ZO VROEG, AL ZO BESLISSEND EDWIN VAN DER SAR Hoe vaak heb ik het al niet gehoord: "Als jullie die Van der Sar niet hadden gehad, dan weet ik het nog zo net niet". Of: "Jullie hebben wel geluk zeg, het had net zo goed 4-4 kunnen zijn", zoals een PSV-suppoost tegen mij zei, enige weken geleden in Eindhoven... De emotie waarin deze uitspraken gedrenkt zijn begrijp ik. Teleurstelling zoekt altijd een excuus. En natuurlijk, geluk en pech kunnen een rol spelen. Al of niet in de gedaante van een engel of een duivel op de lat. Maar mijns inziens veel minder dan bovenstaande uitspraken doen geloven. Ik kan mij er dan ook aan ergeren, want het lijkt net alsof de keeper er niet bij hoort. Alsof zijn vorm toeval is. En zijn kunnen en zijn talent er niets of weinig toe doen. Terwijl het omgekeerde het geval is en ook voor hem geldt dat zijn talent pas tot zijn recht komt door keihard trainen en het steeds meer verfijnen van techniek, inzicht en positie kiezen. Sterker nog: juist omdat hij de laatste is die fouten van zijn medespelers nog kan herstellen, de laatste hoop is in bange omstandigheden, het laatste redmiddel, het laatste wapen in de strijd - een sluitpost in de ware zin des woords - zal juist aan hem aparte aandacht besteed moeten worden in de vorming tot volwaardig lid van het team. 7 i Dat is bij Ajax al heel vroeg ingezien en daarom is Frans Hoek even belangrijk als de andere trainers. K|CK 0Fp Met andere woorden: als Ajax wint, wint het ook dankzij nr. 9-25 Edwin van der Sar. Dat bleek weer overduidelijk in de wedstrijd tegen FC Gro ningen. Seedorf werd volgens mij terecht uitgeroepen tot "Man of the Match", ondanks het feit dat Jari Litmanen fraai en krachtig eindelijk de wedstrijd een ander verloop gaf. Maar het Moment van die wedstrijd is voor mij gepersonifi- ceerd in Edwin. Na de 0-1 (waar hij niets aan kon doen, maar juist geluk ont beerde) behoedde hij Ajax tot twee keer toe, vlak achter el kaar, magistraal voor een wellicht fatale (grotere) achter stand. En dat was geen geluk, maar pure klasse. Dat was vakmanschap. Net zo goed als het meesterschap was van Groningen-keeper Bas Roord dat hij Ajax diverse keren van scoren afhield. Mede dankzij de klasse van Edwin van der Sar is de mythe, dat Ajax niet verdedigen kan, ook dit seizoen naar het rijk der fabelen verwezen. En daarom zei ik tegen die PSV-suppoost: "Praat geen on zin, de keeper is niet de toevalsfactor in een elftal, maar hij hoort er gewoon, in Van der Sars geval zelfs buitengewoon bij, dus ook dankzij hem werd het 1-4." En zo was het ook tegen FC Groningen. Weer slechts één goal tegen, dankzij Edwin. Gelukkig voor hem moest zijn collega tegen wil en dank twee maal meer het hoofd buigen Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 24