De tegenpartij heeft vaak handen en voeten nodig om Kanu in bedwang te hou den. Foto: Louis van de Vuurst zegt Kanu over zijn spectaculaire ontwikkeling. "De ene bliksemstart, van Patrick Kluivert, is nog amper achter de rug of ik krijg een kans om me te bewijzen. Dat is ook het bizarre aan de voetballerij. Van de ene op de andere dag kan je hele leven veranderen. Dit keer was het blijkbaar mijn beurt." GELOOF De basis van zijn snelle doorbraak legde hij in de zomer van 1993, in Japan. Op het WK voor junioren leidde Kanu de na tionale jeugdploeg van Nigeria met zes doelpunten naar de wereldtitel. De 1.97 meter lange aanvaller, schoenmaat 49, werd prompt uitgeroepen tot de beste speler van het toer nooi en had de clubs vervolgens voor het uitkiezen. Het Gro te Geld lonkte in Japan en Saoedi Arabië, in Europa toon den Club Brugge en Ajax de meest concrete belangstelling. En Ajax zou het worden. Aanvankelijk bij de reserves van Gerard van der Lem, sinds de uitwedstrijd bij Go Ahead Eagles, vier weken geleden, in de basis van de hoofdmacht. Kanu viel in, scoorde in blessuretijd de winnende treffer en leidde drie dagen later, eveneens met succes, de Ajax-aanval tegen Hajduk Split. "God heeft me de kracht gegeven om me door de moeilijke be ginperiode heen te knok ken. Nu het goed met me gaat ben ik vooral Hem dank verschuldigd. Iedere wedstrijddag, vlak voordat ik naar het stadion ga, lees ik thuis in de bijbel en zeg ik een gebedje. Ik zal mijn reli gieuze achtergrond nooit verloochenen." Zijn handelsmerk heeft hij zichzelf echter aangeleerd. Kanu heeft de slepende pas seerbeweging tot kunst ver heven, na jarenlang slijpen en vijlen op een dor gras veldje in Imo State, West-Ni- geria. "Ik gebruik die bewe ging mijn hele leven al. Ik was al heel jong langer dan mijn leeftijdgenoten en zocht naar een manier om daar van te profiteren. Zo heb ik mezelf die sleepbe- Breedzuchtend ontvangt Ka nu na een goal de felicitaties van Jari Litmanen en Ronald de Boer. De Nigeriaan heeft het naar zijn zin in Amster dam en dat komt tot uiting in zijn spel. Foto: Louis van de Vuurst weging aangeleerd, die is het best uitvoerbaar als je lange benen hebt. Verder doe ik vooral wat er in me opkomt. Het grappige is, dat de Nederlandse clubs er nu weer een pro bleem bij hebben. Vroeger concentreerden veel clubs zich op het lamleggen van de vleugels als ze tegen Ajax speel den. Maar als ik in de spits sta wordt er ook veel door het midden gespeeld. Een groot gedeelte van de wedstrijd sta ik met m'n rug naar het doel toe, dan ben ik altijd aanspeel baar. En dan is het een kwestie van de bal afschermen en vervolgens een combinatie aangaan of zelf een actie maken. Ja, ik zie zelf ook wel in dat ik een sensationele speler ben om naar te kijken. Het is van te voren nooit te voorspellen wat ik ga doen en doordat ik zo lang ben oogt het voor sommigen wat raar. Die lengte heb ik van mijn moeder geërfd, zij is een stuk langer dan de gemiddelde vrouw in Nigeria. In het veld heb ik er alleen maar profijt van, ik ben door mijn lengte vrij moeilijk te bespelen en zit overal tus sen met mijn benen. Nu is het zaak om aan mijn kracht en snelheid te gaan werken. Ik moet nog veel explosiever wor den. Pas dan kan ik mijn kwaliteiten optimaal benutten." RUST GEVONDEN Aan een gebrek aan zelfvertrouwen zal hij in elk geval niet ten onder gaan. Kanu is zich bewust van zijn unieke talent en weet wat hij wil. Schoppende verdedigers laat hij schou derophalend begaan, onverstoorbaar baant hij zich een weg door een woud van benen. Stoïcijns op weg naar de top. "Ik laat me inderdaad niet snel van de wijs brengen. Dat heeft me ook erg geholpen tijdens mijn eerste maanden in Am sterdam. Het is een stad vol verleidingen, zeker als je net bent gearriveerd. Toen ik nog in het hotel woonde was ik vaak in de stad, maar dat was puur om mijn hotelkamer te ontvluchten. Nu ik een eigen huis heb en het voetballen steeds beter gaat heb ik mijn rust echter gevonden. Ja, ik voel me hier nu sterker dan ooit." Simon Zwartkruis

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 11