Dat is tevens het laatste geweest wat hij ooit tegen me heeft gezegd. Ik heb nooit meer wat gehoord." DE BESLISSING En dan, de zomer van 1993. Stefan Pettersson neemt een be slissing met verstrekkende gevolgen. In overleg met zijn vrouw besluit hij een lang gekoesterde wens, nog een paar jaar spelen in Zweden, in vervulling te laten gaan. Niet met onmiddellijke ingang, god zij dank, maar langer dan een jaar geeft hij zichzelf niet meer in De Meer. Trainer en bestuur to nen begrip voor het standpunt van de beminnelijke ras-Aja- cied en beloven de optie op het seizoen '94-'95 niet te zullen lichten. Uit dank voor zijn jarenlange loyaliteiten inzet. Als Pettersson het nieuws van zijn aanstaande vertrek open baar maakt trekt er een lichte schok door het Ajax-legioen. Niet meer dan dat, want het seizoen is nog lang en een ieder hoopt en gaat er stiekum zelfs een beetje van uit dat hij zijn besluit in de loop van het jaar wel zal herzien. Ajax zonder Pettersson, Petterson zonder Ajax, het is met de grootst mo gelijke verbeeldingskracht niet voor te stellen. Die twee hou den van elkaar en aangezien liefde alles overwint zal het toch wel weer goed komen? TELEURSTELLING VERBETEN Terwijl de supporters zichzelf moed inpraten belandt Petters son, vijf wedstrijden in het nieuwe seizoen, op de bank. De re actie van de voorbeeldige prof laat zich raden. Hij weigert zijn rossige kop in de wind te gooien, voor Pettersson geen muiterij. Hij verbijt de diepe teleurstelling, bespreekt zijn on vrede louter intern en traint scherper dan ooit tevoren. Zelfs in de moeilijkste maanden uit zijn loopbaan blijft Pettersson positivo. "In het begin had ik het heel zwaar met mijn reser verol. Ik had vreselijk de pest in, maar wilde niet dat iemand dat zou merken, wilde anderen er niet mee lastig vallen. Ach teraf zie ik het toch weer als een positieve ervaring. Nu kan ik zeggen dat ik werkelijk alles heb meegemaakt. En de bevre diging als je jezelf terugknokt in de basis is natuurlijk heel groot." Medio november krijgt Pettersson het Grote Gevoel weer over zich. De bittere pil is weggeslikt, zijn enige frustratie be staat nog uit het feit dat hij zijn vorm en scherpte alleen tij- De wedstrijden tegen Feye- noord zal Stefan Pettersson altijd bijblijven. Hier duel leert Stefan in de wedstrijd van het vorig seizoen in de lucht met John de Wolf. KICK OFF MR. 25 -11 Een laatste blik achterom. Nog even, en dan is de Ste fan Pettersson-saga bij Ajax afgelopen. Wat blijft is de mooie herinnering en de eeuwige liefde tussen de club en zijn supporters en een échte Ajacied: Stefan Pettersson. Foto: Louis van de Vuurst dens invalbeurtjes kan etaleren. Op 15 december solliciteert de middenvelder/spits opzichtig naar een basisplaats. In de vierde ronde van het KNVB-Bekertoernooi velt Pettersson, koud tien minuten in het veld, met twee juweeltjes van doel punten het vonnis over FC Twente. De Meer barst bijkans uit zijn voegen als de fans een minutenlang eerbetoon aan hun lieveling ten beste geven. 'Pettersson, wie kent hem niet...' Kippevel. Zijn aanstaande vertrek is onwezenlijker dan ooit. Trainer Louis van Gaal steekt na afloop de loftrompet over zijn super-sub: "Petje af voor Pettersson. Het is fantastisch zo als hij zijn rol van bankzitter benadert. Ook al is hij geen ba sisspeler meer, Pettersson bewijst wekelijks dat hij nog heel belangrijk voor Ajax is." MELANCHOLIEKE ONDERTOON. Ook in de daaropvolgende invalbeurten is Pettersson zo scherp als een fileermes. De onvermijdelijke terugkeer in de basis omlijst hij met een serie weergaloze doelpunten. De kanonskogel tegen NAC, de meesterlijke goal met links tegen Twente, zelfs Petterssons penalty's hebben de kruising als eindbestemming. De zoete wraak van een winnaar. Het hartstochtelijke gejuich op de tribunes heeft echter een me lancholieke ondertoon. Bij ieder doelpunt worden de Ajax- supporters op pijnlijke wijze herinnerd aan het nakende ver trek van hun Zweedse held. De handen gaan omhoog, het vreugdegezang wordt aangeheven, maar de Ajax-harten hui len. Nog even en Stefan Pettersson, een warm mens en een voorbeeldig voetballer, zwaait Amsterdam vaarwel. Dat doet pijn, heel veel pijn. Niet in het minst bij Pettersson zelf: "Na dat ik de knoop had doorgehakt had ik nog een heel seizoen voor de boeg, hoefde ik er niet zo vaak bij stil te staan. De laatste weken echter begon ik me heel raar te voelen. Ik moet mezelf dwingen er niet te veel aan te denken, want ik sluit hier iets schitterends af en dat valt me zwaar. Naast de prijzen die ik met Ajax heb gewonnen bewaar ik de mooiste herinne ringen aan de fantastische steun van het publiek. Dat ga ik het meeste missen. Net als het voetbal van Ajax, het rondhan gen in het spelershome... Eigenlijk ga ik alles missen wat met Ajax te maken heeft. Nee, een afscheidscadeau hoef ik niet. Ik kan hier met opgeheven hoofd weg, met een koffer gevuld met prachtige herinneringen in m'n hand. Dat is het mooiste afscheidscadeau dat ik me wensen kan." Simon Zwartkruis

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 11