1988 NAAR DE HALVE FINALE AJAX-YOUNG BOYS KICK OFF NR. 13 - 19 Sinds de wedstrijden tegen Hamburger SV was er nogal wat gebeurd in de Meer. Na een conflict met het bestuur had Cruijff met ronkende motoren de Watergraafsmeer verlaten, en kreeg het drie manschap Hulshoff-Haarms-Kohn de verantwoordelijkheid over het zwalkende Ajax-team in handen gestopt. In de competitie was de achterstand al te groot geworden om nog veel eer te kunnen behalen, in de strijd om de Su percup was FC Porto ook een maatje te groot gebleken, maar in het Europese bekertoernooi was nog niets verloren, en de loting tegen de Berner FC Young Boys versterkte die optimistische theorie. De Zwitsers hadden dan wel de FC Den Flaag, de andere Nederlandse vertegenwoordiger, uit het toernooi geworpen, maar van het vertoonde spel was niemand geschrokken. TERUG NAAR HUIS Het dubbele duel met de Zwitserse bekerhouder begon met een valse start: op dinsdag 1 maart bleek de grasmat van het Wankdorf-stadion voor de helft als een spons en voor de andere helft (het schaduwdeel) hard bevroren: te slecht, al dus de arbiter, om op te voetballen. Voor 800 supporters be tekende dat een thuisreis onverrichter zake, en voor Ajax In de kwartfinale van het Bekerwinnaarstoernooi in 1988 maakte Peter Larsson het enige doelpunt in de thuiswedstrijd tegen Young Boys. - - 'j IU a- een strop van ongeveer 30.000 gulden, die voor de helft op Young Boys kon worden verhaald. Acht da gen later was de sneeuw niet verdwenen, maar had YB maatregelen genomen en hoefde dus niet te worden uitgeweken naar Bazel of Ge neve. Ajax draaide niet best in de wedstrijd, maar dat bleek al snel ook niet nodig te zijn: er was geen enkele reden om te vre zen voor de kracht van Young Boys. Mühren strooide met knappe passjes, en Blind en Hesp, de vleugelverdedigers, konden naar hartelust mee ten aanval trekken. Toch duurde het tot een minuut voor rust voordat dat overwicht tot een doelpunt leidde. Van 't Schip legde de bal uit een hoek schop bij de eerste paal, waar Larsson doortikte naar Bos man, die vallend raak kopte. Daar konden de Boys weinig meer tegenover stellen dan een afstandsschot van Hunzi, dat Menzo echter met enig overleg wel onder controle kreeg. Aron Winter, die daags voor de wedstrijd met een fikse vleeswond van de training was gedragen maar toch kon spelen, kon twintig minuten voor tijd met een gerust hart worden vervangen. Bijna kwam Ajax in de slotfase nog op 2-0 nadat Witschge had geprofiteerd van een foutje van zijn bewaker Wittwer, maar het schot dat hij in gedachten had bleek slechts een deprimerend rollertje in de handen van doelman Zurbuchen. Slechts een smet kleefde aan het duel: de gele kaart van Danny Blind, die een schorsing voor de return betekende. MET SCHOLTEN EN VERLAAT Niet alleen de Zeeuwse krullebol moest het laten afweten; ook Danny Hesp, die door een aanslag van FC Den Bosch verdediger Van den Hoorn met een beenbreuk was opge zadeld, moest zich excuseren. Scholten en Verlaat waren hun vervangers en kweten zich met verve van hun taak. Toch draaide Ajax andermaal hoogst matig, en zag in de openingsfase de Zwitserse topscorer Zuffi tweemaal op Menzo afgaan. De eerste keer werd hij gestuit door een overtreding van Van 't Schip, de tweede keer glipte hij langs Spelbos, maar struikelde hij zelf alvorens in schietpositie te zijn aangeland. Pas na 24 minuten ging het eerste schot in de notitieboekjes, van Bosman, die net over de kruising mik te. Een kopbal, eveneens van Bosman, miste eveneens de juiste richting, maar tenslotte kwam het doelpunt dan toch: Larsson rondde een een-twee met Bosman af met een nuch ter tikte achter Zurbuchen: 1-0. Daarna viel er niet veel meer te genieten. Zurbuchen greep nog tweemaal bijna mis bij corners van Van 't Schip en Mühren, en Bosman schiep nog twee kansen na fouten van Weber en Jeitziner, maar geen van die gelegenheden werd te baat genomen om de score wat uit te bouwen. Ondanks de teleurstellende prestatie tegen de povere Zwit sers was er de voldoening dat Ajax andermaal bij de laatste vier van het toernooi zat, al zou de verwachte tegenstand daar heel wat groter zijn. Evert Vermeer

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 18