DE KOUDE STILTE VAN HET STADION... IJZIGE STILTE KICK OFF NR.'25 - 21 Ajax echter had één troef waar de Schotten wat angstig over waren: Johan Cruijff. De gelouterde crack had in de na tionale competitie laten zien nog allerminst afgeschreven te hoeven worden, en wilde graag nog één keer ook interna tionaal vlammen. Op Celtic Park speelde Cruijff inderdaad een hoofdrol, maar niet dé hoofdrol. Die was weggelegd voor Jesper Olsen, de man die bij Ajax de bijnaam had ver worven die ooit, bij Celtic, voor Jimmy Johnstone was weg gelegd: De Vlo. Hij bezorgde de Schotse verdedigers perma nent jeuk, en deelde al na vier minuten een flinke prik uit, toen hij langs drie verdedigers soleerde en die rush pas ein digde toen de bal achter doelman Bonner lag: 0-1. TOCH GELIJK Celtic, dat even tevoren via McGarvey de eerste kans had ge mist, zette aan en kreeg na een kwartiertje de beloning. Bij een corner was Vanenburg even niet bij de les, zodat Cruijff Burns slechts kon stuiten via een overtreding, waarna een strafschop van Nicholas de rest deed: 1-1. Vijf minuten kon Celtic die gelijke stand koesteren, toen ging Olsen weer op avontuur; hij gaf door aan Cruijff, die op zijn beurt Lerby aanspeelde, die met een lobje Bonner verschalkte: 1-2. Het verbouwereerde Celtic moest andermaal in de achtervol ging, en er was nog geen half uur gespeeld toen de groen witte suporters weer konden juichen. Leo van Veen werd in de sprint verslagen door McGarvey, en tegen diens schot was de verdienstelijk acterende reservedoelman Hans Galjé kansloos. Nog niet eens halverwege de wedstrijd bleek het kruit van beide kanten verschoten; Schoenaker, onvermoei baar buffelend als immer, miste nog drie maal een goede kans, en aan de andere kant faalde McLeod en appelleerde Celtic vergeefs voor een strafschop na hands van Molby, maar de stand bleef 2-2, een zeer hoopvol uitgangspunt voor Ajax voor de return in het Olympisch Stadion. In die tweede wedstrijd haalde Ajax, met Schrijvers weer tussen de palen, nooit het niveau van het duel in Glasgow. Celtic, dat Ajax al op het middenveld goed opving en han dig profiteerde van verdedigende slordigheden, zag al in de openingsfase Nicholas net missen na een foute terugspeel bal van Molby, maar kon toch het eerst juichen toen dezelfde speler na een half uurtje scoorde. Ajax schiep zich weinig echte kansen. Slechts enkele schoten van (te) verre afstand van Lerby en een harde inzet van Van Veen hadden voor een keer punt kunnen zorgen. Na de rust kopte Kieft te zacht in na een uitstekende voor zet van Vanenburg, maar in de vijfenzestigste minuut zette Vanenburg de volgende ronde voor Ajax weer in het volle licht, al was het enigszins per ongeluk. Hij wilde een effect- Jesper Olsen, "De Vlo", op weg naar het doel van Cel tic. Foto: Ajax-archief volle voorzet voor het doel plaatsen, maar gaf effect de an dere kant op en zag ook tot zijn eigen verbazing zijn trek- bal via de lat in het Schotse doel stuiten. Daarna misten ook Olsen en Vanenburg nog kansen, maar om het missen daar van kon niemand malen; 1-1 was voor Ajax voldoende voor de volgende ronde. Vier minuten voor tijd verliet Cruijff trekkebenend het veld. Zijn vervanger Keje Molenaar was nog geen twee minuten in het veld of hij versteende sa men met zijn elftalgenoten toen McGrain de sprint aan trok en McCluskey bereikte, die uit een moeilijke hoek de bal onder de traag reage rende Schrijvers door joeg. Plotseling was het 1-2, en lag Ajax uit de Europa Cup. Een ijzige stilte maakte het Olympisch Stadion tot een spookslot. Doodziek ging Amster dam die avond naar bed. Het was alweer na één ronde voor bij. Evert Vermeer AJAX-CELTIC Frank Rijkaard was geblesseerd, Wim Kieft was maar nauwe lijks beschikbaar en Piet Schrijvers was met griep thuis ge bleven. Met andere woorden, Ajax had zorgen genoeg bij het vertrek naar Glasgow, waar het bijna honderdjarige Celtic klaar stond om het jeugdige Amsterdamse team zo mogelijk uit het toernooi bij de Landskampioenen te mikken.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 20