AJAX BLIJFT ALTIJD ZICHZELF Sommige dingen veranderen nooit. Of het nu 1969, 1987 of 1995 is, de mooist voetballende ploeg van Nederland blijft Ajax. Zoals de ploeg die het meest met hart en ziel speelt Feyenoord blijft. Ajax staat voor schoonheid en snelheid, Feyenoord voor eenheid en mentaliteit. Zo is het, zo zal het blijven. Keizer werd Cruijff werd Van Basten werd Litmanen, het blijven spelers die met een fluwelen schoen over het veld dwarrelen, die passeren, de per fecte balans hebben, scoren. Altijd maar scoren. Ajax blijft altijd zichzelf. Trots, tegen het arrogante zelfbewust, mooi. Vaak te mooi en daarvoor vaak genoeg ge straft. De voorgaande seizoenen gebeurde het nog wel eens, dat op zo'n dag dat het mooie niet genoeg was, Ajax verloor. Dit seizoen is dat an ders. Ajax is mentaal gegroeid. Volwassen en bijna onaantastbaar. Ajax kwam achter tegen Feyenoord, maar won. Ajax kwam achter tegen Casino Salzburg, maar het verloor niet. Ajax stond 80 minuten op 0 - 1 tegen FC Groningen, maar het werd 3 - 1. En Roda JC leek heel lang de ploeg te worden die Ajax dan toch ging verslaan. Maar Ajax vocht zich terug en het wérd 1-1. Dit Ajax is, volgens velen, het pro- dukt van Louis van Gaal. Dat is niet helemaal waar. Ajax is het produkt van zichzelf, van decennia aanvallend denken, van de school van scharen, snelheid en souplesse. Wel is het zo dat Louis van Gaal een paar essen- tiele meerwaarden heeft ingebouwd, die veel te maken hebben met disci pline, organisatie en mentaliteit. Het is niet zomaar dat Ajax dit seizoen zo veel veerkracht heeft, dat Ajax be staat uit correcte, evenwichtige per soonlijkheden, die niet alleen heel goed voetballen, maar ook heel aar dige mensen zijn. En natuurlijk heeft Louis van Gaal behoorlijk gewerkt aan wat speltechnische zaken, als het positiespel en de multifunctionaliteit van zijn spelers. Als de voortekenen niet bedriegen gaat Ajax de komende jaren oogsten. De meeste spelers komen op een leef tijd waarop ze in de kracht van hun leven zijn. Wellicht dat dit seizoen al de Europa Cup wordt gewonnen. Dat zou voor Frank Rijkaard geweldig zijn. De prachtige speler stopt dan met de prijs die'hij ook al twee keer won met AC Milan. Rijkaard verdient zo'n afscheid. Of Ajax zijn landstitel kan prolonge ren, hangt af van twee dingen. Kunnen de Amsterdammers de druk van het op meer fronten moeten pres teren aan en hoe lang kan Roda JC op zo'n hoog niveau spelen? Kortom: voor Ajax is het een heel spannende tijd, die pas eindigt in de laatste week van mei. Als alles goed is, tenminste. 6

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 8