OP DE DAG AF: 10 ME11970 ONDERSCHATTING BIJNA FATAAL PISHf O TELSTAR-AJAX Precies 25 jaar geleden stond voor Ajax het uitduel tegen Telstar op het pro gramma. De ploeg had zich voorgenomen op deze zon dagmiddag een feestje te vieren; om zich van het kam pioenschap te verzekeren hadden de Amsterdammers immers nog maar twee punten nodig en die konden de buit vormen bij en tegen Telstar, dat nog nét niet helemaal buiten degradatiegevaar verkeerde. Toch had de voorpret iets wrangs, en dat was de schuld van Feyenoord. Vier dagen eerder hadden de Rotterdammers zich op spectaculaire wijze de geschiedenisboeken in ge voetbald, door in Milaan de Europa Cup te winnen. In een bloedstollende finale had Feyenoord na verlenging Celtic verslagen. Het Ajax-publiek was sportief genoeg geweest om daags daarna, voor de inhaalwedstrijd tegen DWS, de wereld-prestatie van de aartsrivaal met een klaterend ap plaus te belonen. Maar het besefte tegelijkertijd dat de ko mende landstitel - want die kon Ajax nauwelijks meer ont glippen - vreselijk in de schaduw zou blijven van de eerste Nederlandse Europa Cup winst. GRAUW SPEL Desalniettemin was Ajax-voorziter Van Praag naar Velsen gereden met een kratje vol champagneflessen in de achter bak van zijn auto, en was Telstar zo attent geweest bloemen te bestellen om na afloop de kampioen te kunnen huldigen. Dat het nietige Telstar nog voor veel vuurwerk zou kunnen zorgen tegen de Amsterdamse sterrenploeg, lag niet echt in de lijn der verwachting. Maar het liep niet bij Ajax. Dat was al een paar weken zo, maar zelfs tegen deze tegenstander straalde het bewierookte elftal iets onzekers uit. Zelfs Veli- KICK OFF NR. 18 Het kampioensteam van 1970 dat tegen Telstar ge lijkspeelde en doorom nog geen feest kon vieren. Van links naar rechts staand: Rijnders, Muhren, Hulsthoff, Bals, Krol en Suurbier. Zittend: Keizer, van Dijk, Cruijff, Vasovic en Swart. bor Vasovic, de door de wol geverfde aanvoerder van de Amsterdammers, speelde onrustig en stak daarmee zijn jongere collega in het centrum van de verdedi ging, Barry Hulshoff, aan. Het koningskoppel Cruijff- Keizer maakte aan het eind van een lang seizoen een uitge bluste indruk en leek op halve kracht de titel te willen arres teren. Telstar voelde de grauwsluier over het Amsterdamse spel aan en smeedde het ijzer nu het heet was: Monne de Wit speelde zich in kansrijke positie, maar mikte net over het doel van Bals. Kort daarop, in de 23e minuut van de wedstrijd, kwam een tweede mogelijkheid toen Barry Huls hoff bij een dieptepass van Fred André te laat reageerde en daarmee de buitenspelval deed mislukken. Dick Beek kon al leen op de snel uitlopende Bals afgaan, die ten einde raad de blonde spits maar ten val bracht. De door scheidsrechter Van der Kroft toegekende strafschop werd door Dick Bond bekwaam in de linkerhoek geschoven: 1-0. Ajax, dat het kampioenschap plotseling op de tocht zag staan, voerde de druk op en zocht succes in de lucht. Maar Tjeerd Kort en Fred André heersten, in samenwerking met doelman Paul van der Meeren, moeiteloos voor het Telstar- doel.In de openingsfase van de tweede helft leek Ajax even de noodzakelijke mazzel te hebben, maar het naar succes hongerende meegereisde pubiek zag tot zijn teleurstelling de bal op de deklat afketsen. Een volgende kans, van Johan Cruijff, werd door de goed reagerende Van der Meeren ge blokkeerd. Maar toch 'kreeg' Ajax uiteindelijk dan toch de gelijkmaker. Met de nadruk op het woord 'kreeg'. Van der Kroft wees na een obstructiegeval van Frans van Essen op Sjaak Swart onverbiddelijk naar de 11- meter stip, een ka- dootje. De koele Vasovic kwam zich voor de klus melden. De Serviër mikte op rechts, maar Van der Meeren doorzag het en was op tijd in dezelfde hoek om het schot via de vuis ten onschadelijk te maken. Terwijl Ajax met de moed der wanhoop een tandje hoger schakelde, werden de counters van Telstar gevaarlijker: Beek, Bond en de Wit kregen aardi ge kansen op 2-0. Ruud Krol moest zelfs ordinair aan het shirtje van Dick Bond gaan hangen om die blamage af te wenden. Een kwartier voor tijd kwam de begeerde gelijk maker dan toch nog. Nico Rijnders trok de bal voor en Sjaak Swart, ideaal voor dit soort klussen, maakte het af. Met het hoofd joeg de jeugdi ge veteraan de bal via de paal achter Van der Meeren: 1-1. Verder kwam het niet: de champagne ging weer terug in de achterbak, de feestzaal van Kras kon worden afgebeld en Telstar schonk de bestelde bloemen aan de uitblinker bij Telstar, Van der Meeren. Een week later greep Ajax de landstitel in de herkansing. De Amsterdammers maakten toen korte metten met het al gedegradeerde SVV. De 8-0 zege betekende het veertiende kampioenschap voor Ajax. En daarmee het startbewijs voor het Europa-cuptoernooi en de kans de vermaledijde maar bewonderde prestatie van Feyenoord te evenaren. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 5