UITZONDERING OP DE REGEL DICK VAM BURIK VOORUIT KIJKEN GEEN RECHTSACHTER Je moet maar durven. Vorig jaar was Ajax van zins Dick van Burik weer terug te ha len naar De Meer. De eigen zinnige huurling wuifde de Amsterdamse belangstelling vriendelijk doch gedecideerd weg. En tekende een con tract bij NAC. De "werkweigering" bij Ajax tekent het karakter van Dick van Burik (21), zegt hij zelf. "Ik weet heus wel dat 99 van de 100 jongens zou den toehappen als Ajax ze zou terugvragen. Nou en, laat mij dan maar de uitzon dering op die regel zijn. Ik heb die beslissing bewust genomen en sta daar nog steeds achter." Hij trekt zijn leven lang al z'n eigen plan, Dick van Bu rik. Al moest hij daar de eer ste jaren bij Ajax van terug komen. Het flegmatieke spitsje van Elinkwijk, dertien jaar op dat moment, dacht het op techniek en souplesse wel even te gaan maken op Voorland. "Ja, dat was een beetje mijn houding toen ik bij Ajax binnenkwam. Ik vond alles wel best. Vond het leuk om bij Ajax te voet ballen, maar meer ook niet. Dat is natuurlijk geen beste instelling om aan zo'n avon tuur te beginnen. Jeugdtrainer Dick de Groot was de eerste die intensief aan mijn instelling begon te werken. Sindsdien is er een hoop veranderd." Niet alleen tussen de oren van Van Burik. Ook positioneel nam zijn voetballeven bij Ajax een rigoreuze wending. Een aantal forse groeistuipen vormden een regelrechte aanslag op het atletisch vermogen van de spits. Die prompt, door Tonny Bruins Slot, naar de verdediging werd gedirigeerd. "Aanvankelijk begreep ik daar helemaal niets van. Bruins Slot nam twee weken de training bij ons waar en haalde me gelijk naar achteren. Niet veel later werd als ik als centrale verdediger geselecteerd voor het Nederlands jeugdteam on der veertien jaar. Toen moest ik wel toegeven dat hij het aardig had gezien." Van Burik strandde in het zicht van de haven. "Ik was het zat om in het tweede te spelen en af en toe op de bank te zitten bij het eerste. Daarom was ik blij dat ik halverwege het vorige sei zoen aan NAC kon worden verhuurd. Onder Spelbos kan ik hetzelfde spelletje spelen als ik bij Ajax ge wend was. Als voorstopper, één tegen één. Dat ging heel lekker. Waarop Ajax af gelopen zomer met een A- contract op de proppen kwam. Op zich een goed te ken, maar er werd uitdruk kelijk bijgezegd dat ik voor de rechtsback-positie zou worden teruggehaald. En dat trok me niet. Voordat ik aan NAC werd verhuurd had ik in Ajax 2 al een paar keer rechtsachter gespeeld en dat beviel me niet. Ik speel liever vanuit een centrale positie. Vandaar dat ik heb bedankt. Veel mensen ver klaarden me voor gek, maar zo zit ik gewoon in elkaar. Ik doe wat ik zelf denk dat het beste voor me is. Daar heb ik geen adviezen van anderen voor nodig." Foto: Louis van de vuurst En dus tekende Van Burik een driejarig contract bij NAC, middenmoter te Brabant. Liever voorstopper aan de Bredase Beatrixstraat dan rechtsback aan de Amsterdamse Middenweg. Kent hij momenten van wroeging? "Waarom zou ik?", luidt de wedervraag. "Ik ben niet iemand die te rugkijkt, ik kijk liever vooruit. Ik ben net 21 jaar, speel weke lijks op het hoogste niveau in Nederland op de positie waar ik me het best voel en kan na elk seizoen voor een gelimi teerd transferbedrag weg als ik wil. Ik ben misschien gek, maar niet achterlijk. Ook via deze weg kan ik de top berei ken. En Ajax, ja, dat zal altijd iets speciaals voor me blijven betekenen. Lijkt me normaal, ik heb er zeven jaar gespeeld. De spanning tijdens de voorbereiding op een wedstrijd te gen Ajax is intenser. Het heeft ook iets heel aparts om met de spelersbus van NAC De Meer binnen te rijden. Als ik het stadion weer zie, met die rooie letters op het dak, dan zal ik de kriebels weer even krijgen..." In het hart van de defensie leek Van Burik regelrecht op een vaste stek in de A-selectie af te stevenen. Verder dan drie of ficiële duels in de hoofdmacht zou het echter nooit komen. Simon Zwartkruis

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1995 | | pagina 20