OP DE DAG AF: PUNTVERLIES GEVOLGEN SPARTANEN OP DE SCHOUDERS 12 FEBRUAR11967 KICK OFF NR. 12 - 5 Johan Cru ij ff springt over de Sparta in 1968. Een jaar eer- slidende Gerrie ter Horst der deelden de clubs de heen in een wedstrijd tegen punten in Rotterdam: 2-2. nog in het Spartaanse net te tikken. Kort daarop trof Bos veld met een scherpe knal de uitgestoken voet van Bals, waarna Sparta in een overzichtelijke situatie een strafschop claimde; zonder succes overigens. Tien minuten voor tijd zette Madsen voor naar Ver molen. Ditmaal was Pronk degene die het schot van richting veranderde, waarna Bals al grabbelend de bal achter zich sloeg. In het slot- offensief was Ajax alsnog dicht bij de gelijkmaker. Va- sovic scoorde wel, maar deed dat volgens de grens rechter (en weinig mensen meer dan hij) in buitenspelpositie, en in de slotminuut joeg Cruijff de bal nog met een fraaie boogbal op de lat. Terwijl de Sparta-spelers door het publiek op de schouders werden genomen, vernamen de Ajacieden dat de schade meeviel: ook Feyenoord, op afstand de enige mededinger naar de landstitel, eveneens had verloren: Nico Mares van Sittardia had de kansen van de Kuipers op verkleining van de achters tand verpest. Het gat bleef nu zes punten, en aan het eind van het seizoen stonden er nog vijf punten tussen de twee clubs: Ajax was voor de twaalfde maal kampioen. Evert Vermeer De tweede helft begon met Velibor Vasovic, Ajax' nieuwe Joegoslavische aankoop, in plaats van Bennie Muller, die in het eerste bedrijf zijn enkel verzwikt had. Nuninga onder nam wat meer aanvallende activiteiten, en Suurbier liet zich in de voorste linies zien. Na tien minuten schudde Cruijff eindelijk Ter Horst een moment van zich af en joeg onbe reikbaar voor Doesburg de bal tegen de linkerpaal, waarna niemand ter plaatse was om de voorlangs schietende bal als- Ajax, dat een seizoen eerder de weg naar de top naar la ter zou blijken definitief - had ingezet, leek in het sei zoen 1966-67 regelrecht op weg de landstitel voor de tweede maal in successie in de wacht te slepen. Een ne derlaag (bij ADO) en twee puntendelingen waren tot dusver de enige tegenslagen geweest in de competitie. Onderweg was in de Europa Cup nog een historische prestatie tegen Liverpool neergezet. De altijd lastige uitwedstrijd tegen Sparta was dan ook met vertrou wen tegemoet gezien. Een maal in het veld werd het het Ajax-elftal al snel duide lijk dat de tweede club van Rotterdam bepaald niet on der de indruk wenste te zijn van Ajax' glimmende repu tatie. De streephemden na men onmiddellijk bezit van het middenveld, hadden een dubbeldekking op Cruijff gezet (Gerrie ter Horst en in tweede instantie Hans Eijken- broek) en troffen het bovendien dat Nuninga en Swart niet lekker in vorm waren. De eerste klap viel al na vier minuten. Letterlijk: Doelman Pim Doesburg bleef na een botsing met Keizer knock-out op de grasmat liggen, maar hij kon gelukkig worden opgelapt. Nog geen kwartier later keek Sparta tegen een achterstand aan. Een voorzet gericht op het hoofd van Cruijff belandde in plaats daarvan op dat van Ter Horst, die te hard terug kopte op doelman Doesburg. Behalve die kon ook de op de doellijn staande Eijkenbroek de bal niet keren: 0-1Het was niet de enige kans voor Ajax, dat Groot net naast zag schie ten en een schuiver van Keizer voorlangs zag suizen. Na ne gen minuten echter kwam het antwoord van Sparta. Op een pass van Ole Madsen knalde Jan Bouman hard in; in het Ajax-doel zou Gert Bals de bal vermoedelijk wel hebben kunnen keren, ware het niet dat Vermolen zonder het zelf te merken de bal een andere richting gaf en daarmee de ge lijkmaker scoorde.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 5