Door de juichverhalen over mij moet er alleen geen scheef beeld ontstaan. Het zal echt nog een hele tijd duren voordat we ons met de andere Scandinavische landen kunnen me ten. In Finland heerst geen voetbalcultuur. Zelfs voor de spe lers in de hoogste divisie komt het op de derde plaats, na fa milie en werk of studie. Voetbal als hobby. Het leeft niet en niemand is bereid er geld in te stoppen. Toen ik zelf nog in Finland speelde dacht ik dat het Finse voetbal vooruit ging. Maar nu ik zie hoe perfect het allemaal bij Ajax is geregeld en hoe hoog het niveau hier is moet ik die mening helaas herzien. We hebben in Finland nog een lange weg te gaan." VERBAZINGWEKKENDE BESCHEIDENHEID In het Finse nationale team is Litmanen van de centrale posi tie op het middenveld opgeschoven naar de tweemans voorhoede. "Daar begint nu eindelijk een beetje lijn in te komen. Een paar jaar geleden speelde het Finse elftal elke wedstrijd weer een ander systeem, voor zover je van een sys teem kon spreken. Nu voetballen we volgens het Zweedse model, 4-4-2, net als de meeste clubs in Finland. Dat systeem past ook het best bij de Scandinavische landen. Veel op ka rakter, beetje vechten, beetje lopen. Het systeem van Ajax zouden we daar nooit kunnen spelen. Daar heb je spelers van grote kwaliteit voor nodig en die hebben we gewoon niet." En dus baadt Jari Litmanen zich in de weelde, die Nederland hem op voetbalgebied te bieden heeft. De ster van Myllykos- ken straalt nu in Amsterdam. Het leven lacht hem toe en hij grinnikt voldaan terug. "Amsterdam is een fijne stad om in te wonen. Veel mooie, oude gebouwen, daar hou ik van. Op school vond ik geschiedenis altijd het leukste vak. Dat maakt het leuk om door Amsterdam te lopen. En dat ik het bij Ajax naar m'n zin heb, ja, dat lijkt me duidelijk. Het is voor mij op dit moment de beste club om voor te spelen. Daarom heb ik twee jaar bijgetekend. Voordat ik had getekend zei ik tegen de belangstellende clubs dat ik eerst de situatie bij Ajax wilde afwachten." En dan weer die bijna verbazingwekkende be scheidenheid als hij vervolgt: "Ik had voor mezelf al besloten dat ik wilde blijven, maar het was afwachten of Ajax ook met mij verder wilde." Pardon? "Ja, dat meen ik. Je moet altijd maar afwachten of een club met je verder wil, wat hun plan nen zijn. Nadat de trainer en het bestuur duidelijk hadden gemaakt dat ze me wilden houden heb ik niet meer getwij feld. Zeker niet toen ook meneer Van Gaal zijn contract nog verlengde. Alle partijen zijn blij met elkaar, de ideale situatie om nog twee jaar door te gaan." Simon Zwartkruis Jari Litmanen op jacht naar weer een doei, maar ook naar roem met het Finse elf tal waar hij de voortrekker is: "Finland zal het Ajax-sys- teem nooit kunnen spelen". Foto: Louis van de Vuurst DE FINSE OPMARS rijp voor het eerste. Behalve achter de spitsen kan ik ook op rechtshalf aardig uit de voeten. Dat betekende vorig seizoen dat ik moest concurreren met Dennis Bergkamp en Mar- ciano Vink. Terwijl ik nog moest wennen aan de speelstijl, aan het hogere niveau. Het is juist goed geweest om eerst een tijdje in het tweede te spelen, met af en toe een inval beurt of een wedstrijdje in het eerste." Klinkt aannemelijk. Toch is het amper voor te stellen, Jari Litmanen op de dinsdagavond, niet al te lang geleden. Na de seizoens-ouverture, thuis tegen RKC, droeg Dan Petersen het shirt met nummer 10 aan hem over. Twee goals en een wisselbeurt tegen Sparta later sloeg de Finse doelpuntenma- chine volledig op hol. De volgende 16 wedstrijden bleef Lit manen slechts tweemaal droog staan. Eind oktober zette hij de kroon op zijn noeste arbeid. Binnen een tijdspanne van tien dagen was de ontketende aanvaller in vier duels acht keer succesvol, met de twee goals tegen Feyenoord en de hattrick bij Besiktas als juweeltjes in zijn kroon. Jari Litma nen was niet meer uit de basis weg te denken. De ongebrei delde scoringsdrift, de licht gebogen rug, de tomeloze inzet, de wapperende manen, de open, eerlijke gelaatsuit drukking; het Ajax-legioen koesterde een nieuwe held. Het nummer 10 lijkt inmid dels op zijn rug gebrand. Aan de positie van Litmanen valt, in de ogen van de sup porters althans, niet te tor nen. De voetballer zelf houdt het liefst een slag om de arm. Zegt met de hem kenmerkende bescheiden heid: "Veel mensen verge ten dat ik nog ontzettend veel moet leren, op alle fronten. De concurrentie is groot, op het moment dat ik verslap of naast mijn schoe nen ga lopen ziet de trainer dat onmiddellijk en grijpt in. En terecht. Als je hier wilt voetballen moet je elke se conde scherp zijn". De vorderingen van Litma nen bleven ook in Finland niet onopgemerkt. In grote kolommen berichtten de kranten het thuisfront over de verrichtingen van hun voetbaltrots. Na eerst de Deense en later de Zweedse en Noorse opmars is Finland eindelijk uit de schaduw van de Scandinavische buren ge kropen. En dat willen ze we ten. "Tot nu toe hadden de Finnen op voetbalgebied weinig om trots op te zijn.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 22