1989 S) DRAMA IN DE MEER AJAX-AUSTRIA WIEN O A?" KICK OFF NR. 18 - 19 Het seizoen verliep volgens draaiboek. Ajax lag goed op schema voor het landskam pioenschap en beloofde ook op Europees niveau goede prestaties neer te zetten. Alles leek onder controle tot die dramatische woensdag avond van 28 september 1989. Ajax schreef geschie denis maar was doodonge lukkig met de inhoud. De eerste ronde in het toer nooi om de UEFA-Cup 1989- 1990 leverde voor Ajax een reisje naar Oostenrijk op. Geen voetballand dat de laatste jaren de haren te berge had doen rijzen. De laatste gloriejaren van de Weense school lagen al meer dan dertig jaar in het verleden. De staf van trainer Beenhakker had poolshoogte genomen bij een competitiewedstrijd van tegenstander Austria Wien, maar niets aangetroffen waar Ajax nerveus van hoefde te wor- den. Dat laatste bleek goed ingeschat, want Austria speelde in Wenen een treu rig slechte wedstrijd. Jam mer genoeg gold dat ook voor Ajax, dat zich niet kon verschuilen achter het ex cuus dat het niet beter kon. Integendeel, de Amsterdam mers heersten praktisch op alle fronten. Het schiep volop kansen maar hielp ze stuk voor stuk hopeloos om zeep. Het elftal, waarin Roy was ge passeerd ten faveure van Richard Witschge, draaide in een veel te laag tempo en leek zich met een minimum aan in spanning tevreden te stellen. Terwijl Beenhakker zich zicht baar stond op de winden langs de zijlijn, prutste Ajax ver der. Het moest zelfs toezien hoe de Oostenrijkers uit hun enige halve kans de leiding namen. Na een overtreding van Lars- son op Hasenhüttl schoot Degeorgi de vrije trap direct op doel en verraste daarmee doelman Menzo, die de inzet nog niet verwacht had. DE TWEEDE HELFT Met de ijverige Roy in de ploeg probeerde Ajax dit gaatje in de tweede helft weg te plamuren, maar veel veranderde er niet aan de situatie. De 1-0 nederlaag was teleurstellend, maar niet rampzalig, zo wist ook het thuispubliek, dat in de Watergraafsmeer in groten getale de returnwedstrijd was komen bekijken. Er hing een gezellige Cup-sfeer, waar het Ajax-bestuur aan had bijgedragen door beroepsgrappenma ker Freek de Jonge te engageren als gelegenheidsspeaker. Maar opnieuw draaide Ajax niet zoals het moest. Het voer- Hèt dramatische moment van Ajax-Austria Wien. Doel man Wohlfahrt is geraakt door een ijzeren staaf. Aus- tria-verdediger Peter Artner kijkt hoe zijn doelman er aan toe is. Naar aanleiding van dit incident werd Ajax door de UEFA zwaar ge straft. Foto: Louis van de Vuurst de doorlopend druk uit op het doel van Wohlfahrt, maar wist opnieuw geen re sultaat op het scorebord te krijgen. Pas op slag van rust kon de Weense wond wor den gehecht door een doffe dreun van Jan Wouters: 1-0. Ondanks deze psychologi sche ruggesteun volhardde Ajax de tweede helft in haar falen. Beide teams legden zich er langzaam maar zeker bij neer dat de wedstrijd een ver lenging van een half uur aangeplakt zou krijgen. Daar zag het tenminste naar uit, maar het vervolg was an ders. HET STAAFINCIDENT Zeven minuten voor het einde liet Menzo een afstandsschot van de borst stuiten en zag tot zijn afgrijzen Pleva toesprin gen om de bal alsnog in het Ajax-doel te jagen. Met de wetenschap dat er nu twee doelpunten nodig waren om Austria uit het toernooi te stoten, trok Ajax wanhopig ten aanval. Ook Freek de Jonge achtte de tijd rijp eens een harde grap te lanceren. Met de mededeling dat Kurt Wald- heim aan de telefoon was voor de heer Wiesenthal - een misplaatste grap die voor de zekerheid nog eens herhaald werd - werd het vuurtje aangewakkerd dat al een tijdje smeulde. Terwijl de spelers van Austria -nota bene een club waar de Joodse wortels veel dieper liggen dan bij Ajax- van af de F-side voor nazi's werden uitgemaakt belandden aller hande projectielen op het veld. In de veertiende minuut viel Wohlfahrt ter aarde na in de rug getroffen te zijn door een van het hek losgewrongen staaf. Daarmee was voor scheids rechter Galler de maat vol. Hij staakte de wedstrijd en liet het resultaat over aan de tuchtcommissie van de UEFA. Met de ervaringen van het bomincident een jaar eerder bij Ne- derland-Cyprus begreep Ajax dat het een fikse straf kon ver wachten. Die volgde dan ook prompt: een 3-0 nederlaag, een seizoen uitsluiting van Europees voetbal en drie wed strijden op minimaal 300 kilometer van het eigen stadion. De stavengooier werd opgespoord en grappige Freek werd nimmer meer als speaker in het stadion uitgenodigd. Ajax werd dat jaar landskampioen, maar de ontspoorde wedstrijd tegen Austria leverde Ajax een schadepost van miljoenen op. Voor het eerst sinds 24 jaar was er geen Europees voetbal in Amsterdam. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 18