DE REUZENDODER PATRICK KLUIVERT KICK OFF NR. 12 - 29 In Florence staat een mij zeer dierbaar beeld van een mij zeer dierbare beeldhou wer: de David van Donatel- lo. De 15e eeuwse kunste naar heeft David afgebeeld als een ranke, slanke, graci- euse en elegante jongeman, die een voet heeft geplant op de oude grimmige kop van de reus Goliath. In de taal van de Renaissance, waartoe Donatello gerekend kan worden, betekent het dat schoonheid, verfijning en jeugd het wint van brute kracht en verouderd machts vertoon. In de herinnering aan de regenwedstrijd tegen PSV moest ik aan dat beeld, aan dat wonderwerk van Donatello denken. Tot aan de wedstrijd was ik er niet gerust op. Een gevoel van onheil vlinderde door m'n hele lijf, deed m'n hart on rustig hard en snel kloppen. Een ongetwijfeld defensief PSV, met nieuw elan en een nieuwe coach, een voor Ajax zeer ongunstig veld: het deed het ergste vrezen. Maar vanaf het eerste fluit signaal van (de nu eens uit stekend leidende) scheids rechter Luinge, trok de on rust, het onheilspook lang zaam uit mij weg. Want ik zag dat tegen de brute kracht van weer en wind, van dras en drab en de vesting bouw (meestal zes, ze ven, acht man achter de bal!) Ajax de eigen davidische ei genschappen inbracht: schoonheid, verfijning en jeugd. Gesteund door de ijzeren wil tot winnen, tot het verzetten van de hoogste bergen. En vanaf het begin zag ik dat be lichaamd in Patrick Kluivert. Vanaf het begin was het een ge not om te zien hoe hij probeerde met "Goliath" af te reke nen. Vanaf het begin had ik het gevoel dat dit weieens een wedstrijd van de op het hoogste niveau teruggekeerde jon geling kon zijn. Een paar momenten staan nog helder op mijn netvlies. In het begin van de eerste helft verzendt hij een listig steek- passje op Finidi George; een doelgericht schot verdient een beter lot dan dat het gesmoord wordt in de PSV-verdedi- gingsmuur; bovenal valt op hoe hij zijn concurrent voor de eerste plaats op de topscorerslijst, Ronaldo, uiterst bekwaam de bal ontfutselt. Maar het moment der momenten is de 79e minuut, als hij oog in oog staat met hem, wie in deze door water (gevallen en nog steeds neervallend) bepaalde wedstrijd zich werke lijk als een reus heeft ontpopt, PSV's sluitpost. Als een steen uit Davids herderstas velt hij welgemikt en trefzeker het vonnis over Ajax', over onze tegenstander. Finidi George werd uitgeroepen tot Man of the Match en hij speelde ook goed. Hij gaf de beslissende pass, waaruit uit eindelijk de strafschop volgde. Maar wie zo koelbloedig en zelfverzekerd er zorg voor draagt dat alsnog gerechtigheid geschiedt (zelfs de vijand was het er over eens dat Ajax be hoorde te winnen) is voor mij de man van de wedstrijd. Als Donatello nu geleefd zou hebben, zou hij deze jonge ling, een van Ajax' jongste talenten, hebben uitgekozen om model te staan voor de uitdrukking van zijn idealen. Zeker weten. Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 28