TERUG IN EUROPA AJAX-OREBRO SK KICK OFF NR. 19 - 19 Ajax maakte in 1991, na een gedwongen afwezigheid van een jaar haar rentree in Eu ropa. Het Rheinstadion in Diisseldorf was het decor van de eerste van de drie thuiswedstrijden die Ajax op minstens 300 kilometer van huis en haard moest afwer ken. Dit alles als gevolg van de straf voor de ongeregeld heden tegen Austria Wien uit het seizoen 1989-1990. Groningen en Brussel waren andere opties, maar beide steden hadden zelf ook Eu ropese verplichtingen en dat gold niet voor de stad in het Roergebied, waar de mee gereisde Ajacieden vriende lijk welkom werden gehe ten. Het was een beetje kaal in het stadion, maar de 17.000 toeschouwers, vrijwel alle maal Nederlanders, zorgden toch voor een gezellige sfeer. Het spel van het Zweedse Örebro was al even onbekend als de uitspraak van de clubnaam: Eurebroe. Ajacied Stefan Pet- terson articuleerde de naam geduldig voor iedereen die het voor de zekerheid even na vroeg. Die onbekendheid bleek volkomen terecht, want de dappere Zweden waren geen partij voor het naar eerherstel hunkerende Ajax. Toch had trainer Been hakker voor een voorzichti ge speelwijze gekozen, Vink als verdediger opgesteld en alleen Van 't Schip en Bergkamp als spitsen aangewezen. Dat kostte Van Loen zijn plaats, maar al na een half uur gaf Beenhakker zijn foute inschatting toe, stuurde de rode Utrechter alsnog het veld in en haalde de min of meer over bodige Vink naar de kant. Örebro deed geen enkele moeite om aan te vallen. Ajax daarentegen wilde wel, maar was niet echt gelukkig in de acties. Ondanks kansen voor Frank de Boer, Petterson, Winter en Bergkamp was het scorebord nog onbewogen toen de rust zich aandiende. GELUKSENGELTJE In de tweede helft kwam het geluksengeltje, waar Ajax op zat te wachten, langs vliegen. In de veertiende minuut loste Bergkamp een harde afstandsschot op het Zweedse doel. Het onvrijwillig mede werken van het lichaam van verdediger Pér Blohm deed doelman Karlsson misgrijpen: 1-0. Negen minuten later ke ken de toeschouwers elkaar andermaal vragend aan. Aron Winter kopte een hoekschop van Van 't Schip in en Anders- son werkte de bal van de lijn. Of niet, want scheidsrechter Het Rheinstadion was het decor van de rentree van Ajax in Europa. Met de 3-0 winst op Örebro SK uit Zwe den was Ajax, onder leiding van coach Louis van Gaal, een goede stap op weg naar het veroveren van de UEFA- beker. Foto: Louis van de Vuurst Kapl (ironisch genoeg uit Oostenrijk) had de bal achter de lijn zien verdwijnen en wees naar de middenstip. Ook het slotaccoord kende een Zweeds bijgeluid: een voor zet van Kreek werd door Sköldmark slecht weggewerkt, waarop Petterson zijn landgenoten de genadeklap kon ge ven: 3-0. DEBUUT VAN GAAL De return in Eyravallen, het knusse stadionnetje van de Zweedse subtopper, kreeg een pikant tintje door het plotse linge vertrek van Leo Beenhakker als coach van Ajax. De Rotterdammer, weggelokt door de peseta's van Real Ma drid, had het werk met een dreun uit de handen laten val len, en zijn assistent Louis van Gaal kreeg de eer toegewe zen de klus af te maken. Van Gaal bleek er andere ideeën op na te houden dan zijn voormalige baas. Hij gooide het hele elftal om. Edgar Davids maakte zijn debuut op de Euro pese velden en stelde Wim Jonk als centrale verdediger op achter Wouters. Maar helaas, de spitsen Bergkamp en Van 't Schip lieten hem in de steek en Jonk speelde te ver achter de laatste linie. Ajax speelde een slaapverwekkende pot voetbal, slechts opgefleurd door een doeltreffende bewe ging van de linkervoet van Aron Winter. De 0-1 zege was zeer matig, maar dat deed er weinig toe: Ajax was weer terug in Europa en zat in de tweede ronde, de rest was bijzaak. Van Gaal kon zich opmaken om het Eu ropese karwei verder uit te bouwen. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 18