DUEL ZONDER WETMATIGHEDEN Een Olympisch Stadion vol emotie. Want op het wed strijdaffiche staat "Ajax- Feyenoord" aangekondigd. En dat is niet zomaar een wedstrijd, het is een feno meen. Ajax-Feyenoord is een titanenslag tussen twee be grippen die door de hele Nederlandse voetbalwereld wordt ge' volgd. Het is een wedstrijd die alles bevat wat voetbal zo inte ressant en machtig mooi maakt: traditie, strijd, klasse en sen timent. Met andere woorden, er zit romantiek in dit duel dat met recht de titel "De Klassieker" draagt. worden gespeeld en daarin won Ajax met 5-1. Deze geschiedenisles mag in de oren worden geknoopt. Zij die menen dat Ajax kwetsbaar is door het ont breken van een aantal pij lers, kunnen bedrogen uitkomen. Zij die Feyenoord weinig kansen toedenken omdat de ranglijst een marge toont, be grijpen weinig van "De Klassieker". Die laat zich niet leiden door optelsommen. EXTRA DRUK AJAX-FEYENOORD Elk seizoen zijn er weer eigen ingrediënten die aan de con frontatie tussen de trots van Amsterdam en Rotterdam wordt toegevoegd. Herinneringen aan vorige edities worden wak ker geschud en er wordt gespeculeerd over de huidige ver houdingen. Maar niemand kan werkelijk zeggen wat voor een Ajax-Feyenoord het wordt, want deze wedstrijd ontsnapt aan iedere wetmatigheid. De voetbaljaargang 1959-1960 heeft de onderstreping van die stelling in haar kroniek be waard. Het werd een drieluik met contrasterende beeltenis sen. De eerste wedstrijd, in Amsterdam, won Ajax met ruime cijfers, 4-1Het tweede duel leverde een afgetekende zege van 3-0 voor rood-wit-zwart op. Door die uitslag moest er vier dagen later een beslissingswedstrijd om het kampioenschap Op de -hopelijk redelijk herstelde- grasmat van het Stadion staat er veel prestige op het spel. De eer en de punten, daar gaat het om en de combinatie van beide heeft er vrijwel altijd voor gezorgd dat de duels tussen beide grootmachten aan trekkelijk waren. De invloed van de media en haar profeten legt extra druk op de wedstrijd. Enerzijds wordt het Ajax-spel geloofd, ander zijds dampt de behoefte omhoog om de huidige nummer een van de rangschikking een hak te zetten. In het belang van de competitie zou het goed zijn wanneer Ajax struikelt, wordt er gesuggereerd. Het spel wordt slim gespeeld. Ajax wordt ge zalfd omdat het "de beste" zou zijn. Er wordt een superiori teitsgevoel aangedragen, een superioriteitsgevoel dat niet leeft in de Amsterdamse kleedkamer. Daar weet men dat bloed, zweet, tranen en inspiratie ten grondslag lig gen aan succes. De buitenwacht kan echter al snel denken dat het Ajax is dat zich superieur waant. En superioriteit irriteert al snel. En irritatie wekt reactie. Ko ren op de molen van een te genstander die door de pro feten wordt opgeroepen te vuur en te zwaard de strijd aan te gaan. Het zijn moeilijk grijpbare en lastig te bestrijden elemen ten waarmee, om het even welke topclub moet leren leven, mee om moet kunnen gaan. Ajax moet van het na deel een voordeel maken, en laten zien dat het groot ge noeg is om ondermijnende onderstromen en reële te genslagen (schorsingen, blessures) op nobele wijze te overwinnen. KICK OFF NR. 12-3 Ajax-Feyenoord is eeuwig. De klassieker kende al vele afleveringen en ook in de toekomst zal Ajax-Feye noord borg staan voor mooie, emotionele en on vergetelijke momenten. Nieuwe generaties Ajacied- jes en Feyenoordertjes staan al te trappelen van onge duld om de Derby van Ne derland in het groot te spe len. Foto: Louis van de Vuurst Een betere gelegenheid voor "De Klassieker" kan zich niet voordoen. Er zijn vele invalshoeken. De spanning is voelbaar, de belangen groot. Overal ligt voer voor de media en het pu bliek. Traditie en actualiteit sluiten de handen ineen voor de ze grote wedstrijd, de Derby van Nederland, "De Klassieker"! Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 3