DRENTS TALENT GERIJPT IN FRIESLAND ERIK REGTOP Ze noemen het 't Heeren veen-gevoel, zegt Erik Regt- op. Het heeft iets met sfeer, respect, beleving en knusse gezelligheid van doen. En onvoorwaardelijke trouw. Hoewel hevig bevangen door het Heerenveen-gevoel loert Regtop op een buitenlands avontuurtje. Want: "ie hebt als profvoetballer twee scenario's. De eerste is, uiteraard, de top. Lukt dat niet, dan ga je voor het geld." De essentie van een gevoel is dat het moeilijk in woorden is te vatten. Niettemin waagt Erik Regtop, 26 jaar, een poging het Heerenveen-gevoel te omschrijven. "Door middel van een paar voorbeelden" voegt hij daar nadrukkelijk aan toe "want eigenlijk is het niet uit te leggen, moet je het onder gaan. De basis is respect. Binnen de club, waar de kantine juffrouw even belangrijk is als de voorzitter. En op de tribu nes, waar je hier nooit rottigheid zal meemaken. Gebeurt dat onverhoopt wèl, dan zijn gelijk de poppen aan het dan sen. Een paar weken terug, bij Go Ahead Eagles, waren er wat problemen met meegereisde supporters van Groningen en Cambuur. Voorzitter Riemer van der Velde was laaiend, riep dat hij ogenblikkelijk zou opstappen als zoiets nog een keer zou gebeuren. En dat doet hij dan ook gewoon. Dat is typisch Heerenveen. Net als de speelwijze. Bij welke club vind je een voorzitter en een trainer die spektakel belangrij ker vinden dan resultaat? Nergens! Dan heb je vanzelf een min of meer ontspannen sfeer. Waar je ook komt, in de be stuurskamer, in het spelershome of bij de administratie, overal heerst dezelfde knusse gezelligheid, als in een huis kamer. En dan is er nog dat hondstrouwe publiek. Al verlie zen we veertig keer op rij, ze blijven komen en maken nog kabaal ook. Deze din gen, die nauw met elkaar samenhangen, dat is voor mij het Heerenveen-gevoel." HET AJAX-AVONTUUR KICK OFF NR. 24 - 6 Hij maakt een tevreden in druk. Na tien jaar pendelen tussen kop en kust van Hol land is de voorheen wat on gedurige voetballer in Heer enveen tot rust gekomen. De geboren Drent verliet als 16-jarige puber huis en haard om zich in het Grote Avontuur te storten. Regtop was door Ajax uit de Drent se selectie geplukt en be landde in een Amsterdams pleeggezin. Het brutale boertje, door zijn nieuwe ploegmaatjes 'Bartje' ge doopt, in de grote stad. Een droom. Na vier maanden het werd het piepjonge talentje door Johan Cruijff naar de A-selectie overgeheveld. Over dromen gesproken... "Allemachtig, wat keek ik tegen die man op. Hij pakte me vrij hard aan. Als ik wat fout deed kreeg ik dat on middellijk op een niet al te kinderachtige manier te ho ren. De eerste paar keer schrok ik me dood. Een prachtige tijd. Loop je daar als jong binkie te trainen onder Johan Cruijff. Dat pakt niemand me meer af." In dat eerste jaar, seizoen '85-'86, schreef Regtop drie com petitieduels achter zijn naam. Daar zou het bij blijven, on danks zijn vliegende start in de Meer. Hij moest onder de wapenen en trad terug naar het tweede, waar hij in zijn derde contractjaar bleef plakken. Een stagnerende ontwik keling, gepaard aan een grote mond, zo heette het in de wandelgangen. "Die verwijten over een grote mond heb ik nooit begrepen", gaat Regtop in de verdediging. "Ik ben nadrukkelijk aanwezig, zal nooit ondersneeuwen in gezel schap. Maar een grote mond, nee, dat niet. Die stagnerende ontwikkeling, daar ben ik het wèl roerend mee eens. En dat heb ik grotendeels aan mezelf te wijten. Het heeft geen zin daar nu nog bij stil te staan. Geweest is geweest en als ik aan Ajax terugdenk zie ik het eerste jaar voor me. Ik koester de mooie herinneringen." TERUG NAAR NUL Via Telstar, 3 maanden, 13 wedstrijden, 13 doelpunten, keerde Regtop terug naar het Hoge Noorden. FC Groningen plantte de spits in de schaduw van Henny Meijer en René Eykelkamp. Daar gedijde hij prima, Erik Regtop kwam tot volle bloei. Totdat een gruwelijke beenbreuk tijdens de trai ning, op 28 april 1989, hem weer terugwierp naar het nulpunt. Twee jaar revalide ren later ontfermde Telstar zich over de pechvogel. "Ik moest weer helemaal op nieuw beginnen. Heel maf, de afgelopen jaren voelde ik me als een jochie van 18 dat zich volop aan het ontwik kelen was. De transfer naar Heerenveen gaf me de be vestiging dat ik weer hele maal terug was." Alle mooie lofzangen op zijn huidige club ten spijt, naar de mening van Regtop is de tijd rijp voor een klap- pertje. Zijn contract loopt af, z'n visitekaartje liegt er niet om. Hij is een trefzekere pu- blieksspeler, fel, technisch, explosief en kan bogen op tien jaar ervaring. "Een top club zal het niet worden, maar België of Frankrijk lijkt me wel wat. Als ik een mooie aanbieding krijg ben ik weg." Simon Zwartkruis

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 6