TEGEN FC ZWOLLE CLARENCE SEEDORF In "Het Moment" haalt Klaas Vos een bijzonder moment uit een recente wedstrijd van Ajax aan. Op zijn eigen wijze interpreteert hij het ogen blik dat in zijn ogen en bele ving uitgroeit tot een bijzon der moment. Hèt moment. Naar links dreigen, naar rechts gaan; je man kwijt: een open veld ligt voor je. Alsof je even een gordijn hebt weggeschoven. Je hebt niet een geheel open veld, want verder weg staan nog een paar tegenstanders. Maar je hebt wel ruimte. Ach ja, ruimte. Als voetbal een afspiegeling van het le ven zelf is, dan zeker ook hierin. We hebben ruimte nodig; de mens zoekt het open veld. Voetbal is het le ven zelf in het voorbijgaan aan, het opzij zetten van be lemmeringen terwille van ruimte. En ruimte is de mo gelijkheid tot uithalen, tot een bevrijdende daad, een explosie. Clarence Seedorf of Clarence gereed om te roepen: STREEPdorf? Klaas Vos "Komt dat schot! houdt zich iedere wedstrijd Foto: Louis van de Vuurst Zwolle van de gelijkmaker af. Maar dan, in die minuut, ge beurt het. Clarence Seedorf schept zich ruimte, doet een paar passen en haalt met de rechtervoet verwoestend uit: een streep van dertig meter, de keeper degraderend tot een wanhopig fladderende vogel; dat Ajax verder bekert is nu vrijwel zeker. Niet veel later weer zo'n kaarsrechte poeier, nu redt keeper Henk Timmer wel. Tegen Anderlecht; ik meen ook tegen Deportivo la Coruna, tegen Feyenoord (De Goeij redt schitterend): er is bijna geen wedstrijd waaraan Seedorf meedoet, of er is wel een streep- moment. En zo zal het dit seizoen blijven. Verwacht ik, hoop ik. Dit wordt het seizoen van de STREEP van Clarence See dorf. Als toeschouwer kunt u dit bevorderen, zo'n moment mee- creëren. Als u denkt, dit zou zo'n moment kunnen zijn, wees dan even Hugo Walker en roep:"Komt dat schot"! En u zult zien, dan komt er geen schot, maar een streep. Ik spreek uit ervaring. Probeer het maar. Klaas Vos In de voetballer klinkt een Hugo Walker-stem: "Komt dat schot". De stem stuurt de hersens, de hersens stu ren de voet en daar komt het schot. Helaas: hoog over, ver naast! Maar soms zijn er van die momenten: dan kan de voet wat het hoofd wil. En tot verbijstering of verbazing of extase ('t is maar tot welk kamp je behoort) ploft de bal als een vurige kogel tegen de touwen. Doelpunten zorgen so wie so voor een piek in de wedstrijdbeleving. Maar schoten van zo'n twintig-dertig meter of van nog verder stuwen de emotie door het dak heen. Wie herinnert zich niet het afstands schot van Wim Jonk -met die S-bocht- in de uitwedstrijd te gen Torino. Hij staat voorgoed in het geheugen gekerft. (Jonk heeft in het geheugen trouwens een eigen kamertje waar meer van dat soort schoten bewaard, gekoesterd wor den; tijdens het laatste WK kwamen er weer twee bij). Een heel mooi afstandsschot -misschien wel de mooiste- is voor mij de STREEP: een projectie die in een kaarsrechte baan zijn doel (het doel) zoekt. En wij mogen ons gelukkig prijzen dat we een streepspecialist in huis blijken te hebben: Clarence Seedorf. Het is de 71e minuut in de wedstrijd FC Zwolle-Ajax 2. Het is dinsdagavond 23 augustus, het is één minuut over negen, Ajax leidt met 1-0 maar staat al geruime tijd onder hevige druk. Slechts formidabel keeperswerk van Fred Grim houdt KICK OFF NR. 3 - 21

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 20