DEGELIJK VOETBAL UIT DE DOMSTAD VANAF DE OPRICHTING VASTE KLANT Met enig wantrouwen en zelfs vrees keek het Utrechtse voetbalvolk in 1970 toe hoe de drie befaamde clubs uit de stad, DOS, Elinkwijk en Velox, de krachten bundelden. Het betaald voetbal was voor de drie clubs afzonderlijk niet haalbaar. DOS was in het seizoen 1969-1970 met moeite bo ven de degradatielijn in de Eredivisie gebleven, Elinkwijk vertoefde in de Eerste divisie en Velox was een vaste klant in de toen nog bestaande Tweede divisie. Koel bekeken was het een gezonde beslissing om te fuseren. Maar de sport en zeker een traditionele sport als voetbal, leeft niet in koelte. De sentimenten spelen een grote rol en clubharten van ver schillende kleur zijn niet één-twee-drie te vermengen. Alle scepsis ten spijt verliep de Utrechtse fusie voorspoedig. In de Galgenwaard stond vanaf augustus 1970 een levens lustige ploeg. Onder leiding van trainer Bert Jacobs manifes teerden de rood-witten zich een heerlijke vrijbuitersploeg die voor geen enkele club overdreven respect toonde en er steeds vol inkleunde. Leo van Veen leidde de aanval met Jan Groenendijk; op het middenveld speelden mannen als Ries Coté, John Steen Ol- sen en Leen van der Merkt; in de verdediging vond je na men als die van Eddy van Stijn, Piet van Oudenallen en Cor Hildebrand. En Co Adriaanse, Kareltje Bonsink, Tonny Pronk, Finn Seemann, Henk van Ledden, Marco Carbo kwamen in het Utrechtse rood-wit uit. De pioniersdagen leidden ertoe dat FC Utrecht een meer dan volwaardige Eredivisieclub werd. Natuurlijk waren er ups en downs. Een enkele keer rilde Utrecht van angst voor het degradatiespook maar meestal was FC Utrecht in de po sitieve helft van de ranglijst te vinden. 1980, tien jaar na de oprichting, bereikte FC Utrecht een mijlpaal. Voor het eerst stapte het "Europa" binnen. In het UEFA Cup-toernooi werd eerst Arges Pitesti uitgeschakeld alvorens Eintracht Frankfurt een ronde later net te sterk bleek. Het volgende seizoen boerde FC Utrecht opvallend op de internationale akker. Met spelers als Hans van Breukelen, Aad Mansveld, Leo van Veen en Gerard van der Lem als er varen krachten en jonge talenten als Jan Wouters, Frans Adelaar, Marco Carbo en Jan Monster werd er gestreden te gen Hamburger SV. Na een sensationele 1-0 zege in Ham burg dolf FC Utrecht in de tumultueuze returnwedstrijd (ge speeld in Arnhem) met 6-3 het onderspit. Het seizoen 1982-1983 was internationaal gezien evenmin van lange duur. In de eerste ronde was FC Porto te sterk. In 1985 vierde FC Utrecht een grootse triomf. In de bekerfi nale, gespeeld in het eigen Galgenwaardstadion, werd Hel mond Sport met 1-0 verslagen. De maker van het winnende doelpunt was, vlak voor tijd, John van Loen. Het stadion barstte uit zijn voegen, Utrecht vierde feest en stapte Euro pa binnen. Helaas trof het FC Utrecht van (toen al) Jan Willem van Ede, Herman Verrips, Ton du Chatinier, Jan Wouters, Gertje Kruys, Frans Ade laar, pinchhitter Ton de Kruyk, Johan van der Hooft en Wim Rijsbergen in de eerste ronde de sterkste club in het bekerwinnaarstoernooi, Dinamo Kiëv. In Utrecht won de FC zowaar met 2-1 van de Oekraïners maar in Kiëv was men kansloos tegen de latere winnaar van de cup: 4-1. Ook in het seizoen 1987-1988 speelde FC Utrecht Europa Cup-voetbal. Na in de eerste ronde van het UEFA Cup-toer nooi Linzer A5K te hebben geklopt beten de Utrechtenaren hun tanden stuk op Verona. Na een Europa Cup-loze periode presenteerde FC Utrecht zich in het seizoen 1991-1992 (waaruit Ajax als winnaar te voorschijn zou komen) opnieuw in het Europa Cup-toernooi. Sturm Graz werd verslagen, waarna Real Madrid een maatje te groot bleek. KICK OFF NR. 18 - 7 Ben Tornato De laatste seizoenen heeft FC Utrecht moeite om in het spoor van een UEFA-Cup- plaats te komen. De huidige voetbaljaargang verliep vol rumoer en -alweer- een trai nerswissel. Leo van Veen heette "Mister FC Utrecht" maar dat bleek geen garan tie om FC Utrecht naar een constant goede prestatie te leiden. Het woord "degrada tie" werd zelfs af en toe ge hoord in de Galgenwaard. Maar ook dit seizoen zal FC Utrecht, dat vanaf de oprich ting niet heeft ontbroken, zich in de hoogste divisie handhaven.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 7