AJAX 2 VITESSE 2 KAMU KICK OFF NR. 11 - 25 De remmen knarsten, de wielen piepten. Er aan voor af klonk indringend, angst aanjagend bijna, het schrille geluid van de fluit. In het holst van de nacht reed de trein het station van Cluj binnen, de hoofdstad van het vanouds Hongaarse deel van Roemenië. Het is in de maand september van het jaar 1976. Ceausescu regeert met vaster hand dan ooit. Ik had toegezegd er voor twee jaar te wonen, te studeren en te werken. Ik was als het ware gecontracteerd. Ik was 27 en ik ging er niet alleen heen. Mij wachtte het avon tuur van een nieuwe, mij vreemde cultuur, een nieu we, mij vreemde taal, ande re zeden en gewoonten, een volstrekt wezensvreemd politiek klimaat. Vergelijkingen gaan nooit helemaal op, maar nu ben je 17 en je wordt gecontrac teerd door een voetbalclub in een ander werelddeel. Natuurlijk: je wilt hogerop, je wilt de top en je weet dat je dan in dat werelddeel moet zijn. Maar de barrières zijn hoger en meer in aantal dan voor een hordeloper. Taal, cultuur, klimaat, ze den, omgangsvormen en nog veel meer: het is alle maal vreemd voor je. Nu speelt er wel al een landge noot van je bij dezelfde club wier kleuren je gaat verde digen, maar toch. Hij heeft ook zijn eigen leven. Je bent 17 en je bent alleen. Het avontuur lonkt, maar ook voor jou is de toekomst een zwart gat, een toekomst die je zelf kleur moet geven. Je wilt slagen, maar zal het ook lukken? En je wilt niet alleen voor jezelf slagen, maar ook voor "thuis". Jouw trots is tevens de trots van je familie. Maar met je goed humeur, je brede lach en overtuigd van je kwaliteiten (waarom ook niet: ze hebben je toch niet voor niets "ge haald"?) begin je aan je nieuwe leven op dat andere conti nent. En de momenten komen waarop je je talenten kan la ten zien. Je scoort fraai tegen Feyenoord, nog fraaier tegen NAC. Je naam wordt gespeld. Zelfs kritische journalisten spreken met ontzag over je. Maar dan stagneert het; het gaat opeens minder, alsof een knaagdiertje langzaam maar zeker aan je zelfvertrouwen knabbelt. Er komen twijfels en nog erger: het virus van heimwee maakt zich van je meester. De vertrouwde omgeving van thuis wenkt heviger dan ooit. Een vaste plaats in het hoofdteam is ver weg. Maar ook in het tweede gaat het niet zoals bij je past. Gelukkig is er de steun van de club, van de trainers, van anderen en je overle vingsinstinct blijkt ook sterk genoeg. Je komt terug, op het hoogste niveau. Maar het noodlot slaat weer toe. Na de geest is nu het lichaam aan de beurt. Schouder uit de kom. Je moet weer terug naar af. Maar je weet nu: aan elke tun nel, hoe lang ook, komt een eind. En zo zien een honderdtal toeschouwers je op 17 januari over de groene mat gaan. Ze zien je kaatsen, koppen, ruimte zoeken en ruimte maken (bij voorbeeld voor de 1-0 van Van den Brom). Christian Nwankwo Kanu is weer op weg naar het applaus, de bewondering alom, naar een niet weg te denken plaats bij een topclub van dit werelddeel. Dat hoopt in elk geval deze (hem) liefhebbende toeschouwer. Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 24