BLEYERHEIDE, KERKRADE, RAPID EM JULIANA: 1 I/I RODA JC 1962 staat als "geboortejaar" van Roda 1C in de registers van de KNVB. En inderdaad, op de 1e juni van dat jaar zag Roda JC het levenslicht. De club was echter een reïncarnatie, een mengeling of, zoals u wilt het produkt van een fusie. Roda Sport en Rapid JC konden het als betaalde clubs niet meer bolwerken. De oplossing was het samengaan van beide verenigingen. Maar voordat wij u verhalen over het wederva ren van Roda JC, nog iets over de samensmeltende factoren. Rapid JC heette eerder Rapid '54. Zoals te zien is aan de naam werd de profclub in 1954 opgericht en in november van dat jaar fuseerde Rapid '54 met de amateurclub Juliana hetgeen de naam "Rapid Juliana Combinatie" opleverde. Rapid had een uitstekend elftal. In 1956 veroverden de Lim burgers de landstitel door de kampioenscompetitie te win nen. Het jaar daarop werd het fenomeen "Eredivisie" inge voerd en daarin deed Rapid JC het goed in de jaargang 1958-1959. Een tweede plaats achter kampioen Sparta was een uitstekende prestatie. Het vervolg was minder. Steeds verder weg zakte Rapid JC met als dieptepunt de laatste plaats in het seizoen 1961-1962. Roda Sport werd ook aan de vooravond van de eerste vader landse profcompetitie opgericht. Roda was de vrucht van de samensmelting van Kerkrade en Bleyerheide. Bleyerheide was reeds in 1914 opgericht en leed in 1954 een groot spe- iersverlies omdat zeven van haar voetballers hun heil zoch- Dans om de bal tussen Ajacied Frank Rijkaard en Roda JC-er Barry van Galen tijdens de Ajax - Roda JC van vorig seizoen. Foto: Louis van de Vuurst ten in het wilde betaald voetbal. Kerkrade was in 1926 op gericht en was regelmatig eersteklasser nadat het eerder een vooraanstaande rol had gespeeld in de IVCB, de bond die in 1940 samenging met de KNVB. Roda Sport speelde haar thuiswedstrijden om beurten op het terrein van Bleyerheide en Kerkrade en speelde in blau we shirts en zwarte broeken. Het ontstaan van Roda JC leek vooralsnog geen garantie voor succes. De degradatie naar de tweede divisie in het eer ste fusiejaar was geen goed omen. In 1971, het jaar waarin het Nederlandse voetbal een fikse sanering onderging, bracht een ommekeer. Roda JC bleef bestaan, vond een plek in de eerste divisie en vierden in 1973 het kampioenschap in die klasse. Sindsdien heeft Roda JC niet meer op het Eredivisie-appel ontbroken. Na een kleine aanloop manifesteerde de trots van Kerkrade, inmiddels spelend op het Kaalheide-stadion, zich als een subtopper die soms een uitschieter naar boven, en soms een uitglijder naar beneden had. In 1976 bereikte het de finale in het KNVB-Bekertoernooi maar die werd ver loren. Ook in 1988 en 1989 plaatste Roda JC zich voor de eindstrijd en ook toen was er geen winst weggelegd voor de club waarvoor de huidige Ajax-trainer Gerard van der Lem menige voorzet gaf en menig doelpunt maakte. Vorig seizoen miste Roda JC in de slotfase van het seizoen de kans om weer eens "Europees" te gaan. Dit jaar ziet de nabije toekomst er zeer zonnig uit. Nog steeds bevindt Roda JC zich dicht in de buurt van Ajax en het elftal van trainer Stevens is een regelrechte kandidaat voor UEFA-Cupvoetbal.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 6