HAJDUK SPLIT U E FA CHAMPIONS LEAGUE "HNK Hajduk Split", zo luidt de officiële titel van Ajax' tegenstander van hedenavond. Het voorvoegsel staat voor: Havatski Nogometni Klub, de voet balclub die in 1911 het levenslicht zag en daarmee de oudste club is van het voormalige Joegoslavië. De echte naam, "Hajduk", wil zo veel zeggen als "rover" of "verzetsman" en grijpt terug naar de vrijheidstrijders van Kroatië die zich vijf eeuwen geleden verzetten tegen de Ottomaanse overheersing. Zo is een stukje nationale geschiedenis verweven in de club die op meerdere gebie den het nationalisme van Kroatië kietelt. In de huidige tijden van oorlog in de Balkan is Hajduk voor het land -en zeker voor de inwoners van Split- een refe rentie aan de trots. Hajduk Split is een club waar meerdere takken van sport beoefent kunnen worden. Voetbal is echter de zwaarste poot van de vereniging. Voor de Tweede Wereldoorlog behaalde Hajduk twee keer de nationale titel. In de jaren vijftig meldde Hajduk zich opnieuw als grootmacht aan. In 1950, 1952 en 1955 ging de kampioensvlag uit in de Dalmatische havenstad. Er volgde een mindere periode, totdat in 1967 de nationale beker werd veroverd. De winst bleek de aanzet tot een glorieus decennium. In 1971 werd Hajduk kampioen van Joegoslavië en die titels kregen een vervolg in 1974, 1975 en 1979. in diezelfde periode eigenden de blauw-witten zich maar liefst zes keer de beker van Joegoslavië op: 1972, 1973, 1974, 1975, 1976 en 1977! In Split stond de wieg van vele topvoetballers die ook internationale roem vergaarden. Zo begon de legendarische keeper Vladimir Beara bij Hajduk zijn loopbaan, voordat hij bij Rode Ster furore maakte. Had Joegoeslavië nooit gebrek aan talentvolle voetballers, dat gold voor Hajduk in het bijzonder. Split staat bekend als een uiterst sportieve stad en de jeugdopleiding van Hajduk bracht tal van talenten voort. De huidige manager van Hajduk, Ivan Buljan, begon ooit als verdediger van Hajduk, voordat hij bij Hamburger SV en New York Cosmos zijn begaafdheid verzilverde. Ook spe lers als Ivica Surjak en Ivan Gudelj, de gebroeders Zoran en Zlatko Vujovic en -meer recent- Alen Boksic en Robert Jarni begonnen ooit bij Hajduk. Internationale roem was er voor Hajduk Split slechts gedeeltelijk wegge legd. Vaak werden de beste spelers weggekocht zodat van oogsten geen sprake kon zijn. Toch was de club een aantal keren dichtbij een Europa Cup- 12

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 12