TEGEN ANDERLECHT KICK OFF NR. 2 - 25 1 VAM VOSSEN In "Het Moment" haalt Klaas Vos, vorig seizoen bekend van "Turfsteken" in Kick Off, een bijzonder ogenblik in een recente wedstrijd van Ajax aan. Op geheel eigen wijze interpreteert hij Het Moment waarin "als" en "wanneer" een evengrote rol kunnen spelen als de reali teit- Hoe vaak gebeurt het niet: er is zojuist een schitterend of verrassend doelpunt ge maakt, opwinding, vervoe ring maakt zich van je mees ter en bij het luwen van de stormvlaag van hartstocht vraagt iemand naast je: "wie gaf de voorzet eigenlijk?". Terwijl de vraagsteller de as- sist toch echt gezien heeft, maar het moment van het doelpunt is zo overweldi gend, dat het voorgaande geen kans krijgt zich in de herinnering te nestelen. Dat ene moment eist zoveel ruimte in het geheugen op dat er voor andere dingen geen plaats is. Nu zijn er al tijd wel weer mensen in wier geheugen meer rek zit, zodat de vraag uiteindelijk wel een antwoord oplevert. Het kan nog verder gaan trouwens: de blikseminslag van het scoormoment vaagt zelfs de herinnering aan de manier waarop de maker doelpuntte weg! Het zijn meestal momenten die bepalend en beslissend zijn. Soms slechts fracties van seconden die je leven een wending geven, op zijn kop zetten. Een bocht duurt maar even, maar verlegt de koers aanzienlijk. In de sport in het algemeen en in het voetbal in het bijzonder is het niet anders. Het zijn slechts momenten die het verloop, het karakter, het verhaal van een wedstrijd bepalen. Hoe vaak heb ik trainers na af loop van een wedstrijd horen zeggen dat "dat moment, toen...etc." bepalend was voor de rest van de wedstrijd. Als geen andere club weten wij wat een momentenvoetbal ler is. Voor een enkeling een twijfelachtig aureool, voor an deren een extra benaming van hun keizerlijke status. Het komende seizoen wil ik op deze plaats van elke thuiswed strijd een moment, voor mij HET moment, voor u vastleg gen, in de herinnering terugroepen zo u wilt. Een beslissend of een ontroerend of een onvergetelijk moment. Of een moment dat zowel beslissend, ontroerend als onvergetelijk is... Een moment, kort van duur, maar eindeloos van betekenis. Een moment waarin als het ware de eeuwigheid zich open baart. Peter van Vossen de man van Het Moment, brengt de defensie van Anderlecht in grote problemen Foto: Louis van de Vuurst Een moment waaraan een hele wedstrijd zich laat ophan gen, als een jas aan een kapstok. Een moment waaraan zich ook andere gedachten, vroegere herinneringen, momenten hechten. Zo'n moment beleefde ik bij het tweede doelpunt van Ajax tegen Anderlecht. Het steekpassje van Oulida was van een geraffineerde schoonheid, maar ik dacht aan Van Vossen. Juist het scoren tegen zijn oude club riep een pak aan ge dachten en herinneringen op: z'n knokken voor een vaste plek, zijn martelgang vanwege zijn bekende blessures, zijn zwoegen op het WK, zijn wil tot winnen; en het ontroerde me. Als ik aan Ajax-Anderlecht denk, denk ik aan dat moment. En natuurlijk ook wel aan het uitschuifdoelpunt van Kanu en het moment waarop ik Davids weer op zijn terrier-best zag toen hij in Ajax' strafschopgebied puur op wilskracht en verbetenheid de bal van een Anderlechter wegplukte. Maar ik denk vooral aan Van Vossen. Het moment dus. Klaas Vos

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 24