'OMGESLAGEN 1 IS HET STREVEN' 'fiVMyMJi' niet te lang over hebben, ik kijk liever vooruit dan achter om. Maar ik kan niet ontkennen dat ik middenin het sei zoen een periode te wisselvallig speelde, te ver onder mijn kunnen. Dan neem je de bal net effe verkeerd aan, maak je in het veld verkeerde keuzes. De oorzaak daarvan is moeilijk aan te geven. Ik las overal dat het verrassingseffect van mijn acties weg was, dat verbaasde me wel. Na een maand bij Ajax wist iedereen toch al dat ik snel ben en pasten tegen standers zich daaraan aan. Ik zie het meer als een fase die ik nodig had, waar ik sterker uit ben gekomen, waarin ik weer verder ben gegroeid. De thuiswedstrijd tegen Willem II was een beetje het breekpunt. Vlak daarvoor kreeg ik op de trai ning weer het gevoel terug, m'n zelfvertrouwen. Alles ging weer als vanzelf, acties lukten weer. En na die wedstrijd te gen Willem II ging het steeds beter. Nee, ik heb er nooit echt wakker van gelegen. Maar doordat je bij Ajax constant in de schijnwerper staat voel je het wel extra sterk als je minder goed speelt dan normaal". AJAX TE GROOT? Het is een hele prettige gedachte dat, juist nu de prijzen verdeeld gaan worden, mijn zelfvertrouwen weer terug is. Ook in de competitie is iedere wedstrijd weer een uitdaging. We willen graag ongeslagen kampioen worden, dat leeft heel sterk in de groep. Toevallig zei ik gisteren nog tegen mijn ouders dat ik bij Ajax het gevoel van verliezen bijna niet kent. Dat is niet arrogant bedoeld, maar zeker dit jaar maken we het zeer weinig mee. Al ga ik niet mee met die verhalen dat Ajax te groot zou zijn voor Nederland. Ik dacht dat PSV en Feyenoord toch ook een aardige begro ting hebben... Het gaat meer om het smeden van een eenheid, gerichte aan kopen doen en goeie jeugd opleiden, dat zegt nog altijd meer dan de hoogte van de begroting. En de Nederland se competitie wordt er toch steeds leuker op? Vlak on der ons kruipen steeds meer ploegen dichterbij. We heb ben ons hier regelmatig af gevraagd wanneer het suc ces van Roda nou eens zou ophouden. Die hebben met hun eigen middelen een fantastisch seizoen ge draaid, op die manier kan het dus ook. Daarom vind ik dat een eventuele Europese competitie in de toekomst nooit ten koste mag gaan van de nationale competitie. Het lijkt me het mooist als er een soort balans tussen die twee wordt gevonden. Want een goeie Europese competitie trekt me ook heel erg. We zijn er inmid dels aan gewend om twee keer per week te spelen, dus dat kan het probleem niet zijn." "Het is jammer dat de resultaten van het Nederlands elftal achterblijven bij die van Ajax. Voor deze jonge generatie zou het goed zijn als we ons alsnog voor het EK in Engeland kunnen plaatsen. Na de wedstrijd tegen Tsjechië was er veel te doen over de tactiek, maar ik denk dat je vooral de spe lers het verwijt moet maken. Ik ben het ook niet helemaal eens met de opmerking van Ronald de Boer, dat we met Ajax makkelijk van Tsjechië hadden gewonnen. Ik denk dat hij bedoelde, dat we met Ajax dit seizoen wel in staat zijn een voorsprong vast te houden of een achterstand om te buigen, dat hebben we meerdere malen bewezen. Maar te gen Tsjechië was er echt geen houwen meer aan, het ging na de rust zo ontzettend snel allemaal. Ik vond het vooral heel lullig voor Guus Hiddink. Zijn voetbalvisie pakt goed voor me uit, hij geeft me meer vrijheid dan Dick Advocaat dat deed. Ik hoef nu niet meer constant aan de zijlijn te blij ven, kan meer voetballen zoals ik dat bij Ajax gewend ben. Naar binnen snijden als het kan, acties maken. Het liefst vanaf de linkerkant, ja, daar ben ik eerlijk in". "Wat me meer dwars zit, is het feit dat ik dit seizoen te wei nig scoor. Dat zou de volgende stap in mijn ontwikkeling moeten zijn. Bij Ajax heb ik me vooral puur als voetballer ontwikkeld, ik ben veel verder dan twee jaar geleden. Vroe ger maakte ik een actie en gooide ik die bal blind voor, nu weet ik veel beter waar ik mee bezig ben. Niet alleen tac tisch, maar ook technisch. In het begin stond ik constant in het midden bij een rondootje op de training, dat gebeurt me nu zelden meer. En zo groei ik steeds verder. Op den duur moet dat gaan samenvallen met het maken van doel punten. Het kunnen er alleen nog maar meer worden dan nu het geval is...." Simon Zwartkruis

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 11