AJAX-FC GRONINGEN KICK OFF NR. 8-3 In hoog tempo komen de wedstrijden op ons af. Ach tereenvolgens waren Co Ahead Eagles, Casino Salz burg, PSV, Heerenveen, op nieuw Casino en Wiilem II de tegenstanders van Ajax; en dat in slechts een paar we ken tijd. De volgende op dracht heet: FC Groningen, waarna een aantal Ajacieden even een blaasje kunnen ne men. Op 16 november speelt Nederland tegen Tsjechië (in Rotterdam) en het daaraan voorafgaande weekend speelt Ajax geen competitie voetbal. Wanneer een ploeg lekker in z'n vel zit, is het grote aantal wedstrijden in een korte tijd geen probleem. Voetballers vinden het dan zelfs lekker om het ritme vast te houden. De trainingen zijn minder intensief en het verlangen naar wéér een wedstrijd leeft in de spelersharten. HOGE VERWACHTINGEN Gelukkig kende Ajax een dergelijke periode, waarin het ogenschijnlijk gemakkelijk de punten pakte. Met opzet wordt het woord "ogenschijnlijk" gebruikt, want de balans wordt niet zomaar gevonden. Concentratie is het tover woord waarmee zelfoverschatting en onderschatting van de tegenstander moet worden bestreden. Met zijn spelers heeft trainer Louis van Gaal kunnen consta teren dat de succesvolle puntenjacht van de laatste twee maanden een hoog verwachtingspatroon heeft geschapen. De supporters, maar ook de wat meer afstandelijke volgers van het voetbal, rekenen elke keer op een nieuwe Ajax- overwinning. Wie de tegenstander is, en onder welke om standigheden er moet worden gespeeld, doet daarbij wei nig terzake. Ook dat verwachtingspatroon -waaraan niet te ontsnappen valt- legt een behoorlijke druk op het elftal. Maar het is een eervolle druk, eentje die je je zou wensen. Het betekent namelijk dat men je hoog inschat. Het is wel zaak om met beide benen op de grond te blijven staan. Dat geldt voor de rood-witten op het veld, maar ook voor de supportersschare. Hoe aangenaam het Ajax-voetbal af en toe oogt, bloed, zweet, tranen en mentale scherpte liggen aan de basis van het succes. Elke wedstrijd weer. Juist op de momenten dat de balans tussen ontspanning en concentra tie wordt verstoord, ligt een ongelukje om de hoek. Hoe groot de rol van mentale scherpte is, werd aan het eind van het vorig seizoen bewezen. Ajax, twee dagen eerder on dergedompeld in het feestgedruis, moest in eigen omgeving spelen tegen FC Groningen. Een tot op de tanden gewa pend elftal dat streed tegen degradatie. De Ajax-boog stond stond slap en prompt volgde er een te verklaren, maar niet temin hevig teleurstellende nederlaag. Vanavond, zes maanden na het verlies tegen FC Groningen, staan de noorderlingen wederom in De Meer. Aan hun instelling zal het niet liggen. De rigoreus verander- Een moment uit de ontmoe ting tussen Ajax en FC Gro ningen van het vorig sei zoen. Foto: Louis van de Vuurst de selectie, die weer onder leiding staat van trainer Hans Westerhof, moet knokken voor de punten. Het akelig slech te, verloren seizoen 1993-1994 moet worden uitgewist, maar daar slaagt FC Groningen niet helemaal in. Het verga ren van de punten kost moeite, het ontbreekt aan even wicht in de Groninger ploeg, waar Patrick Lodewijks onder de lat staat. De verdediging vóór hem bestaat uit de beken de gezichten Jan Veenhof en Claus Boekweg, de terugge keerde Erwin Koeman en Joop Gall. Laatstgenoemde ver dient enige extra aandacht. Zeker van de arbiters, want Gro ningse Joop is zeker niet de enige op de velden, maar hij is wel een meester in het testen van de kwaliteit van kleding. Die van de tegenstander wel te verstaan en shirts en broek jes in het bijzonder. De overtredingen lijken klein, maar zijn vaak voldoende. De door de spelregels verboden actie wordt door de spelleiders in Nederland té gemakkelijk ge doogd. Op het nieuwe middenveld spelen Raymond Beerens, Dick Kooiman en Marcel Boudesteijn. De laatste twee werden overgenomen van de Eerste Divisie-clubs Excelsior en Hera cles. Ook Dick Schreuder is regelmatig op het middenveld te vinden. In de voorhoede is Harris Huizingh het aanspeelpunt en moet de grillige linkerspits Romano Sion flink in de gaten worden gehouden. Een andere opvallende verschijning is die van de Argentijnse goaltjesdief Mariano Bombarda. De honger naar competitiepunten én het verlangen naar re vanche voor de thuisnederlaag in mei, moet Ajax wakker en strijdbaar houden. Dat de bezoekers eerder met 5-0 versla gen werden door PSV zegt helemaal niets over hun weer baarheid. Juist ook daarom zal de motivatie van de Gronin gers vanavond optimaal zijn. Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 3