EEN TINTELEND KAMPIOENSGEVOEL AJAX-FC GRONINGEN s KICK OFF NR. 25 - 3 Twee dagen geleden Ajax Heerenveen, hedenavond Ajax FC Groningen. Het is alsof een laatste knetterend salvo het thuisseizoen van Ajax afsluit. Een mooie apotheose van het ve le vuurwerk dat we in de afgelopen maanden hebben mogen aanschouwen in De Meer en het Olympisch Stadion. Bij de laat ste Kick Off hoort, naast de voorbeschouwing van het duel, traditioneel ook een terugblik, of beter, een moment van stil staan bij wat er is gebeurd en bij wat de toekomst ons zal brengen. En bij dergelijke overpeinzingen klimt er altijd enige weemoed in de pen. Onontkoombaar, want zo'n laatste wedstrijd is stee vast een punt van afscheid van één of meerdere Ajacieden die het volgende seizoen elders hun carrière zullen voortzetten. De naam die dit aangaande als eerste naar voren komt is die van Stefan Pettersson. De sympathie die de Zweed heeft ge zaaid in De Meer, bij supporters, bestuur, medespelers, trai ners én mensen die niet eens zoveel affiniteit met het voetbal hebben, is enorm. Dat maakt zijn vaarwel tot een opvallende en zonder twijfel emotionele gebeurtenis. Elders in Kick Off wordt daar uiteraard dieper op ingegaan. De lampen die zijn gericht op Pettersson leiden de aandacht wat af van andere Ajacieden die -het is nog niet helemaal ze ker- waarschijnlijk het Ajax-shirt zullen inruilen voor een an der. Wat brengt de toekomst voor Stanley Menzo, een man die wij eigenlijk niet los kunnen koppelen van het begrip Ajax. Een man die jarenlang het gezicht van Ajax op een bij zondere manier mede bepaalde? Wat brengt de toekomst voor Michel Kreek? De onmisbare faktor in het UEFA Cup jaar, de immer strijdende Amsterdammer in hart en nieren die al vanaf zijn achtste elk weekend in het teken van Ajax heeft staan. En wat brengt de toekomst voor de onfortuinlij ke Rob Alflen? Die heerlijke, eerlijke klasbak uit Utrecht voor wie het lot een dramatisch einde in het zicht had? En wat ge beurt er met het diamantje Dan Petersen? Gaat hij inderdaad weg om elders zijn rijke talenten te ontplooiien? Deense Dan kende op het fysieke vlak weinig geluk en dat ondermijnde zijn rendement én het vertrouwen van de technische staf. Maar vergeet dat Dan, die in recordtijd een echte Amster dammer werd, ons veel moois heeft laten zien en een speler die eigenlijk in geen ander dan het Ajax-shirt hoort te slalom men en scoren. Naast de vreugde voor de kampioenen en het gejuich (met een traan) voor Stefan Pettersson, mogen deze voetballers niet vergeten worden. Eigenlijk verdienen ze net zo'n warm te en genegenheid als Pettersson. KAMPIOEN OP ALLE FRONTEN Terugkijkend op het seizoen 1993-1994 zijn er vrijwel alleen juichkreten op hun plaats. De start, door de buitenwacht met scepsis bekeken, was vlammend. De rentree van Frank Rijk aard en de nieuwe inbreng van John van den Brom en Peter van Vossen én de presentatie van de Nigeriaanse verrassing Finidi, brachten mooi voetbal en een kampioensgevoel in De Meer. Het kampioenschap was vanaf de eerste balomwente ling het streven, en werd be reikt. Natuurlijk niet zonder slag of stoot, pijn en neder laag. Dat is onmogelijk. Maar dat fantastische voetbal van de eerste seizoens-driekwart door een kleine terugval werd gevolgd, doet niets af Het vingertje van Finidi gaat omhoog: De Nigeriaanse buitenspeler maakte zich in het afgelopen seizoen volle dig waar en verwierf grote populariteit onder de fans. Zijn eerste jaar in Ajax- dienst leverde Finidi twee prachtige titels op: het kam pioenschap van Afrika met Nigeria en... het landskam pioenschap van Nederland. Dat is een dubbele felicitatie waard. Foto: Louis van de Vuurst aan het champagnevoetbal waarmee het Ajax van trainer Louis van Gaal het voetbalpubliek heeft verwend. Dat publiek verdient ook een gouden lijst. Voorbeeldig in de ondersteuning, in voor- en tegenspoed, vormde de Ajax-aan- hang een machtig bindmiddel en steunpunt. De overwinnin gen werden gezamelijk gevierd, de nederlagen samen door geslikt. De houding van de supporters, op welk stadionvak dan ook, was fantastisch en meer dan ooit is Ajax dan ook over een heel breed front kampioen van Nederland. Ach ja, de wedstrijd tegen FC Groningen. Ruimte om op de formatie van de Groningers en hun wedervaren in de compe titie in te gaan is er niet. Neemt u van mij aan dat beide clubs er vanavond een mooie gebeurtenis van willen maken. Emotioneel wordt het ook, dat hoort bij voetbal. Alles wat Ajax is mag zich een hopelijk mooie, warme Oranje-getinte zomer lang koesteren in het kampioensgevoel. Daarna richten wij het vizier op nieu we uitdagingen. Namens de redactie van Kick Off wenst u een tintelend kampioensge voel, Ben Tornato

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 3