LEO HORN door Peter Hekkema Ik ben altijd erg ijdel geweest, tot op het ziekelijke af. Ik zocht altijd naar een manier waardoor ik kon opvallen, ongeacht of dat op positieve of negatieve wijze was. Leo Horn, de meest kleurrijke arbiter die Nederland ooit bezat, slaagde in zijn opzet, door veelvuldig de krantenkolommen te halen en regelmatig op de buis te verschij nen, dingen waarvan hij genoot. Leopold Sylvain Hom werd op 29 augustus 1916 geboren in Sittard, in de Begijnehof straat 21 waar hij opgroeide in het gezel schap van buurjongen Toon Hermans. Als 6-jarige werd hij aangemeld bij de Rooms Katholieke voetbalvereniging VVS dat speelde op een terrein waarvan Leo's vader eigenaar was. Een mooi voorbeeld van de kleinschaligheid bij zo'n kluppie was het feit dat de keeper van het eerste elftal tevens kantinehouder was en in de pauze kopjes koffie stond in te schenken. In hem ontwikkelde zich hetzelfde karakter als zijn in Keulen geboren moeder, een echt stre berstype die de zaken energiek aanpakte. Zij was ook de drijfsveer achter de ver huizing naar Amsterdam, Leo Hom was toen 12 en had inmiddels 2 broers (Edgar en George) en een zus (Fiti). Binnen een jaar was hij lid van Wilhelmina Vooruit dat in de Watergraafsmeer speelde. Op links speelde hij op alle posities en haalde zelfs sporadisch als invaller het eerste elftal, maar de grote crack werd hij nooit, zeer tot leedwezen van zijn vader, een veehande laar, die hem liever in het Oranjeshirt had zien spelen als in een pak met een FIFA- badge. Zijn spelerscarrière duurde dan ook niet lang, op zijn 17e moest hij vanwege het voetbal een operatie aan de linkerknie ondergaan, en daar was je in die dagen maanden mee zoet. In de "Sportweek" las hij dat bij de Amsterdamse Voetbalbond scheidsrechters werden gevraagd, korte tijd later werd zowel hij als zijn oudste broer Edgar aangesteld als nieuwbakken arbiter, dat was in 1934. In tegenstelling tot de prestaties van zijn broer, verliep de carrière van Leo Horn als spelleider zeer voorspoe dig: in 1948 werd 't Gooi tegen DOS zijn eerste duel in de allerhoogste speelklasse en drie jaar later werd hij geplaatst op de internationale lijst nadat Dirk Nijs te oud was geworden. Nog in datzelfde jaar (1951) floot hij een "voorlopig Nederlands elftal" tegen Engeland B waarvoor (Sir) Stanley Rous als coach optrad, en floot hij ook een duel van Oranje tegen Wolverhampton Wanderers met in de gelederen Billy Wright. De latere Engelse record-internatio nal was nogal te spreken over de leiding van Leo Horn en diens invloed zorgde ervoor dat hij in november 1952 met Engeland-België zijn eerste A-interland mocht fluiten, het thuisland won met 5-0 en de naam Hom hield men in het achter hoofd. Een jaar later (25 november 1953) mocht hij de wedstrijd fluiten welke hij nog altijd als het hoogtepunt in zijn scheids- rechtersloopbaan beschouwd: Engeland- Hongarije, uitslag 3-6 en gelijk de eerste keer dat Engeland thuis verloor van een niet-Britse tegenstander Dit historische feit had overigens kort daarvoor aan heel dun draadje gehangen toen het Engelse elftal door een kort voor het einde benutte strafschop tegen een FIFA wereldelftal (exclusief Hongaren) toch nog 4-4 uitkwam. Voor Hom was het memorabele duel van extra betekenis doordat het (na Engeland- België 5-0 en Saarland-Noorwegen 0-0) zijn derde A interland betrof en daarmee de VERVOLG OP PAGINA 9 1

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 7