ze absoluut niet ge wend in Italië. Milan is in de eigen competitie aan het eigen stramien gewend, ook alle tegenstanders spelen met twee spitsen. In die zin kan je zeggen dat ons systeem hun slecht ligt, maar in feite geldt dat voor vrijwel elke ploeg waar we tegen spelen. Iedere tegenstander moet zich min of meer aan ons aanpassen, simpelweg omdat ze onze manier van spelen niet gewend zijn. In het geval van Milan zegt dat trouwens niets. Zij zijn als geen ander in staat zich te verdie pen en in te leven in de tegenstander. Ik weet zeker dat ze daar nu al mee bezig zijn, om elke verrassing en ieder risico Over zijn eigen rol in de fi nale heeft Blind, met het oog op de ontknoping in de nationale competitie, uiter aard nog niet met Louis van Gaal gesproken. Maar hij heeft zo zijn vermoedens. "Ik zal als een soort extra slot op de deur gaan funge ren, zoals ik bij iedere top per behoudender speel dan normaal. Zoals tegen MW vorige week, dat was natuurlijk wat anders. Daar heb ik me heerlijk uit kunnen leven, zeker nadat we een veilige voor sprong hadden genomen. Lekker inschuiven, aanvallende impulsen geven. Frank Rijkaard en ik bekijken iedere wed strijd per situatie hoe we gaan spelen. Vooraf schetst de trainer ons vier, vijf opties die we van de aanval van de te genstander kunnen verwachten. Eenmaal in het veld heb ben we meestal binnen twee minuten door wie welke speler moet pakken en wie er eventueel door kan schuiven. Dat is een kwestie van routine en vooral inzicht. Inzicht is op zich moeilijk aan te leren, dat heb je of dat heb je niet, maar toen ik waardering als libero begon te krijgen, ben ik veel op Milan-libero Franco Baresi gaan letten. Kijken hoe hij be paalde situaties oplost en ook de gedrevenheid die hij uits traalt fascineert me. En over tien dagen, ja, dan staan we weer tegenover elkaar. Al zullen we mekaar weinig tegen komen, denk ik. Ik zie het ook absoluut niet als een strijd om wie van ons twee nou de beste libero is, dat telt helemaal niet. Het gaat erom wie van ons twee er in het beste elftal speelt die dag. En wat dat betreft hoop ik hem te overtreffen..." Simon Zwartkruis

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 20