1988 UITSCHAKELING 1' RONDE UEFA-CUP AJAX-SPORTING Na twee jaar een finale plaats te hebben veroverd in het Europa-cuptoernooi bij de Bekerwinnaars, was Ajax voor het seizoen 1988-89 door het missen van landsti tel en KNVB-beker ingedeeld in de UEFA-Cup. Daarbij had het best wat meer geluk mogen hebben bij de loting. Spor ting Clube de Portugal, de tegenstander in de eerste ronde, had misschien geen wonderelftal, maar desalniettemin een flinke reputatie. En wat lastiger was: Sporting stond niet bekend om het open voetbal dat het speelde. En omdat Ajax traditiege trouw moeite heeft met stugge ploegen, was wel duidelijk dat het overleven van de eerste ronde allerminst bij voor baat vast stond. Daarbij kwam dat Ajax' prestaties aan het begin van het nieuwe seizoen desastreus waren. LICHTPUNTJE PETTERSSON Van de vier wedstrijden waren er twee verloren, van enig coherent spelsysteem was onder de nieuwe trainer Linder weinig te zien, en veel spelers kampten met vormverlies. Ei genlijk was de nieuwe aankoop, Stefan Pettersson, het eni ge lichtpuntje. En dan was er nog de hoop dat 'Lucky Ajax' kon rekenen op wat van de mazzel die het heet te hebben. Niet dus. De wedstrijd in het Alvalade-stadion kon niet slechter beginnen voor Ajax. Al binnen vijf minuten, nadat Menzo een eerste doelkans nog had kunnen verijdelen, stonden de Amsterdammers achter. Na een combinatie met Carlos Manuel schoot Oceano de bal via de binnenkant van de paal achter de traag reagerende Menzo. Even nadat Paulinho Cascavel een goede kans net naast gekopt had, kwam Ajax plotseling, en tegen de verhouding in, op gelijke KICK OFF NR. 17 - 19 Ook de jonge Dennis Berg kamp kon Ajax in de dubbel slag met Sporting Lissabon geen ronde verder helpen. Foto: Louis van de Vuurst voet. Bergkamp passeerde twee tegen standers en deponeerde de bal op het hoofd van Pettersson, die 1-1 scoorde. De opgloeiende hoop werd onmiddel lijk daarna weer geblust door scheids rechter Bridges. Toen Verlaat (invaller voor de geschorste Blind) de sprintende Forbs de bal afhandig maakte, trapte de Welshman in de theatrale val van de spits, en Cascavel mocht van elf meter raak schieten. En nog voor de rust was aangebroken was het 1-3 doordat Werdekker verkeerd weg werkte en Luis uit een scherpe hoek via het been van Ver laat en - alweer - de binnenkant van de paal kon scoren. Hoewel Forbs daarna nog een goede kans voorlangs schoot, kon de leeuw die bij wijze van mascotte aan de rand van het veld in een kooi zat, tevreden zijn: Ajax kwam niet in het stuk voor. Met Jonk in plaats van de geblesseerd aan de wedstrijd be gonnen Winter kreeg Sporting na de rust nog meer kansen, maar een kwartier voor tijd was andermaal de helpende hand van Bridges nodig om de stand op 1-4 te brengen. De ze keer was het een stukje theater van de Braziliaan Silas bij een ingreep van Menzo die met een strafschop rijkelijk werd gehonoreerd, en Litos schoot raak. Tenslotte kon Pettersson de stand nog iets draaglijker maken door een dieptepass van Verkuijl bekwaam af te ronden. Eindstand 2-4. THUISNEDERLAAG Na de kansloze nederlaag werd drastisch ingegrepen. Niet door Linder, want in de vier weken tussen beide wedstrijden (vanwege de Olympische Spelen langer dan gewoonlijk) had deze zijn contract ingeleverd en was Spitz Kohn als eindver antwoordelijke aangesteld. Kohn zette voor de return Wer dekker, Verlaat, Scholten, Bergkamp en Mühren naast de ploeg. Vooral die laatste was opvallend, omdat hij met zijn lange trap en zuivere voorzet wellicht voor openingen had kunnen zorgen in de toch echt niet fabelachtige Portugese verdediging. Ajax deed zijn best, combineerde met meer raffinement dan de laatste weken en was dichtbij een snelle treffer. Eerst werd een doelpunt van Winter afgekeurd om dat Rob Witschge een overtreding zou hebben begaan, en even daarna werd een kopbal van Winter door Mendes van de lijn gehaald. Ook nu was duidelijk dat de mazzel Ajax had verlaten, en om het nog erger te maken was scheids rechter Prokop volkomen onkreukbaar; anders dan in Lis sabon werden vanavond geen cadeautjes uitgedeeld. Na twintig minuten passte Wouters verkeerd op Verkuyl. Silas pikte de bal op en stormde op het Ajax-doel af, met het ge vreesde resultaat: 0-1. Met de moed der wanhoop ploeterde Ajax voort. Het zette de lange Werdekker in de spits en haalde de flegmatieke Jonk uit de ploeg, maar ook deze wissel had nauwelijks re sultaat. Het duurde tot tien minuten voor het eind voor Ver kuyl kon gelijkmaken, waarbij het lichaam van Mendes on gewild behulpzaam was. Maar zelfs het genoegen van een gelijkspel was Ajax niet gegund: twee minuten voor het laatste eindsignaal scoorde Maside 1-2. Opeens was Ajax weer ver, heel ver verwijderd van de Europese top. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 18