AJAX-HEERENVEEN IN 1947 WAT EEN WEDSTRIJD J/J SPEKTAKULAIRE PUNTENDELING IA 111 KICK OFF NR. 24-5 EERSTE KLAP Een elftal Heerenveeners uit 1950. Veel van de spelers van dat team kwamen drie jaar eerder in het veld tij dens de enerverende Ajax- Heerenveen die in een 3-3 gelijkspel eindigde. Staand van Links naar rechts: De Jong, Veenstra, Mole naar, Abe Lenstra, Veldstra, Brandsma, Jonkman, Bruin- sma en Hofma. Geknield: Volstra, Bosscha en Van der Laan. De Jong en gaf een boogbal naar Theo Brokmann, die boven twee verdedigers uit inkopte en 3-2 scoorde. Maar zoals Ajax bij de achterstand plotseling vleugels kreeg, gebeurde dat zelfde nu andersom. Het laatste half uur was het weer Heer enveen dat het tempo dicteerde en het middenveld in een aanvallende rol zette. Blomvliet kwam bij Ajax Stroker ver vangen, en bleek niet meer de sterke kracht van weleer. Een kwartier voor het eind passte hij verkeerd, Ploegh gaf af aan Lenstra, die Potharst eruit liep en de stand weer gelijk trok: 3-3. Heerenveen leek door te zullen drukken, maar zag Jonk man een enorme kans verprutsen en een hakje van Lenstra op Brandsma eindigen met een schot tegen doelman Gerrit Kei zer. Het was en bleef gelijk, en daarmee kon iedereen vrede hebben, 's Woensdags versloeg Ajax de Friese kampioenskan didaat met 2-0, en het zou tenslotte doorstomen naar het kampioenschap. Heerenveen stond opnieuw met lege han den, en zou dat blijven. 'Us Abe' vertrok bij de invoering van het betaalde voetbal naar Sportclub Enschede en speelde met die club in 1958 een beslissingswedstrijd om de landstitel te gen DOS. Na zestien minuten in de verlenging schoot Tonny van der Linden het kampioenschap naar Utrecht, en de mo numentale voetballer Lenstra zou in 1964,43 jaar oud, zijn fantastische carrière beëindi gen zonder ooit kampioen van Nederland te zijn ge weest. Het heeft zijn reputa tie nooit geschaad, want echte helden kunnen ook zonder lauwerkrans. Evert Vermeer De overmacht waarmee Ajax de titel in 1947 in Afdeling I had veroverd (vijf punten voorsprong op Feyenoord) stemde de Amsterdamse be volking optimistisch over de kansen op een eerste naoor logs Kampioenschap van Ne derland. De eerste tegenstan der in de kampioenscompeti tie die daarvoor moest wor den overwonnen, was Heer enveen. Op zondag 8 juni stond de thuiswedstrijd op het programma, de woensdag daarop de wedstrijd in het Friese Haegje. Heerenveen, dat voor velen van de aanwezigen bijna ge lijk stond aan de grote pu bliekstrekker van de ploeg, Abe Lenstra. Maar ook met de rest van de Friese ploeg diende ernstig gerekend te worden, en dat het geen akkefietje zou worden, daar was ie der wel van overtuigd. Dat bleek al meteen in de openingsfase, toen Heerenveen duidelijk blijk gaf het principe te huldigen dat de eerste klap een daalder waard was. Metsnel en slim spel en met, uiter aard, Lenstra als grote animator, trokken de Friezen onver vaard ten aanval. Jonkman lanceerde Lenstra, die met een hard schot net naast kogelde. Bij een volgende aanval glipte Jonkman langs Stroker, zijn voorzet werd door Potharst uit de doelmond gekopt. Juist voor de voeten van Lenstra, die zich geen moment bedacht en snoeihard uithaalde: 0-1Dat was na een klein kwartier. Tien minuten later sprintte Brands ma op een dieptepass, versloeg Henk van der Linden in de sprint, en die greep naar de noodrem. Van de elfmeterstip kende Abe Lenstra opnieuw geen genade. De 2-0 voorsprong zou Heerenveen rust hebben moeten geven, maar had een averechts effect. Ajax was plotseling ontketend. Met Stoffelen op de spilpositie in plaats van de met een kniebles sure uitgevallen Jany van der Veen en met Cor van der Hart als invaller trok Ajax alles uit de kast. Twee minuten na de strafschop plaatste Drager op zijn vleugelmaatje Van Dijk, die onverwacht een harde schuiver in de hoek loste, waar doel man Veenstra te laat op reageerde en misgreep: 1-2. Vervol gens kopte Brokmann hard in, maar redde Van der Laan op de doellijn. Michels zette voor naar Drager, die hard inschoot. Veenstra kreeg de bal pas in tweede instantie klemvast. Twee minuten voor rust gaf Michels de bal in de diepte, waar Brokmann op tijd sprintte en langs de uitlopende Veen stra de gelijkmaker in het net schoof. Na rust ging Ajax onveran derd door met jagen en stu wen. Na tien minuten sprint te Fischer langs Molenaar en

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 1994 | | pagina 5