OP DE DAG AF: 9 NOVEMBER 1969 Exact een kwart eeuw gele den zat Ajax in een over gangssituatie. Na het berei ken (en verliezen) van de eerste Europa Cupfinale, eer der dat jaar, was Ajax een jaartje veroordeeld tot ope reren in de schaduw van het Europese topvoetbal, de Jaarbeursstedenbeker. Het was derhalve zaak zich weer van het kampioenschap te verzekeren, zodat een nieu we aanval kon worden inge zet op de belangrijkste tro fee, de Europese beker voor Landskampioenen. Ondanks het aan belangrijkheid steeds winnende 'derde' Eu ropese toernooi had de com petitie dus de prioriteit dat seizoen. Het begin was hoopgevend geweest, al was er wel weer dat eeuwige Feyenoord, dat hinderlijk in de weg liep. Nadat beide clubs de eerste tien wedstrijden van het nieuwe seizoen winnend hadden afgesloten, had Feyenoord door een treffer van uitgerekend ex-Ajacied Theo van Duivenbode, de onderlinge confrontatie met 1-0 in haar voordeel beslist. En nu dan, een week na die kraker, kwam middenmoter NAC naar de Watergraafsmeer. Er zullen weinig Ajacieden zijn geweest die bij die gedachte slecht geslapen hebben in de nacht voorafgaande aan deze wedstrijd. Op eigen terrein wilden de Bredanaars nog wel eens uit hun slof schieten, maar buiten hun veilige honk was NAC niet direct een tegenstander die de haren te berge de den rijzen. ONFORTUINLIJK Het begin van de wedstrijd was dan ook zoals ieder dat van Ajax gewend was, en vijfentwintig jaar later nog steeds is: de opening was geheel voor de Amsterdammers, die het doel van Peter van de Merwe flink onder druk zette en een serie corners afdwongen als voorafje. Na een minuut of tien had dat offensief nog niets opgeleverd en werd wat gas te ruggenomen. Al snel werd duidelijk dat Ajax niet lekker draaide: de aanval, waarin de geblesseerde Keizer was ver vangen door de grillige Deen Tom Sondergaard, slaagde er niet in om veel uitgespeelde kansen te creëren tegen de uit stekend geleide afweer. Als dat wel lukte, stond bovendien domme pech in de weg van het succes. Sondergaard dook na een een-tweetje met Cruijff alleen voor Van de Merwe ISjaak Swart tilde Ajax met twee doelpunten tegen NAC naar een belangrijke 2-1 ze ge in 1969. op, maar liet de bal van de schoen springen. Cruijff 'pik te' attent een terugspeelbal letje in de NAC-verdediging maar stuitte op het doelver- dedigende sluitstuk daar van, en een afstandsschot van Suurbier ketste op de lat. Terwijl het verzamelde publiek zich enigszins begon te ergeren aan het onfor- tuin, verslikte het zich bijna in de kroketten of marsen, toen Addy Brouwers, de handenbinder onder de NAC-aanvallers, Hulshoff te snel af was bij een pasje van Vasovic. De uitlopende Ajax- keeper, Gert Bals, wist Brou wers' snode plannen echter bijtijds de kop in te drukken. REDDENDE SJAKIE Na de rust drukte Ajax ver der: Cruijff leek eindelijk de ban te zullen breken, maar de kans die hem met het hoofd door Dick van Dijk was geboden, eindigde ook al op de lat. Na twintig mi nuten werd het angstig stil in De Meer: Frans Bouwmeester (junior, het neefje van zijn wat beroemdere naamgenoot) schoot van afstand in. Moge lijk zou Bals daarmee geen al te zware problemen hebben gehad, ware het niet dat de meegesprinte Gerrie Mühren de bal nog heel even beroerde, waardoor deze met een merk waardig effect over de doelwachter heendraaide en in het net terechtkwam. Ajax stond plotseling achter. Trainer Mi- chels nam maatregelen en verving de slordige Sondergaard door klusjesman Ruud Suurendonk. Deze had nog amper het gras kunnen uitproberen toen Suurbier een van zijn ho ge ballen van de flank losliet richting strafschopgebied. Daar sprong Sjaak Swart hoog boven zijn bewakers op en kopte raak: 1-1. Acht minuten later, met nog een kwartier tje te spelen, volgde het moment van Suurendonk. De multi functionele trouble-shooter schoot van even buiten het strafschopgebied hard in. Van de Merwe redde, maar kon de bal niet vast krijgen, waarop Swart de bal in het piepklei ne gaatje tussen paal en keeper propte: 2-1Een fraaie belo ning voor Swart, die die dag de beste Ajax-aanvaiier was en dan ook met uitgestrekte armen de zojuist verdiende per soonlijke glorie ging inzuigen tegenover wat nog niet de F- side heette, maar het al wel was. Evert Vermeer J K.. rjH, - x r

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 5