VLIJTIG EN OPVLIEGERIG S1- - - Op de Open Dag presenteer de "Reusertje" zich zoals hij is: spontaan. Foto: Louis van de Vuurst B-junioren van Herman Borman. "Hoewel ik naar Ajax ging, was ik in die tijd totaal niet bezig met de gedachte om prof voetballer te worden. Dat kwam eigenlijk pas in mijn twee de jaar bij de A-junioren, toen ik regelmatig met het tweede elftal en het Nederlands jeugdteam mee moest doen. Van mijn lichting bij Ajax is er uiteindelijk, op mij na, niemand meer overgebleven, maar om je heen zie je jongens via de zelfde weg debuteren en doorbreken. Dat was het jaar, waarin ik besefte dat er ook voor mij misschien wel een mooie toekomst in de voetballerij is weggelegd." BESIKTAS Reusers hoop op glorie en roem werd op 20 oktober 1993 nog eens extra gevoed. Die avond, tijdens het Europa Cup duel tegen Besiktas, vierde de veelzijdige middenvelder een memorabel debuut in de Amsterdamse hoofdmacht. Reuser verlengde, koppend, een voorzet van collega-invaller Igna- cio Tuhuteru, waarna Ronald de Boer Ajax een ietsje meer ademruimte voor de return in Turkije gaf. "En in één klap ben je beroemd. Raar is dat. De maanden daarna werd ik constant in verband gebracht met die doorkopbal. Op die ene assist kan ik natuurlijk niet al te lang teren. Sindsdien heb ik vrijwel niets meer gepresteerd in het eerste, dat is veel belangrijker dan die ene actie tegen Besiktas." Ook voor het huidige sei zoen heeft de Jong Oranje international zich verzoend met een bescheiden rol op het tweede plan. Want tus sen alle geintjes en babbels op school door heeft hij zich opgewerkt tot de eindexa menklas van de Middelbare Detailhandelsschool. Voor Martijn Reuser wacht, in meerdere opzichten, een leerjaar. "Ik besef heel goed dat een voetballoopbaan met één harde schop afge lopen kan zijn. Ik mag school dan nooit zo serieus hebben genomen, nu ik zo ver ben wil ik het afmaken ook. Ik moet nog met de trainer overleggen hoe we komend seizoen gaan invul len. Door school zal ik een flink aantal trainingen van de A-selectie niet mee kun- Martijn Reuser, vlijtig strij dend om balbezit Foto: Louis van de Vuurst nen maken. Ik moet me in principe tevreden stellen met een bijrol dit jaar. De trainer heeft me in elk geval beloofd dat ik onder geen beding wordt verhuurd. Dit seizoen zie ik als een leerjaar, volgend jaar moet het gebeuren." ACHTER DE SPITSEN Op welke positie is vooralsnog een raadsel. Reuser, afgelo pen zomer voor drie seizoenen vastgelegd, is zowel op het middenveld als in de voorhoede op iedere plek inzetbaar. Een weldadige luxe met een schaduwzijde. "Ik ben multi functioneel, zoals ze dat zo mooi noemen. In de jeugd bij Rood Wit heb ik een tijd linksbuiten gestaan, daardoor ben ik nu puur tweebenig. En omdat ik alle facetten van het voetbal redelijk beheers, zonder echte uitschieters, kan ik op veel posities uit de voeten. Op zich spreekt dat in mijn voor deel, maar het kan ook nadelig werken. Als je op een be paalde positie een pure specialist bent, kun je je daar op richten, heb je na verloop van tijd een positie waar niemand aan kan tornen. Dat zit er voor mij voorlopig niet in. Maar om een basisplaats te veroveren werkt het denk ik in je voordeel als je all-round bent." Zijn voorkeur gaat uit naar de zwaarst bezette positie bij Ajax, die achter de spitsen. "Daar heb ik het grootste deel van mijn leven gespeeld en daar voel ik me het lekkerst. Op de training en tijdens wedstrijden let ik ook altijd extra goed op Jari Litmanen, daar leer ik van. En ervaren spelers als Rijkaard en Blind, daar luister je naar. Niet dat ik alles voor zoete koek aanneem, als ze rare dingen roepen bijt ik van me af. Wat dat betreft blijf ik een lastig ventje, ik heb snel mijn eigen mening klaar. Hristo Stoichkov is niet voor niets mijn favoriete voetballer. Niet alleen door hoe hij voet balt, maar ook door zijn gedrag, daar herken ik mezelf af en toe in. Maar goed, waar ik tegen leeftijdgenoten zou zeg gen dat ze op moeten sodemieteren, hou ik me tegen de oudere spelers in. Lijkt me logisch, voorlopig heb ik hier nog vrijwel niks gepresteerd. Ik word nu zelfs ingehaald door jongens uit de lichting achter mij, zoals Kluivert en Wooter. Dat geeft me een extra prikkel. Voor zover je die nodig hebt als jonkie bij Ajax." Simon Zwartkruis

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 11