FIFA-badge verkreeg. Engeland-Hongarije werd op de televisie uitgezonden, wat voor de bekendheid van Leo Hom geen slechte zaak was; zo werd hij in 1954 uitgeroepen tot 's werelds beste scheidsrechter en kwamen er invitaties uit Uruquay (1955) en Griekenland (1958). Met de komst van de Europa Cup's kreeg hij het alleen nog maar drukker: zo leidde hij in 1957 (Real Madrid- Fiorentina 2-0) en in 1962 Real Madrid- Benfica) de finale om de Europa Cup voor landskampioenen, vooral die laatste con frontatie, gespeeld in Amsterdam, groeide uit tot één van de mooiste finales aller tijden. Nu was 1962 so-wie-so al een top jaar voor Horn, want enkele maanden later mocht hij ook de beslissingswedstrijd om de Copa Libertadores fluiten toen Santos met 3-0 van Penarol won waarbij Pele in Buenos Aires twee maal scoorden. Daar tussenin lag het WK van 1962 dat in Chili werd gehouden, er waren 48 arbiters voor 32 wedstrijden, maar Leo Hom kreeg toch maar liefst drie duels toegewezen (waar onder wéér Engeland-Hongarije); deson danks ging hij met een kater naar huis want waar hij op had gerekend (de finale) ging aan zijn neus voorbij, hij moest daarin zich tevreden stellen met een optreden als grensrechter (samen met de Schot David son). Dat niet hij maar de Rus Latyschev in 1962 de WK-finale mocht fluiten kwam door het oudzeer van Sir Stanley Rous, inmid dels hoogste baas bij de FIFA. Onze land genoot was diep beledigd over de slechte huisvesting en het slechte eten dat de arbiters in Chili ten deel viel: terwijl Rous een ruime suite in het Hilton ter beschik king had, moest Hom het doen met een ligplaats op de divan, in een vertrek waarin ook zijn collega's Ken Aston en Bob Davidson waren ondergebracht. Hij pikte het niet, vond elders een kamertje voor drie dollar per etmaal en stelde de situatie bij Rous aan de kaak. Na afloop van het toer nooi werd Hom gevraagd voor een dank woord namens de arbiters, ook daarin klaagde hij over de omstandigheden waar in de arbiters tijdens het toernooi hadden moeten leven. Dat knoopte Rous zich goed in de oren zodat vier jaar later, ondanks de nominatie van de KNVB, Hom niet meer in aanmerking kwam voor het leiden van WK- duels, hetgeen hem ertoe bracht een open brief aan het adres van de rancuneuse Brit te publiceren. Hom was extra giftig omdat hij voor het WK van 1958 niet in aanmer king kwam vanwege het feit dat toen alleen arbiters uit de deelnemende landen wer den gerecruteerd, en men hem in 1962 had verteld dat hij nog te jong was om de finale te leiden, hetgeen vier jaar later een mooi sluitstuk voor hem zou betekenen. Nu moest hij zich in 1966 tevreden stellen met de terugwedstrijd in de finale om de Intertoto Cup (Lokomotive Leipzig-IFK Norrköping 4-0), en met Sparta-ADO (1-0) zijn derde nationale bekerfinale na Ajax- NAC (3-0) in 1961 en ADO-Willem II (0-3) in 1963. Uiteindelijk kan Leo Hom op een sportieve carrière terugkijken die circa 1300 wedstrijden bevat met 133 internatio nale duels waarvan 40 A-interlands (de laatste was Portugal-Tsjechoslowakije 0-0) op 31 oktober 1965. Onder die 1300 duels was ook een duel tussen Hollandse en Belgische parlementariërs (oktober 1959) en een voetbalwedstrijd van de Zaanse pers die hij te paard leidde. Voor publicitiet was niets hem te dol, zo bengelde hij ooit uit een helicopter om even later in een reddingsboot te landen tijdens een aktie voor de melkbrigadiers. Talrijke huldiging en werden zijn deel: kreeg hij al in 1954 de zilveren fluit als 's werelds beste ref, en in 1959 (vlak voor Ajax-Elinkwijk) van de KNVB de gouden fluit omdat hij 25 jaar in VERVOLG OP PAGINA II 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 9