ZEVENDE (OF ACHTSTE) MINUUT KICK OFF NR. 8 - 25 RONALD DE BOER Nog nooit was ik in het PhilipS'Stadion geweest. Vooral de laatste jaren hoef de ik daarover ook geen spijt te hebben. Het bespaar de mij een lange reis naar huis in rouwstemming. Ik was thuis, en kon direct mijn verdriet en ergernis verdo ven en verstoppen in rijke lijk gebruik van de fles bin nen handbereik. Vroeger, toen ik nog een jongetje was, bezocht ik al tijd de uitwedstrijden van de club in mijn dorp, de FC Hui zen, tegen haar grootste ri valen, Spakenburg of IJssel- meervogels. In m'n eentje ging ik er op de fiets heen. Zo'n twintig kilometer. En als jouw club dan verloren had; hemeltje lief, wat duurde de terug tocht lang, van ellende. In mijn herinnering regende het dan ook altijd hevig en was er veel (tegen)wind. De fiets is een auto gewor den, maar een terugtocht kan nog even erg zijn en even lang duren. Enfin, ik besloot nu maar eens wel naar Eindhoven te gaan. En het werd een, in meerdere opzichten, memo rabele wedstrijd. Voor mij niet alleen vanwe ge de uitslag en het excel lente spel van onze club, maar ook omdat het succes van Ajax letterlijk mijn geheu gen werd ingeramd. Ik had een kaartje voor de perstribune, maar dat garandeer de mij geen zitplaats. Ik moest staan in de loopruimte achter het zitgedeelte, met overigens uitstekend zicht op het veld. Die loopgang heeft een zeer laag betonnen plafond. Daar kwam ik spoedig op ruwe wijze achter. In de zevende (of was het de achtste) minuut komt Ajax op een 1-0 voor sprong. Wie had dat gedacht: zo vroeg en zo mooi? Ik sprong in ieder geval, totaal verrast en geheel uitgelaten, juichend omhoog en - u raadt het al- knalde keihard tegen dat betonnen plafond op. Ik sloeg tegen de grond, m'n bril vloog weg, en even had ik het gevoel dat ik een hersen schudding had. Nu, bijna een week na de wedstrijd, voelt mijn hoofd nog steeds pijnlijk aan, m'n nek is ook nog steeds niet blessure- vrij: mijn lichaam houdt de herinnering aan dat moment nog immer levendig. Een herinnering die op naam staat: Ro nald de Boer. Foto: Louis van de Vuurst Het onfatsoenlijk tactisch gegoochel van Aad de Mos was bij voorbaat ontzenuwd door de man, onze coach, die als geen ander weet, hoe het spel in elkaar steekt. En die dus als geen ander weet wat de waarde is en de mogelijkheden zijn van een door veel supporters nog steeds omstreden Ronald de Boer. En, afgezien van zijn goal, wat is die "Ronaldo" een lust voor het oog. Of hij nu spits speelt of als rechtshalf: ik ge niet van een volbloed voetballer. Naar kloktijd gemeten was het de zevende (of achtste) mi nuut, wat betreft betekenis was dat voor mij hèt moment van Ronald de Boer. Maar je kunt ook zeggen, dat hèt mo ment de beslissing van Van Gaal was om onze "Ronaldo" in de spits op te stellen. In elk geval keerde ik Eindhoven, met de auto, opgelucht en "verlicht" de rug toe. En regen en storm, die er terdege wa ren, deerden mij niet. Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 24