WEDSTRIJD ZONDER GRENZEN DE KLASSIEKER De rivaliteit is groot, soms treedt de strijd buiten haar oevers en staan Ajacieden en Feyenoorders elkaar naar het leven. Dat de emoties hoog kunnen oplaaien is be grijpelijk, maar het is dood zonde wanneer die te hoog opvlammen want Ajax kan niet zonder Feyenoord en Feye- noord niet zonder Ajax. Hoe zou de vaderlandse voetbalhistorie eruit zien wanneer we de beide kemphanen zouden wegnemen? Een stuk kaler en saaier. Wat zou er resten wanneer we de honderden bladzijden historie van Ajax-Feyenoord uit het grote voet- balboek zouden scheuren? Natuurlijk, er zouden nog ge noeg leuke en wellicht ook spannende hoofdstukken over blijven. Maar dat beetje extra van Ajax-Feyenoord en Feye- noord-Ajax... Dat mag toch niet ontbreken? Dat hoort bij onze voetbalcultuur en het is geen doodzonde om een Feye- noord-supporter of een Ajax-fan te zijn. De rivaliteit mag, maar het respect moet. Ajax-Feyenoord is een fenomeen waarover je een boek zou kunnen schrijven. En dat is dan ook gebeurd. Onlangs ver scheen het prachtige werk "De Klassieker", het boek dat verhaalt over de vele, vele ontmoetingen tussen beide clubs. De traditie werd begonnen in het verre verleden van 9 okto ber 1921. De Kromme Zandweg in Rotterdam ontving de al lereerste Feyenoord-Ajax en, zo weet "De Klassieker" ons punctueel te vermelden, de arbitrage was in handen van de heer Boas. Een aantal namen uit de formaties: Bertus Bul, Ok Formenoy, Kees Pijl, Piet Notenboom, Jaap Weber aan Feyenoord-kant. Jan de Boer, Fons Pelser, Jan Schoevaart, Theo Brokmann en Frans Couton in de Ajax-gelede- ren. Het was meteen al een wed strijd met een apart verhaal, want de eindstand op het veld was 3-2 in het Amster damse voordeel. Feyenoord vocht de geldigheid van het eerste Ajax-doelpunt echter aan bij de voetbalbond. Met succes, en zo kwam een 2-2 gelijk spel in de boeken! leder voor zich heeft wel een bijzondere herinnering aan een wedstrijd tussen Ajax en Feyenoord. Monsterscores kon den er worden opgetekend, bikkelharde duels, innemende en heroïsche persoonlijkheden, vernederende nederlagen, pijnlijke en prachtige momenten. Maar altijd was "Ajax-Feyenoord" een wedstrijd die de har ten van tallozen sneller deed (en doet) kloppen. Een wed strijd die in heel Nederland maar ook tot ver buiten de landsgrenzen tot de verbeelding spreekt. Wie het geheugen wil opfrissen en wedstrijden tussen de meest gelauwerde clubs van ons land die hij zelf heeft ge zien nog eens wil herbeleven, of wie het verleden van Ajax- Feyenoord wil leren kennen, kan niet zonder het boek "De Klassieker". Het bij Smulders Print en Video uitgegeven naslagwerk zit boordevol anecdotes en cijfermateriaal en werd samenge steld door Ajacied Evert Vermeer en Feyenoorder Ruud van Vrijaldenhoven. Zij geven het goede voorbeeld hoe Ajax en Feyenoord samen hand in hand kunnen en moeten gaan. Met een gezonde dosis rivaliteit maar met een groot weder zijds respect!

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 9