1987 DE ENTREE VAN DENNIS BERGKAMP Evert Vermeer KICK OFF NR. 8-19 De derde tegenstander van Ajax op weg naar de Europe se beker voor Bekerwin naars 1986-1987 kwam uit Zweden. Een voordeel, zo wisten ook de Amsterdamse beleidsmakers, want in Zwe den loopt de competitie van voorjaar tot najaar in plaats van andersom, zoals het Europe se seizoen. Toen in maart de kwartfinales op het programma stonden, lag de Zweedse competitie al een kleine vier maan den stil. En dat zou zijn consequenties kunnen hebben voor wedstrijdritme en conditie. Een nadeel was het weer in Scandinavië: amper waren de vliegtuigen met supporters in Zweden geland of het begon te sneeuwen, en niet zo'n beetje ook. Terwijl het personeel van het Pilsdamm Park uit alle macht probeerde het veld toch speelklaar te houden, liepen de tribunes vol. Het enige dat ze te zien kregen was sneeuw, en even later de medede ling uit de luidsprekers dat de wedstrijd was afgelast. Zon der ook maar een bal gezien te hebben, vlogen de paar dui zend Ajax-supporters mopperend op de pech terug naar Schiphol. HANDEN VOL Omdat Ajax het recht op de eerste thuiswedstrijd niet wens te op te geven, werd de wedstrijd tenslotte vastgesteld op de zaterdagmiddag vóór de returnwedstrijd. Het was goed zichtbaar dat Malmö een Britse coach had. Roy Hodgson had het spelletje waar de Engelse league al honderd jaar op drijft, er goed ingepompt bij zijn mannen: stevig fysiek spel, en bij balbezit een lange haal in de rich ting van de snelle spitsen Magnusson en Larsson, of naar de buitenomkomende vleugelspelers Thern en Palmèr. Het principe was dus eenvoudig, maar misschien juist daardoor Marco van Basten was thuis tegen Malmö FF uitstekend op dreef. Hij maakte een doelpunt en speelde de Zweedse verdediging bij herhaling dol. had Ajax er de handen aan vol. De naar voren gescho ven centrale verdediger Rijk aard liep zich de longen uit het lijf om zijn beide taken te kunnen verrichten, en de dekking bij Ajax verliep hoogst rommelig. Niettemin had Ajax al een eind op weg kunnen zijn als Bosman een door Van Basten aangegeven bal niet slapjes op de paal had gemikt. Van Basten niet in vrije positie naast had geschoten en even later tegen doelman Möller aangeschoten had. Vlak voor rust haalde Rijkaard tot tweemaal toe schoten van Palmèr en Magnusson van de lijn. Magnusson haalde vlak daarop wel zijn gram door zich enthousiast te laten vallen in de nabijheid van Arnold Mühren. De gegeven penalty werd door Persson hard ingeschoten. In de tweede helft ver toonde Malmö inderdaad conditionele problemen, maar Ajax kon geen vuist maken. De beslissing moest in Amster dam vallen. DE PLAAG BERGKAMP In het afgeladen Ajax-stadion verscheen Ajax met vier aan vallers, waarvan de 17-jarige Bergkamp zich als een plaag ontpopte voor de Zweedse verdedigers. Het spitsenduo Van Basten - Bosman dook om beurten op voor doelman Möller, en na dertien minuten was het de eerste van die twee die raak schoot op een pass van Rijkaard. Even later gaf scheids rechter Pauly een cadeautje aan Ajax in de vorm van een pe nalty na een vriendelijk zetje van Andersson in de rug van Van 't Schip, maar Van Basten schoot over. In de tweede helft, kort nadat Winter een fraaie actie met slim tikje van Bergkamp geweigerd had af te ronden, maakte deze zijn fout goed. Van Basten schoot op de lat, maar hakte de te rugspringende bal naar Mühren. Möller kreeg diens schot niet onder controle waarna Winter toesloeg: 2-0. Na een wat matte periode trok Ajax twintig minuten voor tijd de teugels weer aan. Van Basten sprintte op een dieptepass van Spelbos, speelde Jonsson simpel uit en scoorde: 3-0. Daarmee was Ajax in veilige haven, maar het maakte het zichzelf nog even moeilijk, toen tien minuten voor het einde Persson een vrije trap dwars door de muur van Ajax-verdedigers joeg en de verraste Menzo de bal los liet. Uit de mêlée dook Lind- man op die 3-1 aantekende. Het verschafte Malmö nieu we hoop, maar die bleek ij- del. Ajax zat voor het eerst sinds 1980 in de halve finale van een Europees toernooi, en had weer een talent ge presenteerd. Dat moest ech ter vroeg naar huis, want de volgende morgen had Den nis Bergkamp het eerste uur wiskunde. AJAX-MALMO

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 18