WEDSTRIJD MET AJAX FC KICK OFF NR. 18 - 3 Het Olympisch Stadion, vaak beschimpt en verwenst. Steeds vaker meewarig bekeken en beschouwd. Maar toch ook een arena van triomf, een plek in Amsterdam waar de sportge schiedenis metershoog staat opgestapeld. En hoewel de scha duwen van de nieuwe Arena vanuit Amsterdam zuidoost steeds groter worden, is het nog niet afgelopen met dat op stapelen van successen. Wanneer Ajax in het Olympisch Stadion speelt, duidt dat op iets bijzonders. Vijf prachtige Champions League-wedstrij den zagen wij in dit seizoen in de Betonnen Klomp die velen dierbaar is. De Champions League bracht Ajax tot in de fina le die over veertien dagen in Wenen wordt betwist, maar nog steeds vinden er bijzondere wedstrijden aan de Amstel- veenseweg plaats. Want ook Ajax - FC Utrecht is een bijzon dere wedstrijd. Op het eerste gezicht denkt men aan een "normaal" competitieduel. Zoëen waarvan wij, sinds de op richting van FC Utrecht er al pak-weg vijfentwintig hebben gehad. Het bijzondere ligt hem in het feit dat de landstitel om de hoek kijkt. Mede afhankelijk van het presteren van de concurrentie is het mogelijk dat Ajax titel nummer 25 in de wacht sleept wanneer het van FC Utrecht wint. De belangstelling is enorm. En daarom besloot Ajax om zo wel Ajax - FC Utrecht als het volgende competitieduel, Ajax - Volendam (14 mei om 14.30 uur) in het Stadion te laten plaatsvinden. NATIONALE TROTS Ajax is populair, is nationaal bezit en prikkelt de nationale trots. Tienduizenden meldden zich voor de reis naar de Champions League-finale. Vrijwel het gehele sezioen blijkt het stadion De Meer te klein. En al die mensen die in de voorafgaande maanden met hun club hebben meegeleefd, willen nu de apotheose van dichtbij meemaken. Er ligt een stevig fundament onder de titelkansen. Maar de kampioensschaal is nog niet in Ajax' bezit. En de tegenstan der van vanavond zal zich ook niet gewillig op dat bord la ten slachten. In de eerste confrontatie met FC Utrecht bleek maar weer eens hoe taai de Utrechtenaren kunnen zijn. Toen, op 20 november en nog onder leiding van trainer Leo van Veen trad FC Utrecht vrij gehavend aan. Blessures en schorsingen hadden het elftal aangevreten en met "Ajax" in het vooruit zicht gaf vrijwel niemand een dubbeltje om de kansen. En toch kreeg FC Utrecht het voor elkaar. Strijdend en zwoe gend hield het Ajax op 0-0. Hedenavond kan het interim-trainersduo Henk Vonk en Ton du Chatinier uit een groter spelersarsenaal putten. En we derom zal het Utrechtse karakter meespelen en meestrijden om het Ajax zo moeilijk mogelijk te maken. Dat doen de Galgenwaarders met Jan Willem van Ede in het doel. De betrouwbare keeper met de scherpe reflexen wordt beschermd door de verdedigers Ferdy Vierklau (rechtsachter), David Nasci- mento (centraal), Marcel van der Net (half libero/half mid denvelder) en Erik van Kes- sel (op links). In plaats van Erik van Kessel kan ook de minder offensief ingestelde Erik van der Meer spelen. De eerste ontmoeting tussen Ajax en Utrecht eindigde in een troosteloos 0-0 gelijk spel. Nwanko Kanu, hier in actie met Hernandez, maak te zijn debuut in de basis MIDDENRIF EN AANVAL met rugnummer 6, het hui dige shirt van Ronald de Boer. Foto: Louis van de Vuurst Op het middenveld voert Edwin Gorter de regie. Zijn rentree in de Nederlandse competitie was in veel opzichten opval lend. Zijn traptechniek en spelmakerschap werd bewonderd, zijn oogsteek (ten opzichte van de jonge PSV-er Van der Doelen) verafschuwd, zijn besluit om aan het eind van dit seizoen te stoppen is met opgetrokken wenkbrauwen ont vangen. In een entourage waar Gorter van heeft gedroomd zal hij nog een keer willen laten zien wat hij voetballend in zich heeft. Ex-Ajacied Jean Paul de Jong, Erik Smit en de re gelmatige Appie Plugboer zijn Gorter's secondanten in het Utrechtse middenrif. In de voorste linie is Peter Hofstede de afmaker en Foeke Booy de onrustzaaier. Edwin de Kruyff leek dit seizoen zijn talenten waar te maken maar is nog steeds geen echte ba sisspeler. Hij kan op het middenveld achter de spitsen of als vleugelspeler uit de voeten. Een speler die ook als wissel be gint maar zich niet meer hoeft waar te maken is de Poolse vos Wlodi Smolarek. Verdediger Robert Wijnands, de origineel voetballende Ferdino Hernandez, de onervaren verdediger Elroy Asmus en de snelle Raymond Graanoogst en de ook al rappe op portunist Carlos Hasselbaink horen tot de wisselmogelijkhe den terwijl ex-Ajacied René Ponk als reserve-keeper op de bank zit. Ajax - FC Utrecht in het Olympisch Stadion, een speciale wedstrijd waarover een titelglans ligt. Misschien vandaag, misschien aan staande zondag... de oude tempel is klaar om een nieuw hoogtepunt aan de Ajax-geschiedenis toe te voegen. Ben Tornato UTRECHT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 3