DE WEDSTRIJD 10 U E FA CHAMPIONS LEAGUE Het Amsterdams Olympisch Stadion kende al vele hoogtepunten op Europa Cupgebied. Hedenavond wordt een volgend hoogtepunt bijge schreven. Ajax - Milan, een negenlet- terige titel waarachter zoveel verhalen, voorspellingen en waarheden schuil gaan. Ooit kwamen beide clubs elkaar in de eindstrijd van het belangrijkste Europese toernooi tegen. De Europa Cup voor Landskampioenen was in 1969 nog ver verwijderd van de naam Champions League, maar de uitstra ling was er niet minder om. In het Madrileense Bernabeu-stadion dolf het zich volop ontwikkelende Ajax met ruime cijfers het onderspit tegen het gelauterde Milan. Toch vestigde Ajax op die mei-avond in Spanje zijn naam. Een naam, die in de daaropvolgende jaren zou uitgroeien tot een begrip. Overal in de wereld dwong Ajax respect af met het boeiende, aanval lende voetbal. Ajax was trendsetter, nouvelle vague. In 1974 speelden beide clubs twee keer tegen elkaar om de twee jaar oude Supercup. In een regenachtig en slecht bezet San Siro-stadion greep Milan in de slotfase de winst. In Amsterdam liet Ajax er geen twijfel over bestaan wie de beste was. 6-0 stond er na negentig minu ten op het scorebord. Milan heerste in de laatste zes jaar over de Europese velden. Dat deed het met enorme financiële middelen, maar bovenal met een zeer professioneel doordacht beleid. Trainer Arrigo Sacchi wierp zich op als een avant garde-trainer die met de hulp van de Nederlandse voetbalgedachte (in praktijk gebracht door het Hollandse trio) de basis legde voor geweldige successen. Turnover Na het vertrek van Sacchi trok Fabio Capello de succeslijn door, zij het met iets minder spectaculair voet bal, De nadruk werd gelegd op "realisme". Capello introduceerde - onder auspiciën van president Berlusconi- het begrip "turnover". Capello kan het elftal in zijn volledig heid vervangen zonder noemens waardig aan kwaliteit in te leveren. Daarvoor is een zeer brede selectie nodig, waarin ook absolute sterren zich regelmatig schikken in de positie van bankzitter. De stramienen van Milan zijn zo degelijk, en de spelers zo rijp en klassevol, dat het mogelijke kwaliteitsverlies vervaagt. Milan is een blok, een machine, waarin er voor één, hooguit twee spelers een wat vrijere rol is weggelegd. De kalme

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 10